Malatya

Cami İçerisinde Namaz Kılmak Yasak mı?

Malatya Valiliği, cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadete açılmasının ardından cami içerisinde namaz kılınıp kılınamayacağı konusunda açıklama yapıldı. Malatya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 24.06.2020..

Cami İçerisinde Namaz Kılmak Yasak mı?

Malatya Valiliği, cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadete açılmasının ardından cami içerisinde namaz kılınıp kılınamayacağı konusunda açıklama yapıldı.

Malatya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 24.06.2020 Çarşamba günü Vali Aydın BARUŞ başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda toplanmış ve aşağıdaki konuyu görüşerek karara bağlamıştır.

Covid-19 salgınının kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla; hastalığın ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bütün cami ve mescitlerde cemaatle namaz ibadetine ara verilmesi kararlaştırılmış, sonrasında Valiliğimizin 23.05.2020 tarih ve 2020/13 no’lu Genel Emri ile bahse konu cemaatle namaz ibadetine ilişkin kısıtlamanın 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren öğle, ikindi ve cuma namazları için kaldırılmasına karar verilmiştir.

Alınan tedbirler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve bu yönde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü sosyal hayat dönemine geçilmiştir.

Bu kapsamda;

  • Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen “Cami ve İbadethanelerde Alınacak Önlemler” ile Valiliğimizin 23.05.2020 tarih ve 2020/13 no’lu Genel Emrinde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla, 06.2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadet edilebilmesine,
  • Valiliğimizin 23.05.2020 tarih ve 2020/13 no’lu Genel Emrinde yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde dış mekânlarda kılınabileceği belirtilen cuma namazlarının ise hava durumuna (yağışlı olması, aşırı sıcak vs.) bağlı olarak temizlik, maske ve mesafe başta olmak üzere ilgili kurallara uyulmak kaydıyla cami içerisinde de kılınabilmesine,

Yukarıda belirtilen kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL