TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 124.015
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.561
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 72
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.297
Özel Haber

DEPREM, ÇOCUKLAR VE KORKU! 

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde meydana gelen ve 42 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremin yıl dönümünde halen acılar ve korkular tazeliğini koruyor…   Deprem, başlaması ile bitmesi saniyeler süren..

DEPREM, ÇOCUKLAR VE KORKU! 

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde meydana gelen ve 42 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremin yıl dönümünde halen acılar ve korkular tazeliğini koruyor… 

 Deprem, başlaması ile bitmesi saniyeler süren ancak tahrip gücü en yüksek doğal afettir. Sadece binaların yıkılmasından, hayatların sona ermesinden bahsetmiyorum bir de bu depremi yaşayan ancak hayatlarına devam eden insanlar var. Geçen gün 4 yaşındaki torunum, resim çizmiş ve babasına,” Baba bak deprem olduğunda duvar çatlamıştı ya onu çizdim” demiş. Oğlumun evi depremde hiç hasar almadı, Allah’a şükür torunumun etrafında herhangi biri de zarar görmedi, anne babası olarak da deprem lafını ağızlarına dahi almıyorlar, hatta zaman zaman meydana gelen irili ufaklı depremi bile ona hissettirmemeye özen gösterdiklerini biliyorum ancak buna rağmen üzerinden bir yıl geçmiş olsa da halen etkisi devam ediyor. Sadece torunum değil tüm çocukların hatta yetişkinlerin bile korkuları az veya çok canlılığını koruyor. 

Depremi önlemek mümkün değil, fay hatlarının geçtiği bir bölgede yaşıyoruz o halde depreme dayanıklı binalar inşa etmek, dayanıklı olmayan binaları zaman kaybetmeden dönüştürmek zorundayız. Daha önce de dile getirmiştik, Büyükşehir Belediyesinde mutlaka Deprem ve Doğal Afetler Daire Başkanlığı birimi kurulmalı, bu birim vasıtasıyla tıpkı binaların şu anda hepsinde enerji kimlik belgesi nasıl var ise “Deprem Kimlik Kartı” çıkartılmalı, dayanıksız çıkan yapılar konut sahiplerini de mağdur etmeyecek şekilde dönüşüme tabi tutulmalı. 

Elazığ Depremi daha çok kırsal alanı, nüfusun az olduğu coğrafyayı etkiledi ancak yarın bu deprem şehir merkezine daha yakın bir noktada meydana gelirse felaketin büyüklüğünü düşünmek bile istemiyorum. 

Depremden sonrasında daha hazırlıklı bir devletiz ancak deprem anı ve öncesinde atılması geren adımları da hızla atmak mecburiyetindeyiz. Çünkü deprem sadece binaları yıkmıyor,insanları öldürmüyor bu anı yaşayan ve geride kalan başta çocuklar olmak üzere diğer insanların da üzerinde kalıcı bir korkuya ve psikolojik tahribata neden oluyor. Bu gerçeği unutmadan ve geç olmadan gerekeni yapmak zorundayız… 

REMZİ HAYTA –ÖZEL HABER

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL