Malatya

Depremlerde AFAD ve Belediyeler Neden Sessiz Kaldı?

Malatya’da son günlerde yaşanan depremler neticesinde vatandaşlar yine sığınacak yerler aradı ancak asrın felaketinde olduğu gibi bir ilgi göremedi ve şehri terk etti.

Depremlerde AFAD ve Belediyeler Neden Sessiz Kaldı?

Malatya’da sırasıyla 5.3, 4.8, 4.5 ve 4.3 olarak meydana gelen depremler sonrasında özellikle Yakınca, Bostanbaşı, Fahri Kayahan, Yüz Akı bölgesindeki vatandaşlar evleri hasar alınca yeniden yollara düştü.

Asrın felaketinin yaşandığı 6 Şubat’ta özellikle kış şartlarının da etkin olması ile birlikte vatandaşlar soluğu benzinliklerde almıştı. Yine aynı görüntülerle karşılaşıldı. Benzinlikle araçlarla doldu taştı, marketler hınca hınç doldu ancak Belediyeler ve AFAD yardım için bu defa geçmiş dönemdeki kadar istekli ve yardımcı olmaya çalışan bir fotoğraf çizmedi.

Depremin ardından vatandaşlar korkup eve giremeyince sadece sosyal tesisleri açık tutmakla yetinen Belediyelerin yanında AFAD ise İlimizde herhangi bir olumsuzluk yoktur demekle yetindi.

Deprem uzmanları yeni fay uyarısı yaptı. Yetmedi Akçadağ bölgesine bir enerji transferi olmuş olabilir bu da 6 / 6.6 civarında bir depreme neden olabilir. Orta Hasarlı ve güvenmediğiniz binalardan uzak durun uyarısı yapıldı.

Vatandaşlar ise “AFAD ve Belediyelerin yeterince yardımcı olmamasından dolayı 6 Şubat’ta tüm Türkiye tek yürek olmuştu. Vatandaşın yardımları ile ayakta durabilmiştik. Ancak hem AFAD’ın hem de Belediyelerin varlığını hissediyorduk yetişemiyorlardı evet ama vardı şu yaşadığımız depremlerde ne böyle bir çaba ne de böyle bir hissiyat oluştu. İlla 7.0 mw üzeri bir deprem mi olması gerekiyor bu kurumların ilgilenmesi için? MASKİ açıklama yapıyor deprem sonrasında sular yine bulanıklaştı içmeyin diye, bir tane belediye veya AFAD kurum olarak bu bölgeye gelip su dağıtımı veya o gün parklarda sabahladık ne de bir sıcak yemek yardımı yapılmadı. İnşallah Rabbimiz böyle günleri bir daha göstermesin ancak bu kurumların AFAD, Kızılay ve Belediyelerin varlığını böyle durumlarda hissetmek istiyoruz. Şu yaşanan depremlerde yardımcı olmamak için hiçbir sebepleri yoktu. Şehir yine boşaldı, bahçesi olan bahçesine gitti, hiç çaresi olmayan parklarda ve araçlarında sabahladı. Biz gıda yardımı, giyecek yardımı beklemiyoruz. Bu tür durumlarda en azından su ve yemek gibi yardımlarla bizlerin yanında olduklarını hissettirsinler” şeklinde yorum yaptı.

MALATYA FLAŞ HABER – ÖZEL HABER

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL