Malatya

Elektrik Tesisine Bilinçsizce Müdahale Yangına Neden Oldu

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., Görgü Mahallesi’nde meydana gelen yangınla ilgili yaptığı incelemede elektrik tesisine yapılan bilinçsizce müdahale sonucu çıktığını tespit etti. Yeşilyurt ilçesine bağlı Görgü Mahallesi’nde meydana gelen ve elektrik..

Elektrik Tesisine Bilinçsizce Müdahale Yangına Neden Oldu

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., Görgü Mahallesi’nde meydana gelen yangınla ilgili yaptığı incelemede elektrik tesisine yapılan bilinçsizce müdahale sonucu çıktığını tespit etti.

Yeşilyurt ilçesine bağlı Görgü Mahallesi’nde meydana gelen ve elektrik şebeke unsurlarından kaynaklı çıktığı düşünülerek, bölge sakinlerinin elektrik dağıtım şirketine tepkisinin yansıdığı yangınla ilgili yapılan incelemede, 3. şahısların elektrik tesisine yaptığı bilinçsizce müdahalesinin neden olduğu ortaya çıktı. Yangınla ilgili yaptığı inceleme neticesinde Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. açıklamasında şunları ifade etti.

Alınan ihbar sonrası olay yerine giden Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. Malatya İl Müdürlüğü’ne bağlı arıza onarım bakım ekipleri, bölgede yaptığı inceleme neticesinde yangına sebebiyet verecek ve Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’ne aykırı herhangi bir şebeke unsuru bulamadı.

İncelemeyi sürdüren ekipler; alçak gerilim panosunda koruma amaçlı tesis edilen sigortaların iptal edilip, 3. şahıslar tarafından tel bağlanması sebebiyle ark yaparak otları tutuşturması sonucu yangının çıktığını tespit etti.

Bölgedeki tavuk yetiştirme ticarethanesinde çalışan Murat Yıldız’ın yangının çıktığına dair 186 Arıza ve Çözüm Merkezi’ne ihbar vermesinin ardından kendisinin arızayı onarabileceğini düşünerek; elektrik panosunun kilidini kırıp, bilinçsizce müdahale ettiği de tutanaklarda yer almaktadır.

Yangın yerine vardığında tutuşan otların söndürülmesine destek veren Fırat EDAŞ ekipleri, yangın yerindeki elektrik arızasını onarmalarının yanı sıra sigortayı yenileyip, pano kilitlerini değiştirerek tesisi güvenli bir hale getirdi.

Basında yer alan bilgiye göre hatların 3. şahıs arazilerinden geçtiğini yangına sebebiyet verdiğini ve yol güzergahından yeni hatlar yapılması gerektiği belirtilmektedir. Ancak ilgili belediyelerce yapılan imar uygulamalarına göre herhangi bir yol açma ve şebeke güzergahı değişikliği talebi bulunmamaktadır. Bir dağıtım tesisinin güzergahının değiştirilmesi için belediye imar uygulamasının tamamlanması ve yol sınırlarının imara göre netleştirilmesi gerekmektedir. Bölgedeki mevcut elektrik dağıtım tesisinin Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’ne göre ağaçlara ve yapılara yaklaşma mesafesinin tehlike arz etmeyen uygun mesafede olduğu da belirtildi.

Can ve mal güvenliği açısından hiçbir şekilde elektrik şebeke ve tesislerine bilinçsizce müdahale yapılmaması konusunda vatandaşları uyaran Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., herhangi bir elektrik arızası durumunda sadece 186 Arıza ve Çözüm Merkezi’ni aramalarını hatırlattı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL