Güncel

Bölgesel Treni Vali Şahin Böyle Uğurladı

Malatya-Ankara arasında 4 Eylül Mavi Ekspresi ile yaklaşık 16 saat süren yolculuk süresi, hızlı tren bağlantısı ile 6,5 saate düşecek. TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu, Malatya Garı’nda düzenlenen..

Bölgesel Treni Vali Şahin Böyle Uğurladı

Malatya-Ankara arasında 4 Eylül Mavi Ekspresi ile yaklaşık 16 saat süren yolculuk süresi, hızlı tren bağlantısı ile 6,5 saate düşecek.

TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu, Malatya Garı’nda düzenlenen törende, 6 Şubat’taki depremlerde Malatya’nın kötü günler yaşadığını, devletin en kısa sürede acil ihtiyaçları, şimdi de kalıcı ihtiyaçları hızla gidermekte olduğunu söyledi.

Barınma ve yeme-içme gibi ulaşımın da temel bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Kazancıoğlu, “TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu, yakın zamanda Sivas’ı Ankara’ya hızlı trenle bağladıklarını belirterek, “Böyle olunca da Malatya’yı Ankara’yla buluşturmanın yollarını düşündük. Arkadaşlarımız teknik olarak çalıştılar ve olabileceğini anladık. Bugün ilk seferi yaptık. Fiyat olarak çok cazip, emniyet olarak zaten bilinen bir gerçek ve sürati de eklerseniz çok cazip optimum bir ulaşım koridoru çıktı Malatya Ankara arasında. İnşallah bu zamanı biraz daha öne çekmeye çalışacağız” ” dedi.

Malatya Valisi Hulusi Şahin de bölgesel tren aracılığıyla Malatya’da Ankara’ya 280 liraya ulaşılabileceğini belirtti.

Şahin, “Darısı İstanbul hattına, darısı hızlı trenin Malatya’ya uzatılıp 3 saatte Ankara, 6 saatte İstanbul seviyesine gelmeye. Buna da çok az kaldı. İnanıyorum ki çok kısa bir süre içinde Türkiye bunu da başaracak. Artık Malatya’mız Ankara’ya sabah gidip akşam dönecek hale gelecektir.” diye konuştu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise depremde evleri hasar gören üniversite personeli için vagon ev projesi yaptıklarını, Devlet Demiryollarının kullanılmayan 100 vagonu kendilerine tahsis edeceğini kaydetti.

Protokol üyeleri, konuşmaların ardından ilk seferini yapan bölgesel treni uğurladı.

Malatya’yı hızlı tren bağlantısıyla hız ve konfora kavuşturacak Malatya-Sivas Bölgesel Treni, 262 koltuk kapasitesine sahip.

Malatya ile Sivas arasındaki seferini 3 saat 40 dakikada tamamlayacak olan Malatya-Sivas Bölgesel Treni’nde yiyecek ve içecek satışı yapılacak. Tren, Yazıhan, Hekimhan, Akgedik, Akçamağara, Demiriz, Çetinkaya ve Yenikangal olmak üzere 7 istasyonda duracak. Her gün yapılacak seferlerde Malatya’dan 08.10’da kalkacak tren 11.50’de Sivas’a ulaşacak. Sivas’tan 16.10’da hareket eden tren ise Malatya’ya 19.54’te varacak.

Hızlı ve bölgesel treni birlikte kullanarak Ankara ve İstanbul yönlerine yapılacak seyahatlerde Malatya-Sivas parkuruna yüzde 50 indirim uygulanacak.

Malatya-Sivas Bölgesel tren seferlerinin başlaması amacıyla düzenlenen törene; Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu ve vatandaşlar katıldı. Malatya’yı hızlı tren bağlantısıyla hız ve konfora kavuşturacak 262 koltuk kapasitesine sahip Malatya-Sivas Bölgesel Treni Yazıhan, Hekimhan, Akgedik, Akçamağara, Demiriz, Çetinkaya ve Yenikangal olmak üzere 7 istasyonda duracak. Malatya-Ankara arasında 4 Eylül Mavi Ekspresi ile yaklaşık 16 saat süren yolculuk süresi, hızlı tren bağlantısı ile 6,5 saate düşecek. Her gün yapılacak seferlerde Malatya’dan 08.10’da kalkacak tren 11.50’de Sivas’a ulaşacak. Sivas’tan 16.10’da hareket eden tren ise Malatya’ya 19.54’te varacak. Protokol üyelerinin konuşmalarının ardından Vali Şahin ve beraberindeki heyet ilk seferini yapan bölgesel treni uğurladılar.

TÖRENİNDE KONUŞAN BAŞKAN GÜRKAN,

“CUMHURBAŞKANIMIZIN RİYASETİNDE TÜRKİYE’DE İLK DEFA HIZLI TREN HATLARI OLUŞTURULDU”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya- Sivas Bölgesel Treni’nin İlk Seferine Uğurlama Töreni’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Başkan Gürkan,   “Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, Devlet Demir Yolları Türkiye’de ilk defa hızlı tren hatları oluşturdu” dedi.

Malatya’yı Sivas üzerinden hızlı tren ile buluşturacak olan“Malatya-Sivas Bölgesel Treni” İlk Seferine Uğurlama Törenine katılan Başkan Gürkan,Malatya- Sivas Bölgesel Treni’nin Malatya’ya ve Malatyalı vatandaşlara hayırlı olmasını temenni etti.

Hızlı tren ile Malatya’dan Ankara’ya altı buçuk saatte gidilebileceğini ifade eden Başkan Gürkan, “İnsanlık medeniyetine baktığımızda teknolojinin başlangıcı olan buharın bulunması, buharın gemilerde ve raylı sistemlerde kullanılması insanlık tarihinde teknolojinin başlangıcı olarak da değerlendirilir. Ülkemizde de Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde özellikle Abdülhamid Han Dönemi’nde Anadolu ve Osmanlı topraklarında demir yolu hatları inşa edilmiştir. Bu hatlardan en önemlisi de Hicaz Demir Yolu Hattı’dır.  Cumhuriyetimizin kuruluşu ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk, medeniyetin ulaşımdan geçtiğini belirterek, Anadolu’nun bir an evvel demir ağlarla örülmesi noktasında talimatlar vermiştir.

Cumhurbaşkanımızın riyasetinde demir yolunun ayağa kalkması gerektiği talimatı ile birlikte Devlet Demir Yolları Türkiye’de ilk defa hızlı tren hatları oluşturuldu. Eskişehir-Ankara Hattı, Ankara- İstanbul Hattı, Ankara- Konya Hattı şimdide Ankara- Sivas Hattı ve Malatya bağlantısı yapıldı.

Malatya’dan Ankara’ya gitmek isteyen bir yolcu, Malatya’da trene bindikten altı buçuk saat sonra Ankara’da olacağı ifade edildi. Temennimiz, Sivas’a gelen hızlı tren yolu hattının Malatya’dan bağlantı yapılarak doğu illerimiz ile de Ankara’nın ve batının hızlı tren ağlarının bağlanmasıdır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve Ulaştırma Bakanlığımıza Malatya halkı olarak müteşekkir olduğumuzu ifade ediyoruz” diye konuştu.

RESİMLER ÖZEL: MALATYA FLAŞ HABER-REMZİ HAYTA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL