TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 221.052
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.294
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 51
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.093
Köşe Yazısı

CAMİLER ve İMAMLAR – Nurettin Konaklı yazdı…

Cami ve minareler İslam toplumunun simgesi olarak hafızalarda yer etmiştir. Özellikle Türkiye’de camilerin ayrı bir yeri vardır. Tarihsel süreçte Türk toplumu genel yerleşim alanları Ahilik kültürü anlayışında camileri merkeze alan..

CAMİLER ve İMAMLAR – Nurettin Konaklı yazdı…

Cami ve minareler İslam toplumunun simgesi olarak hafızalarda yer etmiştir. Özellikle Türkiye’de camilerin ayrı bir yeri vardır. Tarihsel süreçte Türk toplumu genel yerleşim alanları Ahilik kültürü anlayışında camileri merkeze alan bir şekilde yapılanmıştır. 2020 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) verilerine göre Türkiye’de 84.684 cami ve bu camilerde yaklaşık 100 bin imam-müezzin görev yapmaktadır. DİB Sayın Ali Erbaş’ın ifadesi ile ayrıca Kurumda 20 bin kadrolu Kur’an Kursu öğretmeni, 20 bin geçici Kur’an Kursu öğreticisi, 3 bin vaiz ve bin 250 müftü bulunmaktadır. Yaklaşık 145 bin görevlimiz DİB çatısı altında hizmetlerini sürdürmektedir.

44 yıllık kamu hizmetim sosyal sektörlerde geçti. İnsanlara sosyal değerler katmak, özellikle İslami iklimde kazanımlar sağlamak arzu ve emelim oldu. Özellikle Türkiye’deki diyanet işleri mensuplarından, ilahiyatçılardan beklentim yüksek oldu. Ama gel gör ki tanıdıkça, yaklaştıkça pek de fazla tebessüm edemedim. Ayasofya açılışındaki kılıç görüntüsü, oraya görevlendirilen ve kendini istifa ettirmek durumunda bırakan hoca efendiden beklentilerin sonucu daha anlamlı ve olumlu olabilirdi. Hafızam bunlarla meşgulken;

Yazar Ahmet Hakan köşesinde yüreklere su serpen, kalemine sağlık dedirten, okuyucuları mutlu eden bir paylaşım yaptı. “Bugün size bir imamımızın öyküsünü anlatacağım. Balat’ta imamlık yapan Emin Kır Hocamızın öyküsünü… Emin Kır Hoca’nın serüveni, tayini Eyüpsultan’ın Balat semtindeki Hazreti Kaab Camisi’ne çıkınca başlamış. Yıl: 2006. O gün bugündür bu camide görev yapıyor Emin Hoca. Caminin çevresi tenha… Pek cemaat yok. Emin Kır’ın yolunu camiye giderken, madde bağımlıları çevirmeye başlamış. Para istemişler. O da vermiş. Bir vermiş, iki vermiş.

Sonra “Param yok, gelin ben size çorba yapayım, çay yapayım” demiş ve camiye çağırmış bu insanları. Ve o günden sonra da hem kendisinin hem de bölgenin kaderini değiştirecek bir yola girmiş. Kendisini yanına gelen madde bağımlısı evsizlere sıcak yatak, duş ve yemek imkânı sağlamaya adamış.

Tek bir şart koşmuş: “Caminin çevresine uyuşturucu girmemeli.” Herkes de uymuş bu şarta. Ve ünü hemen bölgedeki dezavantajlı kişiler arasında yayılmış. Acıkan, yatacak yeri olmayan, çıkış arayan herkes Hz. Kaab Camisi’nin imamı Emin Kır’ın kapısını çalar olmuş. Aradan geçen 15 yılda… Onlarca genci uyuşturucu batağından kurtarıp aileleriyle barıştırmış.

Emin Kır Hoca’nın bu destansı mücadelesine hayırseverler de katkıda bulunmuş. Erzak ve eşya yardımları falan… Bu arada Hazreti Kaab Camisi, kaymakamlık ve müftülüğün öncülüğünde bir proje kapsamına alınmış. Camide şu anda her gün gelenlere sıcak çorba dağıtılıyormuş. Sokakta yaşamak durumunda kalan evsizler için kalacak yer ve banyo imkânı sunuluyormuş.

Hazreti Kaab Camisi’nin kahraman imamı Emin Kır, işin sırrını şöyle açıklıyor: “Herkesi önyargısız dinledik. Herkesi gülümseyerek karşıladık. Bu sayede kapıya gelenler, kendilerini rahat hissettiler. Yaşadıklarını hiç çekinmeden anlattılar.” “Falancaya baktım, ateist oldum” diyenler, Emin Kır Hoca’ya baksınlar. İçlerinin insan sevgisiyle dopdolu olduğunu görecekler. İşte Ayasofya’ya imam olacak imam.” (Hürriyet 03.05.2021)

Diyanet İşleri Başkanlığının illerde sürdürdüğü Cami Görevlilerinden Örnek Projeler başlıklı çalışmasında cami görevlilerimizin, çeşitli bölge ve camilerde çok takdir edilecek, örnek alınacak çalışmaları var. Hepsine teşekkür ediyorum. Bunlardan biri de meskûn bulunduğum, Ankara Çankaya Çukurca Önder Camii İmam Hatibi Orhan Karakuş hocamızın çalışmaları da paylaşıma layık görülerek kitapta yerini almış.

Aynı zamanda Çankaya Bölgesi Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlü olan Orhan Karakuş hocamızı dinledikçe, bir imamın resmi talimat beklemeden, olması gereken kendi soysal sorumluluğu ile güzel hizmetler yapacağını görüyoruz.

Öncelikle Orhan hocamız görev yaptığı camilerde cemaatle ve cami çevresi ile diyalog kurmayı, onları organize ederek camiye sahipliği sağlamış. Nitekim paylaşıma layık görülen çalışması ile de Önder Cami çevresi okullardaki öğrencileri cami ile buluşturmak, onları değerlerimiz konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, onlara sosyal sıkıntılarında danışmanlık yapmak, onlarla müzeye gitmek, geziye gitmek, piknik yapmak, küçük çocuklarla cami bahçesinde oyun oynamak vb. faaliyetler.

Özellikle madde bağımlısı gençleri ve ailelerini ihmal etmemek. Eşini alıp bu aileleri evlerinde ziyaret etmek. Bu gençlerden bu illetten kurtulup, hayata kazandırılanları da görünce insan takdir ve teşekkür ediyor.

Ancak Orhan hocamız “Mühim ve büyük bir umur-u hayriyenin çok muzır mânileri olur. Şeytanlar o hizmetin hadimleriyle çok uğraşır.” Bu meşhur söze maruz kalıyor. Caminin karşısında yaz okulu çocuklarının gürültüsünden rahatsız olan bir hanım şikâyette bulunuyor, hocamız mahkemeye veriliyor, alakalı alakasız şahitler bulunuyor, Hocamız hayrın doğurduğu bu marazdan tek başına kurtulmaya çalışıyor, belki de Orhan Karakuş hocamız ceza alacak.

Bu durumlar bizi karışma, görüşme, otur oturduğun yerde, sana gelen resmi talimatı yap, yazılı gelen hutbeyi oku. Yani imam olma, imam memur ol. Bu durumları da görünce Allah’a sığınıp Ali Semerkandi Hz. dediği gibi “Niyet hayır akıbet hayır.” olsun demekten kendimizi alamıyoruz. Ne mutlu görevini milli ve manevi sorumlulukla yerine getiren görevlilerimize.

Alemi İslam’ın, değerli Malatya halkımızın, Flaş Haber okuyucularının, bayramlarını tebrik ediyor, sağlık ve esenlik dileklerimi sunuyorum.

 

YORUMLAR (1)

  1. Sadettin Çekmegil diyorki:

    Tebrikler.Cami görevlileri ile ilgili güzel bir yazı.Eskiden bir büyüğümüz camideki imamlar için “ namaz kıldırma memuru “ derdi.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL