Güncel

Başkan Evren “Malatya’da AĞIR HASAR’dan AZ HASAR’a çevrilen tüm binalar Yeniden İncelensin”

Malatya ESKKK Başkanı Ali Evren son günlerde yoğun eleştiri olan Ağır hasarlı binaların hafif hasarlıya dönüştürülmesi ve vatandaşların mağdur olduğunu belirterek acilen vatandaşlarımızın aklındaki soru işaretlerinin giderilmesi amacıyla, Malatya’da AĞIR..

Başkan Evren “Malatya’da AĞIR HASAR’dan AZ HASAR’a çevrilen tüm binalar Yeniden İncelensin”

Malatya ESKKK Başkanı Ali Evren son günlerde yoğun eleştiri olan Ağır hasarlı binaların hafif hasarlıya dönüştürülmesi ve vatandaşların mağdur olduğunu belirterek acilen vatandaşlarımızın aklındaki soru işaretlerinin giderilmesi amacıyla, Malatya’da AĞIR HASAR’dan AZ HASAR’a çevrilen tüm binaların ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI tarafından yeniden incelenmesini ve raporlanmasını talep etmekteyiz diye belirtti.

Bir çok ailenin mağdur olduğunu belirten ESKKK Başkanı Ali Evren yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“6 Şubat 2023’te meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depremlerinde ilimiz Malatya’da birçok bina yıkılmış veya ağır hasar almıştır. Depremler sonrası, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden hasar tespiti için 2(iki) kere kontrole gelen yetkili personeller, binalarımıza AĞIR HASAR raporu vermiştir. İtirazlar üzerine 3.kez gelen 3 kişilik heyet, yaptıkları kontrolde “ Bizden önceki 2 kontrolde de ağır hasar raporu verildi. Bizim bundan başka verecek raporumuz olamaz. “ şeklinde binalarımızın ağır hasarını raporlamışlardır.

Yetkili personellerin vermiş olduğu bu karar sonrasında, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hasar Tespiti İtiraz Sonuçları’nı yayınlamış, sonuç raporlarında Malatya’da AĞIR HASARLI binaların AZ HASARLI’ya  çevrildiği görülmüş, bu raporlar bina sakinlerinde haklı olarak endişeye sebep olmuş, önceki raporlardaki AĞIR HASARLI binaların AZ HASARLI’ya dönüşmesinin teknik ve etik kurallara uymadığı görüşü kanaati oluşmuştur.

Ayrıca AĞIR HASAR raporu verilen binalarda daire sahipleri, yetkili personel tarafından kendilerine verilen tarih ve saatte, kısıtlı sürede kontrollü bir şekilde  eşyalarını tahliye etmiş, kapı ve pencerelerini sökmüşlerdir. Sonrasında AZ HASAR  verilmesi bu yönde de vatandaşta mağduriyete sebebiyet vermiştir.

Bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve vatandaşlarımızın aklındaki soru işaretlerinin giderilmesi amacıyla, Malatya’da AĞIR HASAR’dan AZ HASAR’a çevrilen tüm binaların ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI tarafından yeniden incelenmesini ve raporlanmasını talep etmekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

ALİ EVREN

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL