TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 228.192
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 13.029
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 35.167
Özel Haber

Bu Nasıl Tam Kapanma Anlayan Beri Gelsin?

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulanacağı söylendi ancak görünen tablo hiç de öyle değil. Bir yılı aşkın süredir insanlık Covid-19 salgınıyla mücadele ediyor. Bu..

Bu Nasıl Tam Kapanma Anlayan Beri Gelsin?

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulanacağı söylendi ancak görünen tablo hiç de öyle değil.

Bir yılı aşkın süredir insanlık Covid-19 salgınıyla mücadele ediyor. Bu süreçte tam hastalık bitti derken kısa süreli rehavetlerin daha büyük acılara neden olduğunu defalarca yaşadık. Gelinen nokta itibariyle salgının başladığı günden beri en yüksek ölüm rakamlarına ulaştığımız günlerden geçiyoruz. Son 24 saatte 394 vatandaşımız hayatını kaybetti ve toplamda 40 bin insanımız Covid-19 virüsüne kurban verdik. Tüm bu acı tablo karşısında Kabine Toplantısının ardından Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 18 günlük tam kapanma kararı açıklandı. Bugün tam kapanmanın 2. Gününü yaşıyoruz ancak dışarıya baktığımızda neredeyse normal bir günden farkı yokmuş gibi hareketlilik devam ediyor. Çalışanların önemli bir kısmı işe gidiyor, marketlere vatandaşlar araçlarıyla geliyor, kenar mahallelerde evlerin önü insan dolu bu şekilde tam kapanmanın uygulandığını söylemenin imkanı yok.

Zaten ekonomi iyi gitmiyor, esnaf kan ağlıyor şimdi 18 gün boyunca dükkanını yine açamayacak, gündelikçi işçiler çalışamayacak, eğitim yüz yüze devam edemeyecek velhasıl kelam toplumun önemli bir kısmı maddi manevi ciddi bir bedel ödeyecek. Ödenen bu bedele değmesi için tam kapanmanın adı gibi uygulanması gerekiyor. Şu süreçte sağlık,güvenlik, temizlik vs. hizmetlerin dışında tüm sektörlerin çalışmalarına ara vermesi gerekiyor. Gıda için marketler bile açık olmamalı netice de artık marketler kapıya kadar servisleri getiriyor, tüm ödeme seçeneklerini sunuyor bu imkanlar varken kullanmamak hata olur.

Bu arada kenar mahallelere özellikle dikkat çekmek istiyorum. İnsanlar dışarıda, kurallar hiçe sayılıyor, polislerin tüm noktalara yetişmesi imkansız ancak Malatya’da denetim ekibinde görev yapan yaklaşık 3 Bin kişinin var olduğunu biliyorum. Malatya Valisi Aydın Baruş, tüm görevlileri en etkin şekilde sahaya sürerek denetimleri artırması gerekiyor. Başka türlü sadece şehir merkezinde ya da ana halterlerde yapılacak denetimlerle bu süreçte beklenen verimi elde etmek mucize olur. Daha 17 gün var, sıkı denetimlerle hastalığın bulaş ağı kırılabilir ancak bu şekilde devam edecekse kusura bakmayın boşa esnafları, işçileri, öğrencileri mağdur ediyorsunuz bırakın o zaman sürü bağışıklığı ile yola devam edelim. Kalan sağlar bizimdir …

MALATYA FLAŞ HABER-ÖZEL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL