Köşe Yazısı

Bir Başkandan Daha Fazlası: SELAHATTİN GÜRKAN…( Prof.Dr.Mustafa Talas Yazdı )

Malatya Eli güzel bir diyardır. Bu güzel diyarın hikâyesinin de bir miladı vardır. O milat da 6 Şubat 2023 Depremi’dir. Bu deprem, koşar adımlarla sanayi ve turizm kentine doğru evrilen..

Bir Başkandan Daha Fazlası: SELAHATTİN GÜRKAN…( Prof.Dr.Mustafa Talas Yazdı )

Malatya Eli güzel bir diyardır. Bu güzel diyarın hikâyesinin de bir miladı vardır. O milat da 6 Şubat 2023 Depremi’dir. Bu deprem, koşar adımlarla sanayi ve turizm kentine doğru evrilen Malatya’yı ıskalatmıştır. Bu bizim ilimizin bir gerçeğidir. Bu gerçeği değiştirmek ise Malatyalıların elinde olacaktır.

Deprem o kadar etkili olmuştur ki, bu etki depremde bakanlar geldikçe fiyaka atıp başka zaman kaybolanlar ile enkazın altında kalmamak için ömrünü verenleri aynı kategoriye sokmuştur.

            Malatya’da yirmi yıldır belediye başkanlığı yapıp da hep çıtasını yükseltmiş bir Başkan Profili olan Sayın Selahattin Gürkan, öncelikle insanı merkeze alan bir belediyecilik anlayışının mimarı olmuştur. Üç dönem ilçe belediye başkanlığından sonra bir dönem de büyükşehir belediye başkanlığında bulunmuştur. Her adımında Şehremini olgusunun anlamını daha iyi idrak etmiş ve hizmet alanını genişletmiş olan Başkan, en güzel tarafıyla da hiçbir şaibeli işe bulaşmamıştır. Ayrıca en güzel karakteristik vasıflarından biri de tek işinin belediye başkanlığı olmasıyla öne çıkan ve bu konuda örnek olan bir Başkan Profilini çiziyor olmasıdır. Bütün bunlar şaşı bakmadan Malatya’yı tanıyan ve Malatya’ya bakan herkesin görebileceği olgulardır.

Başkanın bir başka özelliği de belediyecilikte en çok gerekli olan bir kesimin değil, her kesimin başkanı olmayı başarmış olan bir Profil olarak dikkat çekmesidir. Gerçekten de genç-yaşlı, çocuk-büyük, dinli-dinsiz, kadın-erkek, Alevi-Sünni, Müslüman-Hıristiyan, Türk-Kürt, Beyaz-Siyah, o cemaat-bu cemaat ayrımı olmaksızın Malatya’daki büyük çoğunluğun beğenisini kazanmış bir Başkan Profilidir. Bu da oy miktarını yüzde seksenlere kadar çıkaracak bir kapasiteye karşılık gelmektedir. Beğenmeyeneler yok mudur? Elbette vardır. Bu beğenmeyenlerin analizi yapıldığında bir gerçek ortaya çıkmaktadır: O da ya yerinde gözü olanlar, ya rant peşinde koşarken emellerine ulaşmalarını Başkan engellemiştir, ya hiç kimseyi beğenmeyip herkese bir kulp takanlardır, ya yalakalık için birilerine yaranmak adına menfaat peşinde olanlardır. Bu durumun tespitini yapmak da çok etraflı değil, basit bir kurgu ile sosyal bir araştırma yapılırsa anlaşılır. Tesadüfi olarak sahaya gönderilecek işini doğru yapan anketörlerle durum net olarak anlaşılacaktır. Bunu bir sosyoloji profesörü olarak iddia ediyorum. Sahaya egemen olmayanların güdümlü araştırmalarının gerçek eğilimi ortaya çıkarmayacağını alanın uzmanı olan herkes bilir. Hele bir de telefon ile istediğinin aranması şeklindeki anket yöntemi hiç gerekli değildir.

Bütün bunlardan ayrı olarak hizmet belediyeciliği ile ilgili olarak Gürkan’ın karnesi nasıldır gibi bir soru sorulacak olursa, ne denebilir? İşte bunu da sahadan tespit etmek çok zor değildir. Benim sahaya dayanarak bizzat yapmış olduğu icraatları buradan sırlamak isterim:

Dünya Kayıs Ticaret Merkez,i

Lisanlı Depoculuk,

Buğday Pazarı,

Kongre ve Fuar Merkezi,

Yeni İtfaiye Binası,

Ekmek ve Yemek Fabrikası,

Özel Harekât Merkezi,

Polis Evi,

Yeni Sanayi Sitesi,

Gençlik ve Spor Kompleksi,

Atatürk Kız Anadolu Lisesi,

  1. Yıl İl Halk Kütüphanesi,

Bilkent Üniversitesi Malatya Kampüsü,

Rıdvan Mertöz Ortaokulu,

Suriye – Tel Abyad Şehri Süluk Gabri İlk Ve Ortaokulu,

18 Okula Spor Tesisi,

Cumhuriyet Meydanı,

Meclis Salonu,

Kızılay Üretim Merkezi,

Yimpaş’ın İşyerinin ihya edilip AVM yapılması

Altay Kışlası Er Yatakhaneleri,

Beydağı Kentsel Dönüşüm,

Orduzu Çim Saha,

Arguvan – Kapalı Spor Salonu,

Sürgü Futbol Sahası,

Akçadağ Gençlik Merkezi,

TOKİ Ticaret Merkezi,

Matim İş Merkezi,

Sümer Polis Karakolu,

Polis Kantini,

  1. Ordu Karargâh Camii,

Yeni Duraklar,

Şehir Mezarlığı İdari Bina,

Kuzey Kuşak Yolu,

Güney Kuşak Yolu

Anayurt Bulvarı,

Alper Tunga Bulvarı,

Altın Kayısı Bulvarı,

Güldal Akşit Bulvarı,

Kırsalda Asfalt Çalışması,

Tecde Yolu,

Gelincik Tepesi Yolu,

Cezmi Kartay Caddesi,

Sivas Caddesi,

Cangiz Tople Caddesi,

İnönü Üniversitesi Kuşak Yolu,

Akıllı Kavşaklar,

Asfalt Plenti,

Meston Beton Santrali,

Esenlik Beton Santrali,

İş Makinası Ve Otobüs Alımı,

Yeni Kaptajlar,

Doğu Kolektörü,

Batı Kolektörü,

13 İlçeye Arıtma Tesisi,

Maski – Altyapı Çalışması,

Gelincik Tepesi – Altyapı Çalışması,

Dere Islah Çalışmaları,

Geçici Ticaret Merkezi – Belediye Yanı,

Cumhuriyet Meydanı Konteyner Çarşı,

Geçici Kuyumcular Çarşısı,

Akçadağ Konteyner Çarşısı,

Geçici Peynirciler Çarşısı,

Geçici Tekstilciler Atölyesi,

91.000 Dev Ticaret Merkezi,

Geçici Bakırcılar Çarşısı,

Yeni Fidancılar Sitesi,

Kernek Meydanı,

Beydağı Tabiat Parkı,

Gençlik Kampı,

  1. Yıl Kent Parkı,

Millet Bahçesi,

Tecde Kayalık Parkı,

Sümer Park’ın yeniden ihyası,

Horata Parkı,

Sanatsal Yapılar,

İlçelere Yeni Meydanlar,

Evsel Katı Atık Aktarma İstasyonları,

Enerji Yatırımlarımız (GESLER, HESLER ve Çöpten Enerji Üretimi),

Arslantepe’nin korunması,

Arslantepe’nin UNESCO Listesine Girmesi

Arslantepe Karşılama Merkezi,

Kervansaray,

Emir Ömer Camii,

Kümbetler,

Battalgazi Surları,

Tahtalı Hamam,

Şahabiyye-İ Kübra Medresesi,

Usta Şagirt Kümbeti,

Kırk Kardeşler Mezarlığı,

Taşhoran Kültür Ve Sanat Merkezi,

Venk Şapeli,

Kent Müzesi,

Poyraz Konağı,

Buğday Müzesi,

Yöresel Ürünler Pazarı,

Mutfak Akademisi,

Vefa Konağı,

Semt Konakları,

Vahap Küçük Hayır Çarşısı,

İhtiyaç Sahiplerine Yemek Dağıtımı,

Engelli Araç Tamir Atölyesi,

Gülen Yüzler Kafe,

Engelsiz Yaşam Merkezi,

Tablet Dağıtımı,

Yeniden Başlatılan Kayısı Festivali,

Arslantepe Buluşmaları,

Yeniden Başlatılan Film Festivali,

Tanıtım Günleri,

Mahallelilik Projesi,

Kültür Envanteri,

Kültürel Yayınlar,

Kadın Kooparatifi,

Ve Daha niceleri.

Bu yatırmaların tamamı sahada yapılacak bir alan araştırması ile net olarak tespit edilebilir.

Bütün bu yatırımları gerçekleştiren bir Başkan Malatya’ya yeniden aday olmayı hak edecektir. Elbette takdir irade sahibinindir. Ona hiç itirazımız olamaz. Aşağıa yapacağımız karşılaştırmalı analizi yaparak bu yazıyı tamamlamak isterim:

Bir tarafta depremde evine gitmeye hasret kalmış ve 7/24’ün yetmediği bir profil, bir tarafta memleketindeki depremde bir tas çorba dağıtmanın nasip olmadığı bir aday.

Bir tarafta bütün kesimlerin gözbebeği olan ve herkese hitap eden bir Başkan, bir tarafta da çalışma tarzını İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği döneminde Malatya’nın çok iyi hatırladığı bir aday.

Bir tarafta 20 yılı belediye başkanlığı, 20 Yılı da eğitimcilik ve kamu idareciliği olan ömrünün 40 yılını Malatya’ya vakfetmiş bir profil diğer tarafta bütün geleceğini İstanbul’a göre planlamış bir aday.

Bir tarafta alınacak oyları geçen yerel seçimlere göre arttıracağı aşikar olan bir profil, diğer tarafta başlangıçta hedef kitleyi amacından saptıracak ve oy azalmasına neden olacak bir aday.

Tercih elbette irade sahibinindir. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın üzerinde hassasiyetle durduğu her konuda, doğru karşılığın olacağı adayın Sayın Selahattin Gürkan olacağını deprem şehirleri karşılaştırması yaptığı Ak Parti Grup Toplantısı Konuşmalarından da hatırlamaktayız. Örnek büyükşehir belediyesi olarak Malatya’yı siyasal rakiplerine gidip gezin ve görün biçiminde ifade etmişlerdi.

Elbette her siyasal hareket için aday adayının fazla olması övünç kaynağıdır. Her aday adayı da kendince bir değerdir. Bununla beraber biz Malatyalılar bildiği ayranı tercih edecek kapasitede insanlar olduğumuzu vurgulamak isteriz. Bir insanın yaptıkları yapacaklarının teminatıdır şiarıyla hareket edebilen insanlar farkı görüp anlayacak durumdadır.

Sağdan ve soldan her frekanstan oy alma potansiyeline sahip olan Sayın Selahattin Gürkan hem partisine, hem Cumhur İttifakına, hem de dört gözle aday olmasını bekleyen şehrin farklı fraksiyonlardaki unsurlarına iyi gelecektir. Kısaca Malatya’ya iyi gelecktir. Aksi bir durum önce ilçelere kadar her yerdeki hizmet almış farklı kesimlerdeki insanlar yetim kalacaktır.

Siyasal iletişim çalışan ve bunu çalışırken de AK Partinin siyasal iletişimdeki başarılarını diğer partilerle karşılaştırmalı bir biçimde analizini yapan bir sosyoloji profesörü olarak Malatya’nın görünen resminin Selahattin Gürkan’ın en doğru tercih olacağını ifade etmek isterim.

Malatya bir aziz diyar. Bu depremdeki yıkıntılardan kurtulup ayağa kaldırılması da ancak yerelde başarılı olmuş güçlü bir profil ile mümkün olacaktır.

Prof. Dr. Mustafa TALAS

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL