Köşe Yazısı

Ensemize Dayanan Şiddete Karşı Ümit Veren Bir Proje

21.yüzyılda; okullaşma oranları yükseldi, tıp ilerledi, her alanda teknolojiler gelişti, milli gelirler arttı. Bu olumlu gelişmelere karşın medeni olması gereken insan adete canavarlaştı, huzurlu olması gereken toplum mutsuzlaştı. Dünya ve..

Ensemize Dayanan Şiddete Karşı Ümit Veren Bir Proje

21.yüzyılda; okullaşma oranları yükseldi, tıp ilerledi, her alanda teknolojiler gelişti, milli gelirler arttı. Bu olumlu gelişmelere karşın medeni olması gereken insan adete canavarlaştı, huzurlu olması gereken toplum mutsuzlaştı. Dünya ve insanlık “şiddet” diye bir olgunun kıskacına girdi. İnsanlar kapılarına gelenden, arkalarından yürüyenden tedirgin olmaya başladı.

Şiddetin çok sayıda tarifi var, Türkiye’de şiddetle mücadeleyi kendine şiar edinmiş Şiddetle Mücadele Vakfı kısaca (HEGEM Vakfı)’nın 30 yılı aşan çalışmaları sonucunda yoğurduğu şiddetin tanımı ana hatlarıyla; “Şiddet; kişinin/kişilerin diğer bir kişiye, bir gruba yada bir topluluğa karşı psikolojik, fiziksel, sosyal, ekonomik, siyasi veya aynı anda birden fazla yönden kasıtlı olarak zarar vermesi veya zarar verme tehdidinde bulunması; daha farklı olarak ise, kişinin/kişilerin kendilerine, diğer canlılara, doğaya bilinçli olarak zarar verici eylemler ortaya koyması durumudur.” Denilmektedir. Üzülerek belirtelim ki bu geniş tanımda ifadesini bulan şiddeti bugün Türkiye’de bunalım derecesinde yaşamaktayız.

18 Kasım 2021 tarihinde 11. Kalkınma Planı ve İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde ümit veren “İnsan Hakları ve Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirme” projesi benim de katıldığım tanıtım ve başlama töreni Ankara’da gerçekleşti. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) ve 7 bölgeden 22 devlet üniversitesi işbirliği ile 10 yıl devam edecek ve 3 milyon kişiye ulaşılması hedeflenen bir projeye pilot olarak bismillah denildi.

Aralık 2021’de başlaması planlanan projenin açılış konuşması yapan; HEGEM Başkanı Âdem Solak; “Bu proje HEGEM’in 30 yıllık saha çalışmalarının sonucudur. Birleşmiş Milletler verilerine göre öldürülen kadın erkek sayılarında dünya ortalaması %21 erkek ve %79 kadın, Türkiye ortalaması ise %10 kadın %90 erkektir. Türkiye elini çabuk tutmalıdır.” TOBB Uyum Arabulucuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Genel Müdürü Onur Yüksel; “İş dünyasında sosyal uzlaşmacı arabuluculara çok ihtiyacımız var.” Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar; “Adalet Bakanlığı olarak 2013’te beri arabuluculuk hizmetleri üzerinde çalışıyoruz. Bu proje ile üniversite kampüslerinde akademik ve idari personel ile öğrenci uyuşmazlıklarında arabuluculuk bilincini geliştirmeyi hedefliyoruz.” İfadelerini kullandılar.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman; “Bu projeye inandık ve ilk protokolü biz imzaladık. Amaç adliyeye, polise gitmeden sorunumuzu kendi içimizde çözmektir.”  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı; “Bu zor çalışmada HEGEM’e başarı diliyorum.” Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç; ”Bu projenin odağında insan vardır. İnsan insana kızınca neden bağırır çünkü yakınındaki kişiden uzaklaşmıştır da ondan. Hz. Peygamberin güzel hayatını, yaşantısını, ahlakını örnek almalıyız ve kurumsallaştırmalıyız. Projenin teması sosyal uzlaşma insanlığımızın gereğidir.” İfadelerini kullandılar.

Yedi Bakanlığın bilgisi ve katılımı olan pilot olarak 27 ilde başlatılacak ve daha sonra 81 ilde yaygınlaştırılması planlanan projede İnönü Üniversitemizde; öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Poyraz’ın koordinesinde Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamızın makamında benim de hazır bulunduğum protokolü bizzat imzalayarak yer almıştır.

Proje ile; İnsan Hakları Danışmanlığı”, “Sosyal Arabuluculuk, Şiddetle Sivil Mücadele Formatörlüğü, Aile Danışmanlığı, Sosyal Beceriler Eğitimi, Stratejik Düşünme ve Yönetim Becerileri Eğitimi ve Anne Baba Eğitimi ana başlıklarında sertifika programı uygulaması hedeflenmektedir. Bu çalışmaları yürütmek üzere bazı üniversiteler şimdiden örneğin; “Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnsan Haklarını Güçlendirme ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği’ni Resmî Gazetede yayımlayarak çalışmalara başlamıştır. Ayrıca bu yönetmeliklerin detay uygulamaları için de “Sosyal Arabuluculuk Koordinatörlüğü Yönergesi Taslağı” hazırlanmış ve üniversitelere gönderilmiştir.

21.yüz yıl insanını; tanımakta, yaptığı cürümler karşısında insan olduğunu kabul etmekte zorlanıyoruz. Sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük kanayan yarası haline gelen şiddetle mücadele noktasında hepimize düşen görevler ve sorumluluklar vardır. Yılların bilimsel alan çalışmalarından süzülerek ortaya çıkan bu somut projeye emek veren başta HEGEM Başkanı Âdem Solak olmak üzere, projenin etkin hayata geçmesi için Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK))’ın da yer aldığı HEGEM STK’lar birliği mensupları dahil herkese teşekkür ediyorum. Şiddetsiz, cinayetsiz, haksızlık ve hukuksuzluğun olmadığı bir dünyada, bir ülkede yaşamak, güvende olmak dileğiyle, değerli okurlara iki cihanda huzur diliyorum.

 

Nurettin KONAKLI

nkonakli44@gmail.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL