TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 124.015
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.561
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 72
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.297
Köşe Yazısı

Emek ve Rızık (Sende biraz hopla)…. – Dr. Remzi Horoz Yazdı

Dervişin biri,  kuş uçmaz kervan geçmez bir dağın tepesine çıkar ve oturarak rızkın kendisine gelmesini bekler. “Mademki; Allah her canlının rızkını veriyorsa, bakayım benim rızkımı nasıl verecek?” diye kendi kendine..

Emek ve Rızık  (Sende biraz hopla)…. – Dr. Remzi Horoz Yazdı

Dervişin biri,  kuş uçmaz kervan geçmez bir dağın tepesine çıkar ve oturarak rızkın kendisine gelmesini bekler. “Mademki; Allah her canlının rızkını veriyorsa, bakayım benim rızkımı nasıl verecek?” diye kendi kendine söylenir.

Yoldan geçen bir Çoban, dağın başında perişan halde oturan dervişi görür, aç olup olmadığını sorar, dervişte aç olduğunu söyler.  Çoban bunun üzerine yolun kenarına biraz ekmek, yiyecek bırakır.  Derviş, akşama kadar yiyeceğin yanına kadar gelmesini bekler.” Nasıl olsa Allah bana rızkımı verecek” diye düşünür. En sonunda dayanamayıp yiyeceğin üzerine hoplar ve yemeğini (rızkını) yer.

Derviş,  Allah’ın herkese nasip ettiği, hayatının devamını sağlayan rızka kavuşmak için biraz hoplamak gerektiğini düşünür.

İnsan, barınma, beslenme, korunma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve hayatını idame ettirebilmesi için çalışmak, emek harcamak zorundadır. Hayatta mutlu ve başarılı olmanın temel anahtarı çalışmaktır.  Allah, yeryüzünde yaşayan bütün canlılara yetecek kadar nimet (rızık) yaratmıştır. Bu nimetleri elde etmek için de çalışmayı emretmiştir.

Rızık ne demektir?

RIZIK: Yiyecek, içecek şeyler. Tanrının bütün yarattıklarına verdiği nimet.

Emek ne demektir?

EMEK (İngilizce; labor, labour): Bir şeyin yaratılması ya da üretilmesi için harcanan beden ve kafa gücü.

. HAFTANIN SÖZÜ:

“ Eşek Alim Olmaz Su Taşımakla Tekkeye,

İnsan Adam Olmaz Gitmek İle Mekke’ye.”

Ziya Paşa

 

YAZAN:  Dr. REMZİ HOROZ                                                                                                

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL