Malatya

Ağbaba:Devlet Afetzedeler Arasında Ayrım Yapar Mı?

Giresun’da meydana gelen sel felaketinde afetzede esnafa verilen destek Malatya ve Elazığ’daki esnafların ‘biz üvey evlat mıyız?’ isyanına sebep oldu.Ağbaba, “Giresun’a geri ödemesiz 50 bin liralık hibe verip, Malatya ve..

Ağbaba:Devlet Afetzedeler Arasında Ayrım Yapar Mı?

Giresun’da meydana gelen sel felaketinde afetzede esnafa verilen destek Malatya ve Elazığ’daki esnafların ‘biz üvey evlat mıyız?’ isyanına sebep oldu.Ağbaba, “Giresun’a geri ödemesiz 50 bin liralık hibe verip, Malatya ve Elazığ’daki depremzedelere geri ödemeli 50 bin liralık kredi verilmesi tutarsızlıktır, ayrımcılıktır” dedi.

24 Ağustos tarihinde Giresun’da meydana gelen sel felaketinde 4’ü asker 10 kişi hayatını kaybetti. 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde ise Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybederken, 20 binin üzerinde konut ağır hasar gördü.Sel felaketinden sonra büyük sıkıntı içine düşen Giresun halkı için açılan yardım paketi bölgede olumlu karşılanırken 24 Ocak depreminin ardından büyük sıkıntı çeken depremzedeler ve kepenk kapatma aşamasına gelen Malatya ve Elazığ esnafı devletin bir evlada öz, diğerine üvey muamelesi yaptığını belirterek, depremzedeler için de kapsamlı bir destek paketi açılmasını istiyor.

DEVLET DEPREMZEDEYE SIRTINI DÖNDÜ

Giresun’da zarar gören esnafın 50 bin liraya kadar olan zararının tamamı, bu rakamı aşanların da 50 bin liralık kısmının hibe olarak verileceği, KOBİ’ler için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanacağı  Giresun’da aynı afetin tekrar yaşanmaması için toplam keşif bedeli 1 milyar 290 milyon lirayı bulan projenin hayata geçirileceği açıklandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Giresun halkına tekrar geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Devlet sel felaketinde zarar gören insanlara yardım elini uzatarak önemli bir görevi yerine getirmiştir. Ancak aynı devlet 24 Ocak depreminin ardından aylardır devleti arayan vatandaşa sırtını dönmüştür.Giresun’a geri ödemesiz 50 bin liralık hibe verip, Malatya ve Elazığ’daki depremzedelere geri ödemeli 50 bin liralık kredi verilmesi tutarsızlıktır” dedi.

KONTEYNERLERE MAHKUM BIRAKILAN HALK, KEPENK KAPATAN ESNAF

Malatya ve Elazığ’daki depremzedeler 7 ayı aşkın süredir ne tek bir ev teslimi yapıldığını, ne de esnafların yaralarının sarıldığını kaydeden Ağbaba, “Bölge yıkımı gerçekleştirilmeyen binalar, konteynerlere mahkum bırakılan halk ve  kepenk kapatan esnaflar ile dolu.Esnaf dertli. Hem pandemi hem de deprem nedeniyle siftah yapamaz hale geldiler. Devlet şimdi devletliğini göstermeyip ne zaman gösterecek. Sel mağduru esnafa ayrı, deprem mağduru esnafa ayrı yaklaşım, bir kente hibe başka kente kredi vermek çelişkidir. Ayrımcılıktır. Elbette Giresun halkının yaraları sarılmalıdır. Ancak Malatya ve Elazığ halkının da yaralarına çare bulunmalıdır. Her iki kent için yeni ve doyurucu bir paket hazırlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL