Özel Haber

Depremler Olurken, İnönü Üniversitesi Neden Sessiz!!!

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğünde ki Elazığ Sivrice depreminin ardından ilimizde onlarca 5 ve üzerinde büyük deprem diyebileceğimiz depremler meydana gelirken İnönü Üniversitesi’nden konuyla alakalı kamuoyunu bilgilendirici tek bir..

Depremler Olurken, İnönü Üniversitesi Neden Sessiz!!!

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğünde ki Elazığ Sivrice depreminin ardından ilimizde onlarca 5 ve üzerinde büyük deprem diyebileceğimiz depremler meydana gelirken İnönü Üniversitesi’nden konuyla alakalı kamuoyunu bilgilendirici tek bir açıklamanın gelmemesi sadece bana mı garip geliyor?

Ülkemiz ve şehrimiz aktif fay hatlarının üzerinde yer alıyor. Malatya’dan, hem Doğu Anadolu Fay (DAF) hattı hem de Malatya fay hattı geçiyor ve son aylarda  her iki fay hattı da depremler üretiyor. Son olarak dün Pütürge merkezi 5.7 büyüklüğünde deprem geldi ve gün boyunca da en büyüğü 4.8 olan çok sayıda artçı deprem yaşandı…

Haliyle vatandaşlar tedirgin, korkuyor ve acaba bu depremler daha büyük depremlerin habercisi mi diye sormadan edemiyor. Konuyla alakalı çok sayıda yer bilimci akademisyenin açıklamalarını takip ediyoruz. Tunceli Munzur Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesinde görev yapan akademisyenler de zaman zaman açıklamalarda bulunuyor. Velhasıl kelam deprem konusunu yakından takip eden bir gazeteci olarak haber atlama ihtimalin bir hayli düşük ama yine de küçük bir yanılgı payı bırakarak sormak istiyorum; Şimdiye kadar İnönü Üniversitesinde görev yapan tek bir akademisyene ait deprem konulu en ufak açıklama neden okumadık? Bildiğim kadarıyla İnönü Üniversitemiz bünyesinde Maden Mühendisliği bölümü var bu bölümde de çok sayıda öğretim görevlisi de görev yapıyor.

Şehrinizde çok sık depremler meydana geliyor, insanlar panik halindeler, psikolojileri bozulanlar var…Bugünün şartlarında elbette ne zaman, kaç büyüklüğünde deprem olacağını önceden bilmek imkansız ancak fay hatlarıyla ilgili İnönü Üniversitemiz hiç mi bir çalışma yapmıyor; bu konuda meydana gelen depremler artçı mı yoksa öncü mü; Sivrice depreminin oluşturduğu kırık nerede sona erdi, Malatya için risk ne kadar büyük? Tüm bu soruların yanıtlarını farklı şehirlerde görev yapan akademisyenlerden değil, bizzat bu şehrin üniversitesinden öğrenmek istiyoruz.

Lütfen şu soruma cevap veren; İnönü Üniversitesi, deprem gerçeği ile alakalı herhangi bir çalışma yürütüyor mu? Fay hatlarının araştırılması için herhangi bir ekip kuruldu mu? Cevabı hayır ise neden ?

REMZİ HAYTA-ÖZEL

 

YORUMLAR (4)

  1. vatandaş diyorki:

    Çok güzel bir haber olmuş…Vehbi Aluçlu hocanın açıklamalarına baktım kendisi inşaat mühendisi bölümü hocası ve olaylara inşaat açısından bakmış…Oysa haberde bu depremler ne anlama geliyor, fay hareketleri takip ediliyor mu diye sormuş? Yani yerin üstünü değil yerin altını merak ediyor vatandaş…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL