Özel Haber

Bir Kaymakam İlçesinin Kaderini Ancak Bu Kadar Değiştirebilir

Yazıhan İlçesinin Kadın Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, iki yıldan daha kısa bir sürede ilçenin gelecek on yıllarını etkileyecek bir dönüşümün temellerini atmayı başardı. Kaymakamlar bulundukları makam itibariyle çok önemli yetkilerle..

Bir Kaymakam İlçesinin Kaderini Ancak Bu Kadar Değiştirebilir

Yazıhan İlçesinin Kadın Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, iki yıldan daha kısa bir sürede ilçenin gelecek on yıllarını etkileyecek bir dönüşümün temellerini atmayı başardı.
Kaymakamlar bulundukları makam itibariyle çok önemli yetkilerle donatılmış olsalar da gerek görev süreleri gerekse de yerel dinamiklerin frenleyici çalışmaları yüzünden kalıcı etki bırakamadan tayin olup giderler. Yazıhan Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı’yı bu durumun dışında tutmak gerekiyor. Yazıhan’da görev yapalı iki yıl bile olmamasına rağmen ilçenin kaderini etkileyecek köklü yatırımların temellerinin sarsılmaz şekilde atılmasına başrol oynadı.

Aynı zamanda Malatya Vali Yardımcılığı görevini de üstlenen Büyüknalçacı, bu kısa sürede Yazıhan gibi bir yerde Kadın Kooperatifinin kurulmasını sağladı şimdi bu kadınlar tarımda öylesine başarılı projeleri hayata geçiriyorlar ki gelecek adına ümitlenmemek elde değil. Kadınlar, tarlada çalışıyor, üretiyor, ekonomiye doğrudan katkı sağlıyor, geleceğe ümitle bakıyor, kazanç elde ediyor ve bir başarı hikayesi şimdiden yazılıyor…

Pandemi sürecinde zaten 65 yaş üstü vatandaşların en ufak mağduriyet yaşamaması için gerekenler yaptı ancak evvelinde Kaymakamlık bünyesinde kurmuş olduğu bir ekiple düzenli olarak her ay yaşlı vatandaşların evleri ziyaret edildi, temizlikleri yapıldı, kıyafetlerine kadar ütülenerek pırıl pırıl evlerde yaşamalarını sağladı.

Kaymakam Hanım’ın eğitime katkılarını ise bambaşka. Göreve gelir gelmez defalarca tüm okulları ziyaret etti, öğretmenlerle bizzat toplantılar yaptı, beklentilerini ifade etti, okul idarecilerinin tüm sorunlarında yanlarında oldu ancak çocukların mutlu ve ahlaklı yetişmeleri için de özel hassasiyet istedi. İlçedeki tüm çocuklar Kaymakam Ablaları tanıyor, hayranlık besliyor, onu gördüklerinde gözleri ışıldıyor. Bugün Yazıhan’ın okullarında tek bir eksiklik yok, hal böyle olunca eğitimle yatıp eğitimle kalkan bir ilçeye dönüşüyor ve merkezi sınavlarda büyük başarılar elde ediyorlar. Yazıhan’da ki tüm okulların Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu unvanların olduğunu ve bunların hepsinin de geçen yıl alındığını hatırlatmak istiyorum.

6.8 Elazığ Depreminin ardından, Pütürge, Kale ve Doğanyol başta olma üzere ilimize gelen yardım malzemelerin depremzedelere hızlı ve planlı bir şekilde ulaştırılması sürecinde ki krizi yönetim başarısı ise apayrı bir hikaye.

Gelecekte sadece Malatya’nın değil Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık üretim merkezlerinden birisi olmaya aday Yazıhan’da bu sürecin hatasız gitmesi için özen gösteren; gün yüzüne henüz çıkmamış Ansır mağaraları konusunda dikkat kesilen; eğitimi önceliğine alan; kitap, spor ve hayvan sevgisinin çocuklarda temelden yerleşmesi için özel çaba harcayan; vatandaşlarla doğrudan diyalog kuran ve kapısını herkese açan Yazıhan Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, “Bir Kaymakam aslında görev süresi ya da yerel şartlar ne olursa olsun bir ilçenin kaderinde kırılma etkisi yaratabilir” hissiyatını bizlerde uyandırdı.

Muhtemelen Kaymakam Hanım yaz döneminde çıkacak olan kararname ile Malatya’dan ayrılacak ancak temellerini sağlam bir şekilde attığı eserleri yıllar sonra konuşulmaya devam edecek…

REMZİ HAYTA-ÖZEL HABER

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL