Siyaset

Destici’den dikkat çeken çıkış..; Asgari ücretliden, 7 bin 500 TL emekli maaşı alandan vergi almanın ahlaki değil

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı BBP’nin lideri Mustafa Destici’den dikkat çeken çıkış… Desteci; asgari ücretliden, 7 bin 500 TL emekli maaşı alandan vergi almanın ahlaki olmadığını söyledi. 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili..

Destici’den dikkat çeken çıkış..; Asgari ücretliden, 7 bin 500 TL emekli maaşı alandan vergi almanın ahlaki değil

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı BBP’nin lideri Mustafa Destici’den dikkat çeken çıkış… Desteci; asgari ücretliden, 7 bin 500 TL emekli maaşı alandan vergi almanın ahlaki olmadığını söyledi.

14 Mayıs seçimlerinde milletvekili seçilemeyen ancak omurgasını AKPMHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’na destek veren Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ekonomik krize ve son zamlara değinen Destici, şunları söyledi

Vergi artışlarıyla bütçe açığını kapatmak, bunlar 70’li yılların çözüm önerileri, çözüm yollarıydı. Bugün artık vatandaşımız daha farklı çözümler bekliyor, daha konforlu çözümler bekliyor. Kendi hayatını zorlaştıracak değil ya da kemerini böyle son iliğine kadar sıkacak şekilde değil daha böyle konforlu daha rahat çözümler bekliyor.

ZENGİN İLE FAKİR AYNI ORANDA ÖDÜYOR

– Bütçe açıkları elbette kapatılmalı, ama bu sadece dolaylı vergiler vasıtasıyla fakir, zengin ayırt etmeden vatandaşların hepsinin sırtına birden yüklenmemeli. Kimin mal varlığı fazlaysa o daha fazla katkı sağlamalı, daha fazla vergi ödemeli.

Düşük gelirli ise asgari ücretliyse, 7 bin 500 lira gibi bir emekli maaşı alıyorsa, bundan vergi almak bence hem ahlaki değil, hem yasal da değil aslında. Anayasaya da baktığımız zaman vergi kazançtan alınır. Yani kazanandan alınır, zenginden alınır. Ama maalesef ülkemizde önemli bir kısmı dolaylı vergi olduğu için toplanan vergilerin örneğin akaryakıttan alınan ÖTV zenginle fakir aynı oranda ödüyor.Sözcü

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL