TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 228.192
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 13.029
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 35.167
Ekonomi

Başkan Evren “Salgından dolayı ekonomik açıdan en çok etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlarımız olmuştur”

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, CHP Genel Başkan Vekilleri, Milletvekilleri Parti Yöneticileri ve beraberindeki heyet Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Esnaf Kefalet..

Başkan Evren “Salgından dolayı ekonomik açıdan en çok etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlarımız olmuştur”

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, CHP Genel Başkan Vekilleri, Milletvekilleri Parti Yöneticileri ve beraberindeki heyet Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Esnaf Kefalet Kooperatifine yapmış olduğu ziyarette ülkemizin ekonomisi hakkında genel değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı düzenlediler.

Esnafın sorunlarını dile getirildiği toplantıda Salgından dolayı Ekonomik açıdan en çok etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlarımız olduğunu belirten Başkan Ali Evren Toplantıda şöyle konuştu:

CHP Genel Başkan Vekilleri, Milletvekilleri Parti Yöneticileri ve beraberindeki heyet Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Esnaf Kefalet Kooperatifine yapmış olduğu ziyarette ülkemizin ekonomisi hakkında genel değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı düzenlediler.

Yapılan toplantıda, kooperatif kredileri ve piyasalarda yaşanan sıkıntılar hakkında konuşan Başkan EVREN, 24 Ocak Malatya Elazığ depremi arkasından yaşanan salgından dolayı ekonomik açıdan en çok etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlarımız olmuştur. Bununla ilgili hükümetimiz Malatya ve Elazığ bölgesindeki esnaf kefalet kooperatiflerinde kredi kullanan esnaf ve sanatkârlarımızın kredilerini 1 yıl faizsiz olarak ertelemiştir. Malatya kooperatifinden sadece 98 milyon kredi ertelenmiştir.

2020 yılında Malatya kooperatifimizde 1400 esnaf ve sanatkarımıza 78 milyon faizsiz kredi kullandırılmıştır.

Diğer tüm kooperatiflerimizde ise 3 bin 275 esnaf ve sanatkarımıza 158 milyon 700 bin ₺ faizsiz kredi verilmiş,

Doğrudan Halkbankası aracılığı ile faizsiz kredi kullanan esnaf sayısı 4 bin 045 kişiye toplamda 202 milyon faizsiz kredi kullandırılmıştır.

Toplamda 7 bin 320 kişiye 360 milyon 700 bin ₺ faizsiz kredi verilmiştir.

Tabi bu verilen krediler piyasa kırgınlığını gideremedi durgunluk halen devam etmektedir.  Piyasaların canlanması için, esnafın bankalardaki ödemelerine ilişkin sicil affı gelmeli, kredi sistemleri yeniden düzenlenerek düşük faizli kredi verilmelidir.

İmalatçı esnaf ve sanatkarlarımızın almış olduğu hammaddeye %30-%40 artış gelmektedir. Bu fiyatların indirilmesi ve denetimlerin yapılması gerekmektedir. Çünkü bu ekonomik durgunluğun olduğu dönemde fiyatların bu kadar yüksek olması imalatçı esnafımızı büyük ölçüde etkilemektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL