Özel Haber

Başkan Soylu: “Plazma Bağışında Duyarlı Olalım

Kızılay Malatya Şubesi Başkanı  Ramazan Soylu, Covid-19 geçirmiş ve sağlığına kavuşmuş vatandaşları  plazma bağışında bulunmalarını çağrısında bulundu.  Flaş Haber’e konuşan Kızılay Malaya Şubesi Başkanı  Ramazan Soylu,”Covid-19 salgınıyla mücadelede özellikle hastalığını ağır..

Başkan Soylu: “Plazma Bağışında Duyarlı Olalım

Kızılay Malatya Şubesi Başkanı  Ramazan Soylu, Covid-19 geçirmiş ve sağlığına kavuşmuş vatandaşları  plazma bağışında bulunmalarını çağrısında bulundu. 

Flaş Haber’e konuşan Kızılay Malaya Şubesi Başkanı  Ramazan Soylu,”Covid-19 salgınıyla mücadelede özellikle hastalığını ağır geçiren vatandaşlarımızın tedavisinde İmmün Plazma yöntemiyle oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. İmmün Plazma yöntemi nedir, COVID-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması yoluyla gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. O yüzden Kızılay olarak hastalığı atlatan vatandaşlarımıza diyoruz ki “Sen iyileştin Şimdi Plazma bağışıyla İyileştirme sırası sende”. dedi.

Kimlerin bağışçı olabileceğini de ifade eden Malatya Kızılay Şube Başkanı  Soylu,”18-60 yaş arası, daha önce kendilerine kan transfüzyonu yapılmamış, COVID-19 hastalığına yakalanmış ve sonrasında iyileşmiş ve iyileşmenin üzerinden en az 14 gün geçmiş kişiler bağışçı olabilir. Tamamen ücretsiz bir işlemdir ayrıca bu bağışın sağlık açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır. Bu yüzden şartlara uyan vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum. Bu hastalığı bizzat yaşamı, sıkıntılarını katlanmış vatandaşlarımızın, diğer hastaların da iyileşmesi için özveri göstereceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İnsanlarımızın zihinlerinde genelde Kızılay ile doğal afetler özdeşlemiş durumda ancak biz vatandaşlarım her türlü zor günlerinde yanlarında olduklarını vurgulayan Başkan Soylu,” Pandemi sürecinin başından beri Kızılay olarak tüm gönüllülerimizle birlikte sahada görev yaptık. Yeri geldik 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında çocuklarımızla balkonlarımızı süsledik; yeri geldi sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde ekmek dağıtımı yaptık. Nerede, kime ihtiyaç varsa onların yanında yer aldık. Bu vesile ile özelikle kan bağışı konusunda da vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. 

MALATYA FLAŞ HABER -ÖZEL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL