Malatya

DEDİKODUYU GAZETECİLİK Mİ SANIYORSUNUZ?

Malatya’da bir takım sözüm olan gazeteciler halkın hiçbir yararına olmayan fitne fesattan beslenen yazılarıyla gündemi sabote etmeye çalışıyorlar. Bu tiplere pirim veren yerel yönetimleri ise anlamak imkansız. Gazetecilik halk adına,..

DEDİKODUYU GAZETECİLİK Mİ SANIYORSUNUZ?

Malatya’da bir takım sözüm olan gazeteciler halkın hiçbir yararına olmayan fitne fesattan beslenen yazılarıyla gündemi sabote etmeye çalışıyorlar. Bu tiplere pirim veren yerel yönetimleri ise anlamak imkansız.

Gazetecilik halk adına, halkın yararına yapılır. Yazacağınız her satır, söyleyeceğiniz her söz de döküp bakmanız gereken ilk husus bunun halkın yararına olup olmadığı mevzusudur. Malatya’da ise sözüm ona bazı gazeteciler o bunu dedi, şu şöyle konuştu, o böyle davrandı tarzında tamamen dedikodu eksenli yayın yapıyorlar. Arada laf taşıyarak hangi belediyeyi kime düşmen ederiz, hangi kurum birbirine girer, hangi siyasetçiyi tartışmanın içine çekeriz eksenli yayın anlayışı tuzağına düşen maalesef yönetici, siyasetçi ve belediye başkanı da var.

Son olarak, Yeşilyurt Belediyesi ile Büyükşehir Belediye arasında reklam panoları üzerinden yangın çıkarmaya çalışan bu sözüm ona medyaya karşı merkez ilçe belediye başkanları ile büyükşehir belediye başkanı bir araya gelerek birliktelik fotoğrafı yayımlandı. Daha önce Malatyaspor konusunda da benzer olaylar yaşandı. Bir ara Ahmet Çakır ile Selahattin Gürkan karşı karşıya getirildi; bir dönem Malatya Valisi Aydın Baruş ile Selahattin  Gürkan…Bu listeyi uzatmak mümkün…

Gazetecinin gündemi kim kime ne dedi; kim kimle konuşmuyor; kim kimle küs olmamalı…Esasında oynanan oyun basit Araya laf taşıyarak yapay cepheler oluşturup buradan maddi menfaat elde etmek. Zaman zaman başarılı da oluyorlar haklarını yememek lazım.

Malatya’nın mülki amirleri, belediye başkanları, siyasetçileri çok daha dikkatli olmalı ve bu tür ayak oyunlarına fırsat tanımamalı. Bizim işimiz Malatya, yapılan ya da yapılmayan hizmeti eleştiririz, gördüğümüz eksikleri kalemimiz döndüğünde ifade ederiz, sırf reklam aldık diye susup oturmak yerine şehrimizin gelişimi adına eleştirilerimizi sıralarız. Bizim bu niyetimizi dostça karşılayıp halk verenlerde oldu; bize savaş açan da…Netice de biz otuz beş yılı aşkın bir süredir buradayız işimizi yapıyoruz ancak bizi dinlemek yerine  tabiri caizse kendisine düşman görenlerin adı bile okunmuyor. Malatya’nın gelişimi, kalkınması ve ilerlemesi adına dedikodu gazeteciliğini bitirmek zorundayız.Biz gazeteciler birbirimizi eleştiriceğimize birbirimize destek olmak zorundayız.Bizim bizden başka dostumuz yok.Herkes işini yapacak.,Özellikle Pandemi sürecinde Malatya’da artan vaka sayısı bununla ilgili ortak hareket edip acaba nasıl vaka sayısını düşürmek için haberler yapılmalı. Çok sevdiğimiz değer verdiğimiz insanları birer birer kaybediyoruz. Biz gazeteciyiz birbirimizi severiz veya sevmeyiz ama herkesin herkese saygısı olmalı.Düşmanlık ne .İnsan kendi meslektaşını yazarmı. Aslında meslektaşını yazmıyor kendini yazıyor. Okuyan şöyle diyor,” Bakın işte basının hali bu.” Ondan sonra senin yazdığın haberler ciddiye bile alınmıyor. Mesleki dayanışmaya, önem vermeliyiz.Gazetecilik önce saygı gerektirir. Önce kendini toplumda saydıracak sın sevdireceksin.Beni onu şunu bunu yazma ile gazetecilikle bir yere gelinmez.Ben beni sevende sevmeyende gazetecilik yapan herkese küçükten büyüğüne kadar saygım var.Çünkü biz Meslektaşız. Bize yakışanı yapmamız lazım.

REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL