Malatya

Başkan Çınar: “Dalbastı Kirazımız Yeşilyurt’un En Önemli Simgesidir”

‘EN İYİ KİRAZ’ VE ‘EN İYİ KİRAZ BAHÇESİ’ YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ Yeşilyurt Kaymakamlığı, Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Yeşilyurt Ziraat Odası işbirliği ile düzenlenen..

Başkan Çınar: “Dalbastı Kirazımız Yeşilyurt’un En Önemli Simgesidir”

‘EN İYİ KİRAZ’ VE ‘EN İYİ KİRAZ BAHÇESİ’ YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Yeşilyurt Kaymakamlığı, Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Yeşilyurt Ziraat Odası işbirliği ile düzenlenen ‘En İyi Kiraz’ ve ‘En İyi, Bakımlı Kiraz Bahçesi’ yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

ÖDÜL TÖRENİNE YOĞUN İLGİ

Yeşilyurt Belediyesine ait Çırmıhtı Ahmet Atılgan Parkında sosyal mesafe kuralları altında düzenlenen ödül törenine: AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, AK Parti Milletvekili Hakan Kahtalı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, MHP İl Başkan Vekili Erol Elbir, AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, MHP İlçe Başkanı Mehmet Ali Kaya, Tarım İl Müdürü Tahir Macit, Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, İlçe Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Jüri Heyeti Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu ve Meslek Örgütleri Başkanları, Mahalle Muhtarları, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kiraz Yarışması Jüri Heyeti Başkanlığını yapan Ziraat Mühendisi Erdoğan Çeçen, yarışmanın teknik detayları hakkında davetlilere bilgiler paylaşırken, İlçe Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ise, dalbastı kirazındaki kalitenin her yıl daha fazla arttığını ifade edip, dereceye giren üreticileri tebrik etti.

“KİRAZIMIZIN TANITIMINA DESTEK VERMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bu yıl Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalini düzenlemediklerini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Gönül isterdi ki festivalimizi coşku ve heyecan dolu düzenleyelim, daha fazla katılımla ilçemizi hareketlendirelim ancak koronavirüs salgını dolayısıyla bu yıl organizasyonlarımızı yapamadık ancak en önemlisi insan sağlığıdır. İnşallah önümüzdeki yıl festivalimizi yine düzenleyeceğiz. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz En İyi Kiraz ve En İyi Kiraz Bahçesi yarışmamızı ise belli kurallar altında, gerekli tedbirleri alarak düzenledik. Ödül törenimize teşrif eden herkesi Kadim Çırmıhtı’da ağırlamaktan onur duymaktayız.  Çiftçilerimize destek olmak, onların yüzünü güldürmek, dünyaca ünlü, aroması ve kalibresiyle alanında tek alan dalbastı kirazımızın tanıtımı yapmak adına güzel bir organizasyon düzenledik. Çiftçilerimizin emekleri her türlü takdirin üzerindedir.Mütevazi bir etkinlikte kıymetli hemşerilerimizle ve üreticilerimizle bir arada olmak, muhabbet etmek, hemhal olmak bizi ziyadesiyle memnun etmiştir.Yeşilyurt Belediyesi olarak çiftçilerimizi destekleyecek her tülü hizmette varız, tarım alanlarımızın daha bereketli hale gelmesi adına tarımsal hizmetlerimize farklı bir şekilde yaklaşıyoruz.Tarımsal hizmetlerde çok iyi noktaları hedefliyoruz, şimdiye kadar yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın teminatıdır.Tarımsal Hizmetleri Müdürlüğünü kurdur, sera alanları oluşturduk, tarımsal üretim ve arge sahamızla da bu hizmetlerimizi taçlandırdık.Amacımız; tarımsal hizmetlerde Yeşilyurt’umuzu rol model yapmaktır. Bu hedefe ulaşmak içinde elimizden geleni yapıyoruz. Kiraz yarışmasında dereceye giren üreticilerimizi tebrik ediyorum, emeklerine ve alın terlerine sağlık.Geçen yıl katılımcı sayısı 30 iken bu yıl 51 üreticimizin yarışmaya katılması bu eşsiz meyvemizin yurt içi ve yurt dışındaki tanıtımına büyük bir katkı sağlıyor.İlçemizdeki boş atıl vaziyetteki alanlarına kiraz ağaçlarımızı dikerek Malatya’nın kayısıdan sonra kirazda da söz sahibi olmasını amaçlıyoruz.Her geçen yıl daha iyi bir noktaya geldiğimizi belirtmek isterim. Bu organizasyonu birlikte düzenlediğimiz İlçe Kaymakamlığımıza, İlçe Ziraat Odamıza, İlçe Tarım Müdürlüğümüze, binbir emekle hazırladıkları kirazlarla hem ilçemizin hem de dalbastı kirazımızın tanıtımına büyük destek veren çiftçilerimize, ödül törenimizde bizleri yalnız bırakmayan protokolümüzün saygıdeğer üyelerine, hemşerilerimize, yerel ve ulusal medya kuruluşu temsilcilerine ve emeği geçen herkese şahsım ve hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bununla birlikte bugün Babalar günü, başta şehit babaları olmak üzere tüm babaların ve baba adaylarının da bu özel günlerini, tebrik ediyorum.” diye konuştu.

“KİRAZIMIZIN TADINI VE GÜZELLİĞİNİ ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ”

Yeşilyurt’un en önemli simgeleri arasında dalbastı kirazının geldiğini ifade eden Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç ise, “ Kirazımızın tadını ve güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez, hem ülkemizin hem de dünyanın en kaliteli kirazlarından bir tanesidir.  Kirazımızın pazar ya da tanıtım gibi bir sorunu olmamakla birlikte geleneksel olarak her sene düzenlediğimiz kiraz yarışması birlik ve beraberliğimize ve dayanışma ruhumuza farklı bir güç katmaktadır. Yarışmada emeği geçen, katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederken, yarışmaya katılan tüm çiftçilerimiz ise tebrik ederim.” şeklinde konuştu.

“YEŞİLYURT, TÜRKİYE’DE İSİM YAPMIŞ BİR İLÇEMİZDİR”

Konuşmasına Babalar Gününü tebrik ederek başlayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “ Bugün güzel bir gün, Yeşilyurt Kadim bir ilçemizdir. Yeşilyurt insanıyla, teşebbüsüyle, ticaretiyle sadece Yeşilyurt’ta değil Türkiye’de isim yapmış bir ilçemizdir. Kirazı da aynı şekilde çok değerli bir meyvedir. Türkiye’de en önemli kiraz mahsulünü üreten yerlerden bir tanesi Yeşilyurt’tur.İlçe Kaymakamımız, Yeşilyurt Belediye Başkanımız, İlçe Ziraat Odası Başkanımız ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz çok güzel bir organizasyon düzenlediler. En iyi kirazı ve en iyi kiraz bahçesini belirleyip ödüllendirmek adına güzel bir çalışma örneği sergilediler. Bu güzel çalışmayı hayata geçiren başta İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere tüm paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“KİRAZIMIZ BÖLGEMİZ AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

Kadim Çırmıhtının her yönüyle özel ve değerli bir bölge olduğunu dile getiren AK Parti Milletvekili Hakan Kahtalı ise, “ Kirazımız bölgemiz açısından çok büyük önem taşımaktadır, yaklaşık 1000 ton civarında kiraz üretimi yapılmaktadır. Kiraz üretimi için buraya bir tesis kurulursa kiraz üretimi doğal olarak artacak, yurt içi ve yurt dışına daha fazla kiraz gönderebileceğiz. Bizlerde bu anlamda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yılın belli dönemlerinde burada yaşayan birisi olarak Yeşilyurt’taki değişimi ve gelişimi yakından görüyorum. Başta Yeşilyurt Belediyemiz olmak üzere katkı sağlayan herkesi tebrik ediyorum. Çırmıhtı’da çok güzel yatırımlar hayata geçiyor. Kiraz yarışması gibi özel bir organizasyonu hayata geçiren İlçe Kaymakamlığımız ve Yeşilyurt Belediyemiz başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

“YEŞİLYURT BELEDİYEMİZİ ÇİFTÇİLERİ DESTEKLEYEN HİZMETLERİNDEN DOLAYI TEBRİK EDERİM”

Yeşilyurt’taki çiftçileri destekleyen hizmetlerinden dolayı Yeşilyurt Belediyesini tebrik eden AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, “ Yeşilyurt’un üreticisini destekleme noktasında, salgının yayıldığı bir dönem içerisinde üreticiyi hatırlayarak mütevazide olsa böyle bir programla destekledikleri için Belediye Başkanımız ve ekibini tebrik ediyorum. Kadim Yeşilyurt Malatya’mızın önemli ilçelerinden bir tanesidir. Her alanda gelişmesi önemli olan Yeşilyurt, hizmetlerin en güzeline layıktır.Böylesine güzel bir ilçemizin turizmde cazibe merkezi haline dönüşmesi anlamında Yeşilyurt Belediyemizin çok ciddi yatırımları var, doğal güzellikleri, yöresel yemekleri ve tarihi yerleri daha fazla ön plana çıkarılması içinde çaba sarf ediyorlar.Turizmde bölgemizin cazibe merkezine dönüşmesi ekonomiye ve ticarete çok olumlu yansımaları olacaktır.Malatya Büyükşehir Belediyemiz ve Yeşilyurt Belediyemiz bölgemizin imar durumuna dikkat ediyorlar. Buranın Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi çekebilecek bir duruma ulaştırmamız gerekiyor.  Onun için çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan, oluşturduğu müzelerle, kurduğu restoranlarla, yöresel ürünleriyle  ilimizde öncelikle dikkat çeken ama Büyükşehir Belediyemizin turizm destinasyonu çerçevesinde Yeşilyurt’umuzu konumlandırarak farklı bir noktaya taşımamız lazım. Çiftçilerimizin özellikle tarımsal ürünlerimizi sahiplenip, koruması bizleri gururlandırmaktadır.Pazarlamaya ve tesisleşmeye yönelik nasıl bir planlama yapılacaksa biz Milletvekilleri olarak  Belediye Başkanlarıyla birlikte bunun önünü açarız.Yeter ki sizler bunu yapın, rantabıl olmasını sağlayın AK Parti İktidarları döneminde bunu gerçekleştirmemek mümkün değil.Yolumuz açık hep birlikte el ele vererek hizmetlerimize dur durak bilmeden devam edeceğiz.Kiraz Yarışmamızı düzenleyen herkesi kutluyorum, çiftçilerimizi ise tebrik ediyorum.” dedi.

JÜRİ HEYETİ ÜYELERİNE HEDİYELERİ TAKDİM EDİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından ilk olarak yarışmanın Jüri Heyetinde yer alan isimlere çeşitli hediyeler takdim edilirken, daha sonra ‘En İyi Kiraz’ ve ‘En Bakımlı Kiraz Bahçesi’ yarışmasında dereceye giren üreticilerin ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

EN İYİ KİRAZ VE EN BAKIMLI KİRAZ BAHÇESİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

‘En İyi Kiraz’ yarışmasında ise birinci 95.70 puanla Fırat Ödemiş, ikinci 95.20 puanla Metin Şalvarcı, üçüncü 93.50 puanla Mustafa Budak, dördüncü 93.20 puanla Abdullah Kızılkaya oldu. En Bakımlı Kiraz Bahçesi kategorisinde ise birinci 97.50 puanla Ömer Topaloğlu olurken, ikinci 92.70 puanla Mesut Toros, üçüncü ise 91.70 puanla Ahmet Danacı oldu. Dereceye giren üreticilere toplam 16 bin 500 TL. para ödülü takdim edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL