02 Aralık 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 180.312
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.110
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 190
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.593
Köşe Yazısı Özel Haber

FİLM FESTİVALİ’NİN ZAMANI MI?

İlk günden itibaren Malatya’nın zerre kadar tanıtımına katkı sağladığına inanmadığım için karşı çıktığım Film Festivali’nin bu yıl da düzenlenmeye devam edeceğini maalesef öğrendik…Şu şartlarda film festivalinin zamanı mı diye sormadan..

FİLM FESTİVALİ’NİN ZAMANI MI?

İlk günden itibaren Malatya’nın zerre kadar tanıtımına katkı sağladığına inanmadığım için karşı çıktığım Film Festivali’nin bu yıl da düzenlenmeye devam edeceğini maalesef öğrendik…Şu şartlarda film festivalinin zamanı mı diye sormadan edemiyor insan.

Malatya Film Festivali’nin bu yıl 10. su düzenlenecekmiş, bundan önce 9 festivale de karşı çıktığım gibi buna da karşıyım ancak şu pandemi döneminde açıkçası düzenlenmeye devam edeceği hiç aklıma gelmezdi.

Malatya Film Festivali, Vali Ulvi Saran döneminde Malatya’nın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Malatya Valiliği öncülüğünde düzenlenmeye başladı. Film Festivali adını ilk etapta duyduğunuzda kulağa hoş geliyor ancak ilk günden beri nedenleri anlatmalarına rağmen beynimin asla kabul etmeyeceği şekliyle her yıl Kasım ayında organize ediliyor. Yani Malatya’nın tanıtımına katkı sağlamak için düzenlenen ve her yıl on binlerce lira harcanan bu organizasyon şehrin belki de en çirkin zamanında kutlanıyor. Kasım ayı Malatya’da kış mevsiminin başladığı, insanların evlerine kapandığı, üniversitelerde vize sınavlarının düzenlendiği, ağaçların yapraklarını dökmeye başladığı, şehre hüznün çöktüğü bir dönem. Kapalı mekanlarda yapılan, sanatçıların haklı olarak mevsim şartlarından dolayı şehrin güzelliklerini yeteri kadar keşfedemedikleri dolayısıyla yarın İstanbul’a döndüklerinde anlatacak güzellik bulamadıkları bir dönem…

Bu organizasyon 9 yıldır düzenleniyor ben harcanan para ve elde edilen yarara baktığımda hiçbir zaman karlı çıktığımızı düşünmüyorum. Şimdi pandemi şartları altında bu yıl 10. Su düzenlenecekmiş. Covid-19 vakalarının her geçen gün arttığı, hazır olmasına rağmen yeterli izleyici bulamayacağını düşündüğü için film gösterilerinin ertelendiği, kapalı mekanlarda durmaktan çekindiğimiz şu günlerde film festivali düzenleme kararını asla doğru bulmuyorum.

Umarım Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  pandemi yüzünden hiç olmazsa bu yıl festivali iptal eder. Bu organizasyona harcanacak para da bir şekilde türlü ihtiyaçları olan okullarımıza veya  depremde evini kaybeden İzmirli depremzedelere aktarılır. Emin olun bu bağış haberinin ulusal basında yer alması bile Film Festivalinden çok daha fazla katkı sağlar şehrimize. Eee amaç da Malatya’yı tanıtmak değil mi?

REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL