Özel Haber

Fırsatçı Müteahhitlere Kim Dur Diyecek?

Ekonomiyi canlandırmak amacıyla konut kredilerinde uygulanan faiz oranları tarihi düzeylerde aşağı çekilirken bu durumu fırsata çeviren müteahhitlere vatandaşlar tepki gösteriyor. Pandemi sürecinin ekonomiye olan olumsuz etkilerini azaltmak, para piyasalarını hareketlendirmek..

Fırsatçı Müteahhitlere Kim Dur Diyecek?

Ekonomiyi canlandırmak amacıyla konut kredilerinde uygulanan faiz oranları tarihi düzeylerde aşağı çekilirken bu durumu fırsata çeviren müteahhitlere vatandaşlar tepki gösteriyor.
Pandemi sürecinin ekonomiye olan olumsuz etkilerini azaltmak, para piyasalarını hareketlendirmek adına ekonomi yönetimi görev zararını göze alarak kamu bankaları aracılığıyla tarihin en düşük konut ve araç kredisi oranlarını açıkladı.
Birkaç yıldır bozulan ekonomik tablo, artan faiz oranları yüzünden konut satmakta zorlana, ciddi oranda sıfır konut stoğu oluşan mali anlamda iflas eden veya iflas eşiğine gelen müteahhitler, şimdi düşen faiz oranlarını fırsata çevirerek faiz indiriminden daha fazla konut fiyatlarına zam yaparak vatandaşları mağdur etmeye devam ediyorlar.
Her ne kadar kamu bankaları faiz indiriminden önce ki fiyattan daha yüksek fiyata satmak isteyen müteahhitlerin evlerine kredi vermeyeceklerini açıklasalar da müteahhitler bildiğini okumaya ve vatandaşlara evin fiyatı bu ister al ister alma diyerek rest çekiyorlar.
Bu konuda vatandaşların duyarlı davranarak müteahhitlerin fiyat tehdidine boyun eğmemelerini isteyen uzmanlar,”Elazığ depreminin ardından bir gecede sıfır konut fiyatlarını artıran Malatyalı müteahhitler şimdi de faiz indirimin ardından kısa süre içerisinde konut fiyatlarına ikinci büyük zammı yaptılar. Bunun adı fırsatçılıktır yetkililerin haksız kazanlara dur demeleri gerekiyor. 2019 yılının Aralık ayında 350 ile 400 bin arasında bir fiyata dahi müşteri bulamayan müteahhitler şimdi aynı evleri 600 bin liradan satmaya çalışıyor. Vatandaşlarımız, faiz indiriminden yararlanmak isterken müteahhitlerin tuzağına düşmesinler. Sakin kalmalarını beklemeleri tavsiye ediyoruz. Fiyatlarda indirim yapmazlarsa buyursun müteahhitler kendi evlerinde kendileri doya doya otursunlar. Devletin vatandaşlar için sunmuş olduğu bu kolaylığın heba edilmemesi gerekiyor” şeklinde konuştular.

MALATYA FLAŞ HABER – ÖZEL HABER

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL