Köşe Yazısı

Devlet Üniversiteleri Sorumluluk Almalı

6 Şubat depremlerinin ardından Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları sonucunda binasına orta hasar verilen veya az hasar raporu alan ancak yine de apartmanından emin olmak isteyen..

Devlet Üniversiteleri Sorumluluk Almalı

6 Şubat depremlerinin ardından Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları sonucunda binasına orta hasar verilen veya az hasar raporu alan ancak yine de apartmanından emin olmak isteyen konut sahipleri şimdilerde binalarına performans analizi yaptırma telaşındalar. Bu durumun farkında olan çok sayıda özel teşebbüs ise bina performans analizi yaptıklarını ifade ederek krizi fırsata çevirme peşindeler. Fakat bu özel firmalar alanlarında ne kadar uzman, daha önce kaç binayı analiz ettiler bu analizler sonucunda raporlarını objektif şekilde düzenleyebildiler mi gibi çok sayıda soru yanıtını bekliyor.

Esasında vatandaşlar ilimizde mevcut olan her ikisi de bina performans analizi yapabilen Turgut Özal Üniversitesi ile İnönü Üniversitelerinin kıymetli hocaları tarafından bina performans analizlerinin yapılmasını istiyorlar ancak üniversitelerimiz özel sektörün iki katından da fazla ücret talep ediyorlar. Hal böyle olunca da zaten depremde mağdur olmuş, geliri azalmış, işleri bozulmuş olan depremzedeler içlerine sinmeseler de özel sektör firmalarına yöneliyorlar.

Özellikle orta hasarlı binaların bina performans analizlerinin titizlikle yapılması sonrasında imkânı varsa bina güçlendirme planlarının hatasız çizilmesi büyük önem arz ediyor. Malatya’nın henüz deprem riski bitmiş değil yarın yüzlerce orta hasarlı bina güçlendirildikten sonra insanlar bu evlere kalmaya başlayacaklar. Kamu üniversitelerinin sorumluluk üstlenmeleri gerekiyor. Gerekirse zarar etsinler ancak binaların performans analizlerini alanında yetkin hocaların öncülüğünde kendileri yapsınlar. İnsanları çaresiz bırakmasınlar.

Her iki  devlet üniversitemizin kıymetli Rektörlerine ve Mühendislik Fakültesi Dekanlarına çağrı yapıyorum. Bina performans analizi ücretlerini makul seviyelere çekin lütfen. Binlerce insanın kaderi size bağlı. Piyasada işini düzgün yapan özel firmalar olabilir ancak vatandaşların artık güveni kalmadı. Bu yüzden her iki üniversitemize de tarihi sorumluluk düşüyor bu konuda ivedi şekilde adımlar atmanızı bekliyor insanlar. REMZİ HAYTA

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL