Malatya

CHP’li Kiraz: Yine Büyük Hayal Kırıklığı Yaşadık

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz,açıklanan kayısı rekoltesi ile ilgili önemli açıklamalar yaparak “tam bir hayal kırıklığı” dedi.

CHP’li Kiraz: Yine Büyük Hayal Kırıklığı Yaşadık

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz,açıklanan kayısı rekoltesi ile ilgili önemli açıklamalar yaparak “tam bir hayal kırıklığı” dedi.
Her sene kayısı üreticileri tarafından merakla beklenen kayısı rekoltesinin açıklanmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz çiftçilerin beklediği müjdeyi bu yılda alamadıklarını belirtti. Kiraz; ” Açıklanan kayısı rekoltesine bakıldığı zaman büyük bir hüsran görüyoruz. Başta ziraat odalarımız olmak üzere kayısı ile ilgili üreticilerimiz kayısı rekoltesinin bu yıl düşük olacağını, çeşitli hastalıklar, don, dolu nedeniyle ürün kaybı yaşadıklarını dile getiriyorlardı. Buna rağmen geçen yılın rekoltesine yakın rekolte açıklandı. Çiftçi bu yıl müjde beklerken ilk defa tarım bakanlığı tarafından açıklanacağı söylenen rekolte yine hayal kırıklığı yarattı. Rekoltenin açıklanması ile birlikte bir taban fiyatın açıklanacağı da bekleniyordu. Ayrıca toprak mahsulleri ofisinin bu yıl kayısı alacağı yönünde bir beklenti oluşmuştu. Ancak bu konuyla ilgili de bir gelişme gerçekleşmediği gibi Tarım Bakanı açıklama yapacak denildi ama rekolteyi yine tarıım il müdürlüğü açıkladı.
Malatya kayısı üreticileri yıllarıdır sorun yaşıyor. Kayısı ile ilgili bir temel politika olmadığı, taban fiyat açıklanmadığı, alan bazlı destek ortaya konulmadığı için çiftçi kaderiyle baş başa bırakılıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi çiftçinin emeğinin karşılığı çoğu zaman tüccarın insafına bırakılıyor. İncirde ve üzümde olduğu gibi toprak mahsulleri ofisinin kayısı içinde bir alım politikası oluşturması gerekiyor. Taban fiyatı olduğu, ne kadar tonajın alabileceği bütün verilerin belirleneceği çiftçinin rahat nefes alabileceği, önünü rahat görebileceği bir açıklama yapılması gerekiyor.” dedi.

“Kayısıya Hakettiği Fiyat Verilmezse Malatya Üçüncü Darbeyi Yiyecek”
Kayısı çiftçisinin uzun yıllardır büyük beklenti içinde olduğunu ifade eden Kiraz “Çayda Çaykur, fındıkta Fisko Birlik çeşitli taban fiyatlarını, alım miktarlarını açıklıyor ve alım politikası uyguluyor. Kayısı da maalesef alım politikası uygulanmıyor.Hem üretici temsilcilerinin hem de kayısı tüccarları temsilcilerinin böyle bir beklentisi var. Böyle bir beklenti karşılanırsa çiftçi için müjde verilmiş olur. Kayısı Malatya için her şey, kayısı Malatya’nın ekonomisi, geçim kaynağı. Malatya depremden sonra yaşanan koronavirüs salgını ile birlikte altüst olmuş durumda. İki tane darbe yiyen üretici kayısıya hak ettiği fiyat verilmezse üçüncü darbeyi yiyecek. Esnaf, tüccar, çiftçi, köylü üçüncü darbeyi yiyerek yoksulluğu derinleşecek ve evine ekmek götüremeyecek duruma gelecek. Malatyanın yarısının geçim kaynağı kayısı olan bir ortamda işsizliğin arttığı, esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı bir dönemde kayısı üreticisinin kazanması gerekiyor ki çocuğu, yakını aç kalmasın. Çiftçilerimizle, üreticilerimizle, ziraat odaları ve borsayla bu konunun takipçisi olacağız. Çiftçilere bu konuyla ilgili müjde verilene kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.
Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu tarafından 2020 yılı yaş kayısı rekoltesi 381 bin 737 ton, kuru kayısı rekoltesi ise 85 bin 275 ton olarak tahmin edildiği açıklandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL