Malatya

Deprem Sonrası Kentsel Dönüşüm İçin İlk Adım Atıldı

24 Ocak tarihinde Elazığ’da yaşanan ve Malatya’da da yüksek oranda etkisi görünen Deprem sonrası ‘Kentsel dönüşüm gereklilik değil, zorunluluktur’ düsturuyla harekete geçen Battalgazi Belediyesi , çalışmalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan..

Deprem Sonrası Kentsel Dönüşüm İçin İlk Adım Atıldı

24 Ocak tarihinde Elazığ’da yaşanan ve Malatya’da da yüksek oranda etkisi görünen Deprem sonrası ‘Kentsel dönüşüm gereklilik değil, zorunluluktur’ düsturuyla harekete geçen Battalgazi Belediyesi , çalışmalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan tam destek geldi. Resmi Gazetenin 28 Haziran 2020 tarihli nüshasında yayımlanan karar ile Şehitfevzi  mahallesinde 110 dönümlük alan riskli  alan ilan edildi.

Battalgazi ilçesinde bulunan Şehitfevzi mahallesindeki bir bölgenin ‘riskli alan’ olarak ilan edilmesi hakkında Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla, Battalgazi ilçesine bağlı Şehitfevzi Mahallesi’nde ki 110 dönümlük alanın riskli alan ilan edilmesine karar verildi.

Kararda, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında “riskli alan” ilan edilen bölgelerin harita ve krokileri ile sınır ve koordinatları da yer aldı.

BAŞKAN GÜDER, ŞEHİTFEVZİ MAHALLESİNİ ÖZELLİKLE BELİRTTİ

24 Ocak’ta 6.8’lik Elazığ depreminden en fazla etkilenen illerin başında Malatya, ilçelerin başında ise Battalgazi ilçesi yer aldı. Yapılan araştırmalar sonunda ilçedeki birçok mahallede ‘ağır ve orta hasarlı’ raporlar verilmişti. Birçok mahallede incelemede bulunan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, binaların eski yapılar olduklarına dikkat çekerek, kentsel dönüşümün zorunluluğuna vurgu yapmıştı. Olası bir deprem felaketinde can ve mal kayıplarının yaşanmaması için kolları sıvayan Başkan Güder, özellikle Şehitfevzi mahallesi başta olmak üzere ilçedeki birçok mahallede kentsel dönüşüm için düğmeye bastı. Battalgazi Belediyesi’nin Şehitfevzi Mahallesi için hazırladığı kentsel dönüşüm projesi, yoğun görüşmeler sonunda önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın oluruna, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla, Şehitfevzi Mahallesi’nde 110 dönümlük alanın riskli alan ilan edilmesine karar verildi. Kararın Cumhurbaşkanı’nın onayından geçmesinin ardından 28.06.2020 tarihli resmi gazetede yayınladı. Bu karar sonrası depremden zarar gören ilçenin kentsel dönüşüme açılacağı ve Şehitfevzi mahallesinin çehresinin değişeceği bekleniyor. Yapılacak olan bu çalışma sonrası daha yaşanılabilir ve kaliteli binaların Battalgazi bölgesinde artması planlanıyor. Yapılacak olan çalışmalarla Malatya’mıza yeni bir alt merkez daha kazandırılmış olacak.

BAŞKAN GÜDER: “DURMAK YOK YOLA DEVAM DÜSTURUYLA HİZMETLERİMİZE DEVAM EDİYORUZ”

‘Durmak yok yola devam düsturuyla’ hizmetlerine devam ettiklerini vurgulayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim ki; Kentsel dönüşüm gereklilik değil, zorunluluktur. Kentsel dönüşüm, Malatya’mız için büyük sorun arz eden ve yılların kanayan yaralarından bir tanesiydi. Özellikle birkaç mahallede kentsel dönüşüm büyük aciliyet arz etmekteydi. Bunların başında da Şehitfevzi mahallesi gelmektedir. Depremden sonra bu mahallede yapmış olduğumuz çalışma sonunda birçok binanın ağır hasarlı olduğu  tespit edildi. Zaten ilçedeki binaların birçoğu  50 yılın üzerinde olan konutlar. Bu konutların bir çoğu miatlarını doldurmuş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz görüşmelerde biran önce rezerv alanları oluşturulması için çalışılması gerektiği belirtilmişti.  Battalgazi Belediyesi olarak  öncelikle Şehitfevzi mahallesinde kentsel dönüşüm adına önemli çalışmalar hazırlayarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gönderdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız bizim hazırladığımız kentsel dönüşüm çalışmamızı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sundu. Cumhurbaşkanımızda hazırlamış olduğumuz bu çalışmayı imzaladı ve karar 28 Haziran 2020 tarihli resmi gazetede yayımlandı. Özellikle çevreyolu altı diye tabir ettiğimiz Taştepe Mahallesi, Şehit Fevzi Mahallesi, Beylerbaşı Mahallesi ve belki Sarıcıoğlu Mahallesinin içerisinde bulunmuş olduğu alanlarda yıllardır kentsel dönüşüm planlama çalışmaları dile getirilmiş ama bunlar bir türlü hayata geçirilememişti. Alınan bu kararla inşallah ilçede kentsel dönüşümü başlatıyoruz ve kentsel dönüşüm konusunda da örnek olmak istiyoruz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ‘Durmak Yok Yola Devam’ düsturuyla önümüze bakarak bu millete hizmet etmeye devam edeceğiz.  Yapılacak olan kentsel dönüşüm öncelikle Battalgazi’mize ve Malatya’mıza hayırlı olsun.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL