Malatya

Büyükşehir Belediyesi Suçlamalara Sert Cevap verdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi  geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın bir internet medyasına Büyükşehir belediyesi ile ilgili olarak  söylediği  iddia ile ilgili olarak çok sert bir açıklama yaptı. Büyükşehir Belediyesi..

Büyükşehir Belediyesi Suçlamalara Sert Cevap verdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi  geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın bir internet medyasına Büyükşehir belediyesi ile ilgili olarak  söylediği  iddia ile ilgili olarak çok sert bir açıklama yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Basın Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle :

“Malatya Büyükşehir Belediyesi, halkımızın huzur, refah ve insan onuruna yakışır şekilde yaşamasını sağlamak için tüm ekibiyle birlikte gece gündüz çalışmalar yapmaktadır. Belediyemizce alınan tüm kararlar ve yapılan bütün çalışmalarda öncelik, insan onurudur. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Gürkan, tüm çalışma arkadaşlarına bu değerlerimizin şiar edinilmesi ve şehrimize yapılacak hizmetlerin bu misyon üzerine inşa edilmesini her defasında vurgulamaktadır.

Hal böyle iken, ortak değerimiz Malatya’nın kaderinin, Malatyalıların kaderi olduğu, kimileri tarafından unutulmaktadır. Şahsi menfaatlerini, şehrimizin çıkarlarının üzerine koyan kimi sözde internet haber siteleri, halkımızın değerleri ve şehrimizin geleceğini, hiçe sayarak ortak akıl ile adeta dalga geçmektedirler.

Ancak bilinmelidir ki, hayatının hiçbir döneminde kişilerin şahsi çıkarlarını Devletimizin menfaatlerinin önüne geçirmemiş bulunan Sayın Gürkan, aziz memleketimizin kaderi üzerinde oynanan bu kötü kurgulara ve algı çalışmalarına müsaade etmeyecektir. Nitekim Malatya Büyükşehir Belediyesi, kimi menfaatperestlerin değil; bizatihi milletindir, Malatya halkınındır. Sayın Gürkan’ın ise tek referansı vardır; o da aziz milletimizdir.

Milletin çıkarlarını, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden haksız beklentiler içinde olanların üstünde tutan Başkan Gürkan, kendisi hakkında hangi iftira içerikli ve gerçek dışı haberler yapılırsa yapılsın çalışmalarına sadece Malatyalıların çıkarlarını gaye edinerek devam edecektir. Haksız beklentiler içerisinde olanlar bu çabalarının sonuçsuz kalacağını bilmelidirler.

 

  • Büyükşehir Belediyesinin daha lüks Meclis Salonu için düzenlediği iddia edilen ihale:

 

Büyükşehir Belediyemiz Meclis Salonu daha lüks bir hale getirilmek için değil, daha kullanılabilir ve daha işlevsel bir hale getirilmek için yeniden düzenlenmektedir. Yapılan düzenleme çalışmaları kapsamında da Meclis Başkanlık Divanının olduğu kısım tüm Meclis Üyelerine hitap edecek şekilde daha görünür bir yapıya dönüştürülmektedir. Meclis üyelerinin oturdukları alan ise arkada bulunan ve duvarla ayrılmış olan kısım yıkılarak daha geniş bir hale getiriliyor. Ayrıca, Meclis üyelerinin kullandıkları masalar daha fonksiyonlu bir hale getirilerek elektrikli buton sistemine geçiriliyor. Büyükşehir Belediyemiz Meclis Salonunun önemli sorunlarından biri olan ses ve görüntü sistemi de baştan sona yenileniyor. Yapılan düzenleme çalışmaları ile Büyükşehir Belediye Meclisinin daha rahat bir şekilde toplantıları gerçekleştirmeleri sağlanmış olacaktır. Durum bundan ibaret olup, iddia edildiği gibi Meclis Salonumuz daha lüks bir hale değil, daha kullanılabilir ve fonksiyonel bir yapıya dönüştürülmektedir.

Belirtmek isteriz ki; belki de Türkiye’de ilk defa bir belediye, meclis salonunu pandemi kurallarına göre ve yeni dönemi dikkate alarak dizayn etmektedir. Bu, Malatyalıların iradelerinin tecelligahı olan Meclise verilen kıymetin göstergesidir. Ayrıca ihaleyi alan firma, yine Belediyemizin kuruluşlarındandır. Yani kimsenin bir menfaat temin etmesi de söz konusu değildir.

Eski Hali

Yeni Hali

  • Bir röportaj sırasında ilçelerimizden birinin Belediye Başkanının ifade ettiği iddia edilen sözler:

 

Geçtiğimiz gün bir internet sitesinde, ilçelerimizden birinin Belediye başkanı ile yapılmış bir röportaj metni yayımlanmış idi. Bu röportaj metninde Büyükşehir Belediye Başkanımız hakkında gerçek dışı bazı iddiaları teessür ile okumuş idik.

Sonrasında haksız ve mesnetsiz iddialar ile ilgili olarak İlçe Belediye Başkanımız ile yaptığımız görüşmelerde, İlçe Belediye Başkanımız, röportaj metninin gerçeğe aykırı vaziyette kaleme alındığını ve aslında yazıldığı gibi ifadeler kullanmadığını, metin içerisinde yer alan Büyükşehir Belediye Başkanımıza yönelik ifadeleri kendisinin kullanmadığını ifade etmiştir. Bu konuda takdiri ilgililere bırakmaktayız.

Milletin gücünün üstünde güç tanımayan Sn Gürkan’ın bu gibi çarpıtma haberlerle millete hizmet için ayrılmış kaynakları kendi menfaatlerine kullandırmayacağını bilmelerini; böylesine basit ve haysiyet dışı yollara tevessül etmemelerinin gerekliliğinin altını çizeriz.

İfade etmek gerekir ki, metin içinde gerçeğe aykırı vaziyette yer alan iddialar da mesnetsizdir. Nihayetinde Malatya Büyükşehir Belediyesi için alınan iş makinaları her nedense gerçek dışı haberler ve iddialarla şehrimiz menfaatleri aleyhine olacak şekilde konu edilmiştir.

Malatya Büyükşehir Belediyesi aldığı bu kararla, kiralanan ve gerçekte Malatya hizmetine harcanan bütçe kadar katkı sunamayan ve milletin zararına olan uygulamanın önüne geçmiştir. Böylesine büyük bir bütçeyi ihtiyaçları karşılamayan kiralama uygulamasına ayırmaktansa, milletin öz malı olacak şekilde ve gerçekten şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak doğrultuda iş makineleri alımı yapılmıştır.

Haliyle “madem araç ihtiyacımız yoktu, neden yeni araç alındı” şeklinde oluşturulan algı, Malatya menfaatine değil aksine varsa kiralamadan menfaat temin edenlerin lehinedir. Burada kazanan Malatya’dır, Malatyalılardır. Binek araçlar ya da ihtiyacı karşılamayan makineler gönderilmiş, yerine şehrin dört bir yanında kullanılacak son model ve modern iş makineleri getirilmiştir. Bundan ötürü olumsuz eleştiriler yapılması, adeta akıl tutulmasıdır. Ancak bilinmelidir ki Sn Gürkan’ın tek gayesi, Malatyalıların menfaatidir.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan tarafından araçlar ile ilgili olarak kamuoyuna yapılan açıklamalarda araç fazlalığından bahsedilirken Belediyemiz uhdesinde kullanılmakta olan araçlardan değil kiralanmış olan fazla araçlardan bahsedilmekteydi. 31 Mart 2019 tarihi itibariyle Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde çok sayıda kiralık araç bulunuyordu. Bu kiralık araçların ihalesi fesih edilerek, herhangi bir tazminat ödenmedi. Geri kalan Belediyemize ait araçların ise yaş ortalaması 28’in üzerinde olduğu ve ekonomik ömrünü tamamladığından hurdaya ayrılacaktır. Ayrıca, MASKİ Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de bulunan kiralık araçların ihaleleri iptal edilerek Büyükşehir Belediyemiz tarafından yaklaşık 65 milyon lira bedelle 106 adet araç, gereç ve iş makinası alınarak; Belediyemiz ve MASKİ Genel Müdürlüğü yatırım ve hizmetlerinin daha hızlı ve kaliteli bir şekilde verilmesini sağlamak için hizmete sunulmuştur.

 

3- Büyükşehir Belediyemiz BELSOS Şirketinde toplu işçi çıkarılması ile ilgili iddialar;

 

Belediyemiz iştiraklerinden biri olan BELSOS Şirketinde toplu işçi çıkarılması kesinlikle doğru değildir. Şirketimiz personelleri ile görüşülerek, Büyükşehir Belediyesinin çeşitli birimlerinde değerlendirilmek üzere personel ihtiyacı olduğu kendilerine belirtilmiş olup, 58 personelimiz geçiş işlemini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi bünyesine geçmişlerdir. 6 Personelimiz ise yasal haklarını alarak ayrılmak istediklerini belirtmişlerdir. Büyükşehir Belediyemize geçiş yapan ve ayrılmak isteyen tüm çalışanlarımızın alacak yasal hakları konusunda kendileri ile uzlaşma sağlanmış olup toplu işten, çıkarılma söz konusu değildir.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Gürkan, tüm birim sorumlularına kendi döneminde olağanüstü bir gerekçe olmadıkça işçi çıkarılmamasının talimatını vermiştir. Geçiş yapan ve ayrılmak isteyen bütün personelimizin alacak yasal hakları konusunda uzlaşma sağlanmış olup herhangi bir işten çıkarılma söz konusu değildir. İşçi çıkarmanın aksine işçilerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesi çalışmalarını yapan Belediyemiz hakkındaki bu isnatların doğru olmadığını bildirmekteyiz.

Bir şehir düşünelim ki, yeniliklerin ve yapılan güzel hizmetlerin dahi haksız eleştirilere konu edildiği… Ancak bizi hizmetlerimizin devamı açısından motive eden en önemli unsur ise gazetecilik gibi kutsal bir mesleği gerçek bilgiye dayandırarak yapanların varlığıdır.

 

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL