Malatya

Büyükşehir, 127 Yıllık Tarihi Kiliseyi Ayağa Kaldırıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Çavuşoğlu Mahallesinde bulunan Taşhoron Kilise ’sinin restorasyon çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Tarihi kültürel mirasları, evrensel değerler haline getiren Malatya Büyükşehir Belediyesi kıyıda köşede kalan tüm anıtsal..

Büyükşehir, 127 Yıllık Tarihi Kiliseyi Ayağa Kaldırıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Çavuşoğlu Mahallesinde bulunan Taşhoron Kilise ’sinin restorasyon çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Tarihi kültürel mirasları, evrensel değerler haline getiren Malatya Büyükşehir Belediyesi kıyıda köşede kalan tüm anıtsal eserleri ayağa kaldırıyor.

Başkan Gürkan, sık sık restorasyon çalışmalarını yerinde inceliyor

Kontrolör Mühendisi Mehmet Çetin, Taşhoron Kilisesi’nde yapılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Restorasyon çalışmalarının Mayıs ayı içinde başladığını belirten Çetin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da tarihi eserlerin evrensel değerlere dönüşmesi noktasında titiz davrandığını ve yapılan çalışmaları sık sık yerinde incelediğini söyledi.

Aslına uygun projelendirildi

Taşhoron Kilisesi’nin 1893 yılında yapıldığını hatırlatan Çetin, “Günümüze kadar gelen Taşhoron Kilisesi’nin, zamanın getirdiği yıpranmışlığı restorasyon çalışmalarımızla ortadan kaldırıyoruz. Restorasyon işini aslına uygun olarak projelendirdik.

Kilisede her hangi bir plan değişikliği yok. Restorasyonun en önemli kısmını yapılmakta olan işçilik oluşturuyor. Bu nedenle çok dikkatli çalışıyoruz. 3 ay gibi kısa sürede çalışmalarımızın yüzde 30’unu tamamladık. Genel itibariyle 1 yıl içerisinde çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz.

Çalışmaların en önemli kısmını oluşturan zemin uygulamasını tamamladık. Kubbe imalatı, hafriyat ve içyapımı hızlı bir şekilde devam ediyor.

Çalışmaların son etabını ise çevre düzenleme çalışmaları oluşturuyor. Bu çalışmalarımız da tamamlandığında, tarihi ve kültürel bir miras daha ayağa kalkmış olacak. Bu mirasın ayağa kaldırılmasında, tarihi ve kültürel değerlere büyük önem veren, Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın büyük emekleri var. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL