Malatya

“COVİD-19 Döneminde Yangın” Konulu Tatbikat Gerçekleştirildi

2020 Yılı Eğitim Planı çerçevesinde 04.11.2020 tarihinde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda HASTANE AFET PLANI MASABAŞI TATBİKATI yapılmıştır. Acısı henüz taze olan ve onlarca canı yitirdiğimiz İzmir Depremi..

“COVİD-19 Döneminde Yangın” Konulu Tatbikat Gerçekleştirildi

2020 Yılı Eğitim Planı çerçevesinde 04.11.2020 tarihinde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda HASTANE AFET PLANI MASABAŞI TATBİKATI yapılmıştır.

Acısı henüz taze olan ve onlarca canı yitirdiğimiz İzmir Depremi başta olmak üzere ülkemizde yaşanan doğal afetlerde hayatlarını kaybeden afetzedeler için saygı duruşu ile başlayan tatbikatta ilk olarak hastane yangınları konusunda örnek haberler izlendi.

Tatbikatın açılışında konuşan, Sivil Savunma Uzmanı Ercan AYCAN, tatbikatın sadece hafızalarda güzel bir anı kalması temennisiyle şunları kaydetti: “Son zamanlarda deprem, yangın, sel ve pandemi başta olmak üzere ülkemizi tehdit eden afetler peş peşe cereyan etmektedir. Ayrıca Covid-19 salgınının da henüz tedavisi bulunamamış olup her kademede insanımıza hızla bulaşarak yayılmaktadır. Bu tehlikelerin tehditlerin arasında biz sağlık çalışanları sağlık hizmetini kesintisiz, amasız, fakatsız ve her türlü fedakarlıkla yürütmek zorundayız. Her an göreve hazır ve donanımlı olmalıyız.

Sivil Savunma Uzmanı Ercan AYCAN, bu yılki tatbikatın COVİD-19 salgını nedeniyle sosyal mesafeye riayet etmek, salgının yayılmasını önlemek temel amacı ile saha tatbikatı yerine masabaşı tatbikatı icra edildiğini belirtti.

Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Başkanvekili Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. İbrahim AKTAŞ, konuşmasında hastanelerin afet yönetimi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları belirtti: Doğa ve teknoloji kaynaklı olayların hepsinin insan sağlığı üzerine doğrudan ve dolaylı birçok etkisi vardır. Sağlık sistemleri bu etkilere müdahale etmek açısından hayati bir rol üstlenirler. Buna ek olarak toplumu etkileyen olay ne olursa olun, sağlık sistemleri bundan nasıl etkilenirse etkilensin, bir taraftan rutin sağlık hizmetleri de devam etmek zorundadır.

Hastanelerde Sunulan Hizmet Hayati Öneme Sahiptir, Herhangi Bir İşkolundaki Hizmet İle Karşılaştırılamaz.

Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Başkanvekili Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. İbrahim AKTAŞ: Hastanelerde sunulan hizmet hayati öneme sahiptir, herhangi bir işkolundaki hizmet ile karşılaştırılamaz Günlük yaşamda en ufak akasmaların bile büyük sıkıntı yarattığı sağlık hizmetlerine, afet dönemlerinde daha çok ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla hastaneler afet dönemlerinde hem rutin işlerini kesintiye uğratmadan devam ettirmek hem de gelen afetzede ve yaralıların artan talebi ve ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır.

Bu çerçevede her yıl planlanan tatbikatları yapılmakta ve hastanemizin imkân ve kabiliyetleri değerlendirilmekte, personelimiz bilgilendirilmektedir. Afet ve felaketlerin sadece tatbikatlarda kalması temennisiyle tatbikatı düzenleyen arkadaşları tebrik ederim.

COVİD-19 konusunda bilgilendirme yapan Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Özlem ÇAĞAŞAR, Maske, Mesafe ve Hijyen kurallarının önemine değinerek şunları söyledi: “Kurallara uyulduğu ve herkesin vicdani sorumluluklarını yerine getirdiği takdirde salgının önüne geçeriz. Her şeyden önemlisi bireylerin kendilerini düşünmemesi, yakınlarını ve sevdiklerini de düşünerek kurallara uyumaları gerekmektedir. Bu süreçte özellikle yaşlılarımızı korumalıyız.”

UMKE görevlisi Ramazan KAYA’nın tatbikat senaryoları hakkında bilgi vermesinin ardından, KIRMIZI KOD verilerek yangın durumuna geçilmiştir. Hastane Afet Planı birinci seviyede aktive edilerek MOR KOD, hastaların tahliyeleri için ise SARI KOD verilmiştir. Yangının kontrol altına alınması ile birlikte YEŞİL KOD verilerek afet durumu sonlandırılmıştır.

TATBİKAT SENARYOSU:

SENARYO ÖZETİ: Bugün Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5. Kat COVİD-19 Servisinde Hasta odasında bulunan Hasta refakatçisi cep telefonunu şarja takarak refakatçi koltuğunun üzerine bırakmıştır. Koltukta bir litrelik şişede el dezenfektanı da bulunmaktadır. Bir müddet sonra telefon yanmaya başlayarak el dezenfektanını da tutuşturup aniden bir yangın çıkmasına sebep olmuştur. Yangını ilk gören hemşire derhal hastayı yatağı ile birlikte dışarı çıkararak oksijen tüpü ile takviye edilmiş, yangını hastanenin KIRMIZI KOD Telefonu olan (4444) numarasına bildirmiştir. Anons ile duyuruyu alan ilgili personel Başhekimi bilgilendirmiş, Alan Sorumlusu Başteknisyen ile Güvenlik Amiri olay mahallinden başhekimi bilgilendirmiş ve Başhekim de Olay Yönetim Ekibinin toplanmasını belirtmiştir. Yangının büyümesi nedeni ile MOR Kod ilan edilerek HAP planını aktive etmiş, ardından hastaların tahliye edilmesi gerektiği belirtilerek SARI KOD ilan edilerek servisin tahliyesine karar verilmiştir. Tüm bunlar telsiz konuşmaları ardından Anons sisteminde duyurulmuştur. İtfaiyenin gelmesi ile Yapılan Müdahaleler ile yangın söndürülmüş, Hastalar tahliye edilmiş ve durum normale dönmüş olup YEŞİL KOD verilerek HAP planı sonlandırılmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL