Foto Galeri Röportaj

Başkan Çınar:”Yeşilyurt’u Geleceğe Emanet Edeceğiz” – Röportaj

Yeni hizmet binamız hızlı hizmet anlayışımıza güç katacak, ilçemizin her noktasını kalkındırmak adına raporlar hazırlıyor akabinde planlı çalışıyoruz, Yeşilyurt’u betona teslim etmeden doğru kentleşme modeli ile geleceğe emanet etmek istiyoruz,Yeşil..

Başkan Çınar:”Yeşilyurt’u Geleceğe Emanet Edeceğiz” – Röportaj

Yeni hizmet binamız hızlı hizmet anlayışımıza güç katacak, ilçemizin her noktasını kalkındırmak adına raporlar hazırlıyor akabinde planlı çalışıyoruz, Yeşilyurt’u betona teslim etmeden doğru kentleşme modeli ile geleceğe emanet etmek istiyoruz,Yeşil Market uygulamamızı yaygınlaştırmakta kararlıyız, deprem gerçeğini bir an bile aklımızdan çıkarmadan kentsel dönüşüm faaliyetlerine hızla devam edeceğiz diyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet ÇINAR, Flaş Haber İmtiyaz Sahibi Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı… Başkan Çınar, gelecekte yaşama geçmesi planlanan projeler hakkında da Flaş Haber’e çok özel açıklamalarda bulundu…

  • R.HAYTA-Sayın Başkanım, Flaş Haber olarak dün olduğu gibi bugünde vatandaşlarımızın merak ettiği sorulara yanıt bulmak adına röportajımızı yapmak istiyoruz. İlk olarak Yeşilyurt Belediyesi yeni hizmet binası nereye ve ne zaman yapılacak?

“ Hizmet etmekten büyük bir şeref duyduğumuz Yeşilyurt’umuza modern, kaliteli ve geleceğe hitap edecek özelliklere sahip güzel bir Hizmet Binası kazandıracağız.31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde vaat ettiğimiz 45 projemiz arasında yer alan bu dev yatırımı hayata geçirmek adına ilçemizin farklı muhtelif bölgelerinde detaylı incelemeler ve çalışmalar yaptık. Binamızı en uygun ve en doğru yere inşa etmek adına çok titiz bir çalışma döneminden geçtik. Yeni Hizmet Binamızın merkezi bir bölgede, vatandaşlarımızın rahat ve kolay bir şekilde ulaşabileceği bir noktada olmasına çok büyük önem verdik. Mimari proje çalışmaları, üç boyut görselleri, animasyon sunumları ve iç mimari detay çizimleri Etüt Proje Müdürlüğümüzdeki deneyimli mimarlar ve mühendisler tarafından yapılan yeni Belediye Hizmet Binamızı eski Beydağı Devlet Hastanemizin bulunduğu bölgedeki 21 bin 450 metrekarelik alanda inşa edeceğiz.
Çağın gerekliliklerine uygun bir bakış açısıyla projesini tamamladığımız, modern ve nezih alanlarıyla dikkat çekici bir görüntüye sahip olacak yeni Belediye Hizmet Binamız, yeni yatırımlarla değişim trendinde olan Yeşilyurt’umuzun gelişim sürecine büyük katkılar sağlayacaktır.
Birim Müdürlüklerimizi aynı çatı altında toplayarak yerinde ve hızlı hizmet anlayışımıza büyük bir güç katacağız. Yeşilyurt’umuza yakışan, fonksiyonel alanlara sahip ve günümüz teknolojisinin maksimum seviyede kullandığı nezih ve modern bir hizmet binamızı inşallah hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. 2020 metrekare taban alanı üzerinde altı kattan oluşacak olan yeni hizmet binamızda; Başkan, Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri odaları, Meclis Toplantı Salonu, Nikah Salonu, toplantı salonları, yemekhane, güvenlik alanları, geniş bekleme salonları, kütüphane, ısı kontrol merkezi, sığınak, iki adet bodrum, arşiv odaları, 131 araçlık kapalı otopark, 154 araçlık açık otopark alanı ile kapalı VIP otoparkı da yer alacaktır. Hemşerilerimize kaliteli ve güzel alanlarda hizmet verebileceğimiz şekilde tasarımı yapılan yeni Belediye Hizmet Binamızla, bölgemize örneklik teşkil eden yatırımlarımıza bir yenisini daha eklemiş olacağız. ‘Belediye Hizmet Binası ve Kompleksi’ projemize yer tahsisi edilmesinde destek ve katkılarını esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, TOKİ Başkanımız Sayın Ömer Bulut’a, katkı sunan herkese şahsım ve hemşerilerim adına minnet ve saygılarımı sunarım”

  • R.HAYTA-TOKİ Bölgesine sosyal yaşam merkezi yapacağınızı söylemiştiniz. Bu projeniz hangi aşamada?

“Yeşilyurt’umuzun her noktası bizim için ayrı bir değer ve kıymet taşımaktadır. İlçemizin tüm bölgelerinin ne tür ihtiyaçlarının olduğunu rapor haline getirip belirli bir program halinde hizmetlerimizi teker teker gerçeğe dönüştürüyoruz. Merkez-kırsal ayrımı yapmadan tüm yaşam alanlarına aynı seviyede hizmetlerimizi ulaştırıp, ilçemizin gelişim düzeyini belli bir düzeyde götürmeye gayret ediyoruz. Yeşilyurt’un tüm bölgeleriyle aynı seviyede gelişmesi, bizim ortaya koyduğumuz vizyon ve misyonun gerekliliğini yansıtmaktadır. Hiçbir bölgemizi, cadde ve sokağımızı ve hemşerimizi ötekileştirmeden, ayırmadan, merkezde ne varsa kırsal bölgelerde o hizmetlerin olmasına titizlik göstermekteyiz. TOKİ bölgemizin gerek alt ve üst yapı gerekse de sosyal yaşam alanları, yollar, kaldırımlar ve ışıklandırmalarla daha güzel ve modern bir kimliğe ulaşması anlamında bir takım çalışmalar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.O bölgede yaptığımız teknik incelemelerin yanı sıra mahalle muhtarlarımız ve mahalle sakinlerimizin talepleri neticesinde TOKİ bölgemizde 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza hitap edecek, sportif aktivitelerin yapılabileceği, çocuklarımızın güvenli alanlarda vakit geçirebileceği Spor Tesisini hizmete sunacağız.31 Mart Seçimlerindeki vaatlerimizden olan Spor Tesisi projemizi 9 ayrı bölgede hizmete sunarken, TOKİ bölgemizde bu yatırımdan faydalanacak.Spor Tesislerimiz gerek hizmet alanları gerekse de çevre düzenlemeleri ve aydınlatmalarıyla mahallelerimize farklı bir atmosfer oluşturacaktır. TOKİ bölgemiz için planladığımız bu yatırımı hayata geçirmek adına çok yoğun çalışıyoruz.”

  • R.HAYTA- Başkanım siz daha iyi bilirsiniz ama şehirler hep batıya doğru gelişirler. Yeşilyurt’ta Malatya’nın batıya açılan kapısı konumunda ve her geçen gün nüfusu ve konut sayısı artıyor. Öte yandan Yeşilyurt’un çok değerli tarım arazileri ve muhteşem doğal güzellikleri var. Belediye Başkanı olarak tarım arazileri ve doğal güzellikleri korumak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Konutlaşma nereye kadar devam edecek?

“Yeşilyurt Belediyesi olarak şu anda 319 bin 658’lik nüfusuyla 23 kentten daha kabalık bir nüfusa sahip olmasının yanı sıra geniş tarım arazileri, sanayi bölgeleri, bağ ve bahçeleriyle gelişime açık Yeşilyurt’umuzu doğru bir kentleşme modeliyle geleceğe emanet etmek adına çaba sarf ediyoruz. Projelerimizi gelişi güzel değil sağlıklı, planlı ve çağın gerekliliklerine uygun bir hizmet profiliyle hayata geçirmeye özen göstermekteyiz. Sağlıklı, sürdürülebilir ve yaşanabilir yaşam alanlarının oluşturulması, düzenli ve kaliteli yapılaşmayı önemsiyoruz. Gelecek nesillere mutlu ve huzurlu alanlara sahip bir Yeşilyurt emanet etmek için ilçemizin sosyal dokusu, kültürel değerleri, coğrafi yapısı ve tarihine uygun yapılaşma esaslarını dikkate alarak, bu alanda da örnek bir hizmet düsturuna sahibiz. Yeşilyurt’ta ki hızlı yapılaşma ve dönüşüm süreci içerisinde gündelik yaşam ile sıkı bir bağ içerisinde olan mevcut yapıya ait karakteristik anlayışı akılcı yaklaşımlar, doğru adımlar ve kararlı bir duruşla modernize etmek önceliklerimiz arasında yer almaktadır. 31 Mart Seçimleri sırasında yeni dönemde tarımsal hizmetlere farklı önem vereceğimizi ve bu yönde ki yatırımlarımıza ağırlık vereceğimizi ifade etmiştik. Seçimlerinden üzerinden yaklaşık 15 ay geçti ve bu süre zarfı içerisinde tarımsal alanlarımızı geliştirmek, çiftçilerimizi desteklemek ve kırsal bölgelerimizdeki yenileme hizmetlerine verdiğimiz önem ortadadır. Verimli topraklarımızı ülke ekonomisine katkı sağlayacak düzeye ulaştırmak, tarım belediyeciğinde marka olabilmek adına sera projelerimize ağılık verdik. Domates, salatalık, biber başta olmak üzere çilek üretimleri yapıyoruz. 100’de 100 yerli tohumlardan üretilen yöresel lezzetlerimizi sosyal tesislerimiz ve yemek fabrikasında değerlendirirken, Yeşil Gıda Market ve Yöresel Ürünler Pazarımızda satışını yapıyoruz. Bu vesileyle istihdama da katkı sağlayarak, çiftçilerimize yeni bir iş kapısı açmış oluyoruz. Çiftçilerimizi üretime teşvik etmek ve tarım arazilerini maksimum seviyede değerlendirmek adına ‘Yeşil Gıda Seracılık’ alanında ürettiğimiz 100 bin adet yerli tohumlarımızı çiftçilerimize teslim ettik. Fidelerimiz toprakla buluştu, çok verimli hasatlar toplamaya başladık. Bölgemizde atıl vaziyette bulunan ya da çok fazla değerlendirilemeyen tarım arazilerini, ‘Yeşil Gıda Seracılık’ projemiz çatısı altında yaptığımız düzenleme ve yenilemelerle bölgemize özgü sebze ve meyve üretiminin yapılacağı alanlara dönüştürme hizmetlerimiz devam etmektedir. Yazıhan’da ki domates üretim alanımızda bereketli bir dönem yaşadık, güzel hasatlar aldık. Kayısı Enstitüsü Merkezi ile yaptığımız protokol neticesinde Cumhuriyet Örnekköy’de 177 dönümlük arazide kurduğumuz Tarımsal Üretim-ARGE sahamızda kuru fasulye, nohut ve yeşil alan çalışmalarımızda kullanılmak üzere rulo çim üretimlerimize devam ediyoruz.
Yeşilyurt’umuzun verimli toprakları ve çalışkan insanları vardır, bizlerde bu güçlü potansiyeli yeniden ayağa kaldırmak adına alt yapısı güçlü nitelikli yatırım alanlarını ilçemize kazandırdık. Buradaki amacımız bir yandan artan nüfus ve konutlaşmayla birlikte gelişimi farklı alanlara kaydırmak diğer taraftan da şehirden kırsal alanlara göçü özendirmektir. İlçemizde tarım ve hayvancılığa olan ilgiyi artırmak, çiftçilerimizin ve üreticilerimizin rahat koşullarda iş yapmalarına katkı sağlamak adına kırsal bölgelerdeki ulaşım ağının konfor seviyesini yükseltiyoruz. Hizmetlerimizin karşılığında tarıma olan ilginin arttığını görmek bizi mutlu ediyor. Yeşilyurt Belediyesi olarak ilçemizin verimli bölgelerinde ki alt yapı ve üst yapı hizmetlerine ayrı bir önem veriyoruz. Tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşan hemşehrilerimizin bağ, bahçe ve arazilerine gidiş ve geliş güzergâhlarını daha güzel bir görüntüye kavuşturmak adına bu tür yerleşim alanlarındaki ulaşım ağımızın konfor seviyesini kalıcı yatırımlarla daha iyi bir seviyeye çıkartıyoruz. Yolların kalitesini artırdıkça kırsal yaşam alanlarımızın değeri de artmaktadır. Bununla birlikte tarım ve hayvancılık işleri yapmak isteyen çiftçimiz ve üreticimizi de teşvik etmiş oluyoruz. Tarım arazilerindeki yolların kalitesini artırdıkça tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların memnuniyetini yakından görebiliyoruz, üretim de bir şekilde artıyor. Kırsal bölgelerimizi her ziyaret ettiğimizde farklı çalışmaların yapıldığını görebiliyoruz, çiftçilerimiz ulaşım ağının güçlü olduğu bölgelere daha fazla yatırım yapmak adına çaba sarf ediyorlar. Bu da doğal olarak Malatya’mızın, Yeşilyurtumuzun ekonomik hayatına katkı sağlıyor. Tarım ve hayvancılığa ilgiyi artırmak adına bizlerde elimizden gelen desteği veriyoruz, ulaşım ağını daha konforlu hale getirmeye özen gösteriyoruz. Eminim ki, bu hizmetler karşılığında bu bölgelerde ki tarım işlerindeki verimlilik seviyesi daha fazla artacaktır, bu bölgelerimiz daha fazla güzelleşip, hak ettiği değeri görecektir.
Bununla birlikte ismiyle müsemma Yeşilyurt’umuzun farklı bölgelerindeki ağaçlık ve yeşil alanları doğru ve akıllı yatırımlarla korumak, muhafaza etmek ve geleceğe taşımaya özen göstermekteyiz. Bir yandan ilçemizin farklı noktalarında kentleşme modeline uygun olmayan sağlıksız yaşam alanlarını kentsel dönüşüm projelerimizle yeniden dizayn edip kaliteli ve depreme dayanıklı yapılaşma mantığıyla düzenlerken, diğer taraftan doğal güzellikleriyle eşsiz bir manzaraya sahip bölgelerimizi turizme kazandırmak adına yoğun bir çaba içerisindeyiz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokol neticesinde Belediyemize devr edilen Şahnahan Mahallesinde ki 100 dönümlük alandan sonra Gündüzbey’de ki Devlet Su İşlerine ait göletin yan tarafında ki 17 dönümlük alana da Gençlik Kampı kurmak için çalışmalarımıza hız verdik. Doğayla iç içe olup gerek spor yapmak isteyenler gerekse de doğal yaşamın tadını çıkarmak için sakin bir yer arayanların, düzenleme çalışmalarımızdan sonra kamp alanlarımıza akın edeceklerine inanıyorum. Yeşil alanlarımızın doğal yapısını bozmadan, bölgenin değerini daha da artıracak bir Gençlik Kampı projesini hayata geçirerek, bölgemizin tanıtımına güçlü bir destek daha vereceğiz.Hayata umutla bakan, doğayı ve yeşil alanları seven, doğal yaşamın mistik ortamında spor yapıp eşsiz manzaranın tadını doyasıya yaşamak isteyen 7’den 70’e herkesi misafir ederek, bölgemize farklı bir renk katmayı arzu ediyoruz. Her noktası tarihsel ve doğal zenginliği barındıran Yeşilyurt’umuzun bu eşsiz güzelliklerinden herkesin maksimum düzeyde faydalanmasını istiyoruz. Bu güzellikleri sadece bölge insanının değil herkesin doyasıya yaşamasını arzu ettiğimiz için bu tür projelere yoğunlaştık. Yılın her mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünen, doğal ve tarihi zenginliğiyle dikkat çekici bir atmosfere sahip ilçemizin doğal ve geleneksel hüviyetini zenginleştirecek yatırımlarımızın sayısını artırıp, hemşerilerimizin ferah ve huzurlu ortamlarda spor yapmasını, doğal hayatın tadını çıkarmasını ve bol bol oksijen soluyarak sağlıklı bir hayata sahip olmasını hedefliyoruz.

  • R.HAYTA-Başkanım Yeşil Market uygulamanız başladı bu konuda yeni atılımlar içerisinde olacağınızı da belirttiniz. Yeşil Market nedir önce bunu izah edip akabinde projenin gelişim süreci hakkında neler söylemek istersiniz?

“Yeşil Gıda Market projesi 31 Mart Seçimlerindeki vaatlerimiz arasında yer almaktaydı. Projemizin temel hedefi; hemşerilerimizin kaliteli, nezih ve güzel ortamlarda alış veriş yapmasının yanı sıra kırsal bölgelerde ki çiftçilerimizin binbir emek ve gayretle hazırladıkları süt ve süt ürünleri, sebze, meyve, pekmez ve salça gibi doğal ve organik gıda ürünlerine ulaşımı kolaylaştırmaktır. Bostanbaşı mahallemizde açtığımız Yeşil Gıda Marketimiz yoğun bir ilgi görmektedir. Marketlerimizi ilçe genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Özellikle market ihtiyacının olduğu bölgeleri tespit ederek buralara Yeşilyurt Belediyesinin güvencesiyle vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla alış verişini yapabileceği Yeşil Gıda Marketlerimizi açmaya devam edeceğiz. Yeşilyurt Belediyesine ait yerlerde bu marketlerimizi açarak, dışarıya kira ödemiyoruz. İlk marketimizi Yeşilyurt İŞGEM İnşaat Şirketimiz tarafından yaptırılan konutların altında ki bölüme açtık. Marketimizde en uygun fiyata kaliteli hizmetler verilmektedir, çok güzel geri dönüşler aldık. Vatandaşlarımız gerek sunulan hizmetlerden gerekse de raflardaki ürünlerden duydukları memnuniyeti bizimle paylaşıyorlar. Hemşerilerimizin sağlıklı ve doğal ürünler tüketmelerine katkı sağlamak, sofralarda ki yöresel ürün çeşitliliğini artırmak adına da marketimizde kırsal bölgelerde çiftçilerimiz tarafından üretilip hazırlanan doğal ürünleri de halkımızla buluşturuyoruz. Bizler halkımıza en güzel ve en iyi hizmeti sunmanın gayretindeyiz. Her alanda belediyecilik, her alanda hizmet anlayışımızın gereklilikleri yerine getirmekteyiz. Belediyemizin iştiraki olan Yeşilyurt İŞGEM İnşaat Şirketimizin kontrolünde çalıştırılan marketlerimizde doğal ve organik ürünlerin yanı sıra temel ihtiyaç maddelerini en uygun fiyata satışını yaparak, vatandaşlarımızın ev bütçelerine katkı sunmaya çalışıyoruz. İlk marketimizden edindiğimiz tecrübe ve vatandaşlarımızdan gördüğümüz memnuniyetle birlikte yakın zamanda Emanet Çarşımızın bulunduğu binanın zemin katına ikinci marketimizi açacağız.Ayrıca Yeşiltepe bölgesine yaptığımız inceleme ziyaretlerinde bu bölgemizde bu tür bir markete ihtiyacı olduğuna karar verdik, mahalle muhtarlarımız ve vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda inşallah bu değerli bölgemize de Yeşil Gıda Marketi açacağız.Bizler insan odaklı yatırımlarla ilçemizin değerini artırmaya çalışıyoruz, halkımız neyi istiyorsa o talebi gerekli inceleme, değerlendirme ve istişareler neticesinde hizmete sunmaya özen gösteriyoruz. Yeşil Gıda Marketlerimizde gerçekten büyük bir beğeni topladı, vatandaşlarımız uygun fiyata, kaliteli ve nezih alanlarda alış verişini gönül rahatlığıyla yapabiliyor. Tabii ki bizim hiçbir esnafımız ve işyeriyle rekabete girelim diye bir düşüncemiz yoktur, sadece bölgemizin ihtiyaç duyduğu, halkımızın talep ettiği eksiklikleri kentimize ve ilçemize değer katabilecek doğru ve planlı yatırımlarla gerçeğe dönüştürmeye çalışıyoruz. Yeşil Gıda Marketlerimizin sayısı arttıkça hizmet sektöründeki değişimler ve yeniliklerde peşinden gelecektir.”

 

  • R.HAYTA-Sayın Başkanım Flaş Haber’e zaman zaman ulaşan bazı vatandaşlar belki böyle bir yeriniz vardır ama ben de bilmiyorum vatandaşta habersiz olabilir örneğin Emlak vergisi yatırma için şehirden uzak belediye binanıza gelmesi gerekiyor. Acaba şehir merkezinde vatandaşların sıkça yaptığı işlemleri yapabilecekleri küçük bir büro yapamaz mısınız?

“Yeşilyurt Belediyesi olarak halkımızın, esnaflarımızın hayatını kolaylaştırmak, iş ve işlemlerini hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmesine öncelik tanımaktayız. Nisan ayı itibariyle bütün esnaflarımıza borcumuzu ödedik, esnaflarımızı ve iş üreten insanlarımızı destekliyoruz. Bununla birlikte yılın belli dönemlerinde sizinde ifade ettiğiniz gibi Emlak Vergisi ödemeleri yapılmaktadır. MAŞTİ karşısındaki Yeşilyurt Belediyesi veznelerinde mesai saatleri içerisinde ödemeler yapılabilir, ayrıca bu tür ödeme dönemlerinde halkımızın mağdur olmaması için hafta sonlarında ki personellerimiz görev yapıyorlar. Malatya Büyükşehir Belediyesinde bize ait veznemiz var, buradan da işlemler yapılabilir. Günümüz teknoloji dönemidir, artık işlemler akıllı telefonlar üzerinden bir tuşla halledilebiliyor. Bizler günümüz teknolojisini yakından takip ediyoruz, bilişim ve teknoloji alt yapımız oldukça güçlüdür.Esnaflarımız ve vatandaşlarımız belediyeye gelmeden Yeşilyurt Belediyesi resmi sitesi üzerinden faaliyete sunduğumuz e-belediye sistemi üzerinden ödemelerini rahatlıkla yapabilir. Dünyanın neresinde olursa olun Yeşilyurt Belediyesine bir tuşla ulaşabilir, gerek ödeme işlemleri gerekse de talep ve istekleri anında iletebiliyorsunuz.”

  • R.HAYTA-Belediye olarak bir inat projeniz oldu ve bitti. Yeni evler yapmaya devam edecek misiniz? Çünkü vatandaşları müteahhitlerin yüksek rakamlı sattıkları evlerden bir hayli şikayetçiler

“Malatya’nın en büyük ilçesi olan Yeşilyurt’u doğru bir şehirleşme metoduyla gelecek nesillere emanet etmek anlamında kalıcı ve nitelik seviyesi güçlü alt ve üst yapı yatırımlarından sosyal yaşam alanlarına, kaldırımlardan bisiklet yollarına, cep otoparklarından meydan düzenlemelerine kadar çok farklı alanlarda ciddi hizmetler sunduk. Gelişim odaklı hizmetlerimizin teker teker hizmete girmesi neticesinde farklı bölgelerde artan konutlaşma, araç ve yaya trafiğinin fazlalaşması neticesinde özellikle ulaşım ağının genişletilmesi, imar yollarının açılması gibi hizmetlerimize verdiği önem ve öncelik nedeniyle ilçemizdeki doğru kentleşme, yeni kent modeli oluşturma noktasında ciddi mesafeler aldığımızı gündelik yaşam ortamında yakından görülmektedir. Ancak, sürekli gelişen hayat şartları, artan talepler, teknolojin hızla gelişmesi, geleceğe dönük yatırımlarımızı belli bir plan ve program etrafında sürdürmek amacıyla ilçemizin kültürel yapısını bozmadan, şehircilik ilkesine uygun farklı düzenlemeler yapmayı öncelikli görevlerimiz arasında görmekteyiz. Yüksek İnşaat Mühendisi kimliğine sahip bir isim olmamın yanı sıra Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesinde İmar Komisyonu Başkanlığı, Başkan Yardımcılığı ve son olarak Cumhurbaşkanımızın onayı ve halkımızın oylarıyla seçildiğim Belediye Başkanı olarak, ilçemizin sorunları ve çözüm yollarını en doğru şekilde yerine getirmeye gayret ediyorum.
İlçemizde ki hızla nüfus artışı ve akabinde ki konutlaşmanın artmasıyla birlikte gelişim alanlarını farklı bölgelere kaydırmak, kaliteli ve depreme dayanıklı yaşam alanlarımızın sayısını artırmak amacıyla Kentsel Dönüşümde bölgemize örneklik teşkil edecek yatırımların altına imza atıyoruz. 386 daire ve 6 dükkandan oluşan, gerek iç ve dış mimarisi gerekse de sağlamlığı ve kalitesiyle, yeşil alanları ve sosyal donatılarıyla dikkat çekici özelliklere sahip Hoca Ahmet Yesevi Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm Projemizin büyük bir kısmını tamamladık, yakında teslim edeceğiz. Malatya’nın birinci kuşak deprem bölgesinde olması, artçı depremlerin sıkça yaşanması nedeniyle depreme dayanıklı, kaliteli ve nitelikli yaşam alanlarımızın sayısını artırmak içinde kentsel dönüşüme çok fazla önem veriyoruz. Malatya’da da güçlü bir şekilde hissedilen Elazığ Sivrice merkezli depreminde Hoca Ahmet Yesevi mahallesindeki binalarımızda en ufak bir kılcak çatlak bile oluşmadı, bu binalarımızın sağlamlığını ve kalitesini göstermektedir. Bizler işimizi planlı ve sağlam yapmaya özen gösteriyoruz, çünkü omuzlarımızda ki yükün ne kadar değerli olduğunu biliyoruz, bugüne kadar halkımıza karşı asla mahçup olmadık, Allah’ın izni ve yardımıyla bundan sonraki projelerimizde de kalite seviyemizi daha iyi bir noktaya taşımayı hedefliyoruz.
Cumhurbaşkanımızın onayıyla Turgut Özal Mahallemizde üç ayrı etap halinde 68 dönümü kapsayan kentsel dönüşüm projemize yakında başlayacağız. Mahallede yapılan teknik incelemeler neticesinde; hali hazırda bulunan binaların yüzde 85’inin kaçak ve ruhsatsız olduğu, yüzde 85’ininde Elazığ-Malatya deprem felaketinden sonra yapılan incelemelerde depreme dayanıksız olduğu tespit edilmiştir. Cumhurbaşkanımızın projemizi onaylamasıyla birlikte Turgut Özal Mahallemizde depremde zarar gören evlerin dönüşümünü gerçekleştirip, güzel, kaliteli, sağlam binaları ve yerleşim alanlarını halkımızın hizmetine sunacağız. İlk etapta 15 bin 209 metrekare alanda yenileme ve düzenleme çalışması yapacağız. Ardından diğer yerleşim alanlarına yönelik dönüşüm çalışmalarına başlayacağız. Projemiz tamamlandığı zaman; sağlam ve kaliteli binalarıyla, çocuk oyun alanlarıyla, çevre düzenlemeleriyle, yeşil alanlarıyla, otoparklarıyla çok farklı bir Turgut Özal Mahallesi ortaya çıkacaktır. Kentimizin içerisinde sıkışık bölgelerde bulunup, sosyal yaşam ve mimari dokuya yakışmayan şartlara sahip bu tür alanların dönüşümünü sağlayarak depreme dayanıklı ve güvenilir yaşam alanlarımızın sayısını artıracağız. 319 bin 618’lik nüfusuyla 23 kentten daha kalabalık bir nüfusa sahip Yeşilyurt’umuz her geçen gelişip büyürken bizlerde bu büyümeyi doğru bir planlamayla sürdürüp, gelecek nesillere sosyal yaşam alanlarıyla, binalarıyla, parklarıyla yaşam standardı yüksek bir Yeşilyurt emanet etmek adına gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bizim tek amacımız var o da; halkımızın güven ve refah içerisinde yaşamasıdır.
İlk kentsel dönüşüm çalışmamızda edindiğimiz tecrübeler ve deneyimlerle ilçemizin farklı bölgelerinde bu tür uygulamalarımızı yaygınlaştıracağız. Hemşerilerimize güven ve huzur içerisinde yaşayacağı mekânlar sunarak, konutlaşma sektörüne farklı bir bakış açısı kazandıracağız. Burada sadece konut yapmıyoruz, yeşil alanlar, sosyal donatılar, yeni nesil çocuk oyun grupları, dinlenme ve spor alanları kurarak bölgemizde yaşam standartını daha iyi bir noktaya taşıyoruz.
Modern kentleşme modelinin gerekliliklerini yerine getirmek adına başlattığımız yatırımlar kapsamında; Topsöğüt Karşıyaka mahallemizde belediyemize ait olan yaklaşık 10 dönümlük alan üzerine 136 daire ve 6 dükkândan oluşan Sosyal Konut Projemizi hemşerilerimizle buluşturacağız. Özellikle 24 Ocak Elazığ-Sivrice merkezli depremin ardından oluşan sosyal konut ihtiyacına cevap vermek adına hazırladığımız projemiz için çevreyolu altının kentsel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Topsöğüt bölgesini tercih ettik. Kaliteli yapılaşmaya örnek gösterilecek sosyal konut projemizde, beş kattan oluşan yedi ayrı blokta her katta dört daire olacaktır. 3+1 daireler brüt 132 m2 ve 2+1 daireler brüt 105 m2 alana sahip olacaktır. 6 blokta 3+1 daireler, 1 blokta 2+1 daireler şeklinde projesi çizilen projede, 110 adet 3+1 ve 26 adet 2+1 daire olmak üzere 136 adet daire yapılacaktır.2 bloğun altında taziye evi ile çocuk oyun alanı şeklinde ortak kullanım alanları yer alacaktır. 30 araçlık kapalı otoparkın yanı sıra açık otopark alanlarının da yer alacağı konut projemizin uygulanacağı alanın 5500 metrekaresi yeşil alan olarak ayrılacaktır.
Özal Köyümüzde ise Yeşilyurt Belediyemizin gayrimenkul stoğunda olan bütün metrekarelerden daha fazla, yaklaşık 2 milyon 850 bin metrekarelik alanı Belediyemize kazandırdık. Yeşilyurt’umuzun sınırlarında bulunup Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından rezerv yapı alanı ilan edilen Özal (Cihadiye) mahallemizden geçen kuzey çevre yolu güzergâhının çevresinde bulunan yerleşim alanlarını modern ve kaliteli yapılaşmayla dönüşümünü sağlamak adına çalışmalarımıza hız verdik. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un destekleriyle Bakanlıktan gelen ekiple bizim ekiplerimiz bu bölgede detaylı incelemelerde bulundular. Bizlerde bu bölgede ki hem değişimi hemde hemşerilerimizin yaşadıkları tapu kadastro sorunun mantıklı ve doğru bir yolla çözüme kavuşması için elimizden geleni yapıyoruz.
Vatandaşlarımızın mülkiyet sorunlarının çözülmesinin yanı sıra ve parselasyon yapılarının düzenlenmesi için hazırlıklarımızı belli bir seviyeye getirdik. Bölgemizin sosyal dokusunu güçlendirecek, insanlarımızın refah ve huzur içerisinde yaşayacağı mekânlar, sosyal donatılar, imar yolları, çevre düzenleme ve sosyal yaşam alanlarını içerisine alan projelerimizi hayata geçirmek adına bu bölgede detaylı incelemelerde bulunduk. Bölgemizin ekonomik ve sosyal yaşantısına büyük katkılar sağlayacak olan kuzey çevre yolu projesi, her alanda hızla gelişen ve büyüyen Yeşilyurt’un yakaladığı büyüme grafiğine ciddi kazanımlar sağlayıp, yeni fonksiyonlar katacaktır.
Havayolu ile üç ayrı organize sanayi alanımızın da burada olması bölgemizin cazibesini daha da artıracaktır. Yeşilyurt Belediyesi olarak ta gelişime açık bölgeleri doğru, düzgün ve planlı bir bakış açısıyla geleceğe hazırlamak adına çok ciddi çalışıyoruz. Bu tür gelişime açık, kıymeti yüksek bölgelerimizi kaliteli ve nitelikli yatırımlarla gelecek nesillere emanet etmeyi planlıyoruz. İmar planlarının yanı sıra havadan çekilen görüntülerle birlikte bu bölgemizin her bir noktasını alt ve üst yapı yatırımları başta olmak üzere diğer yatırımlarla daha değerli hale getirmek için çok titiz çalışıyoruz. Projelerimizi belli bir seviyeye getirdikten sonra vatandaşlarımızla paylaşacağız ve ilanlarımızı duyuracağız. Alanında uzman ekiplerimizin hazırladığı, bizimde üzerinde özenle durduğumuz projelerimizle bu bölgemize güzel ve nitelikli yaşam alanları kazandırıp, refah ve huzurlu alanlarımızın sayısını artırmak istiyoruz.
“Kooperatifimizin Faaliyetleri, Tarımsal Kalkınma Hedeflerimize Katkı Sunacak”

  • R.HAYTA-Başkanım yeni dönemde vatandaşları heyecanlandıracak ne gibi özel projeleriniz olacak son olarak bunları öğrenebilir miyiz?

“Sürekli gelişim, sürekli dönüşüm, sürekli yenilik ve sürekli çalışma prensibiyle sabahın ilk saatlerinde mesaimize başlıyoruz ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar Yeşilyurt’umuzu her alanda geliştirecek, dikkat çekici ve farkındalık yaratacak çalışmalara öncelik tanıyoruz.Her yeni güne farklı bir heyecanla uyanıyoruz, çünkü biz çalışmayı seviyoruz, farklı projelerin peşindeyiz. 31 Mart Seçimlerinde ki 45 vaadimizden 30’unu belli seviyeye getirdik, bazılarını hizmete sunduk, kalanları da en kısa sürede gerçeğe dönüştüreceğiz. İlçemizin tarihsel kimliği ve geleneksel kültürünü günümüzden gelecek nesillere taşımak adına farklı yatırımlar, müzeler, meydan düzenlemeleri, sokak sağlıklaştırmaları, dere yataklarının yeniden düzenlenmesi gibi birçok düzenlemeyi içerisine alan ‘Lezzet Vadisi’ projemiz, gördüğümüz kadarıyla herkesi heyecanlandırdı. Buradaki yürüttüğümüz projeyi uluslararası bir ödülle taçlandırmıştık. Kadim Çırmıhtı’nın çok güçlü temellere dayanan tarihsel ruhunu yeniden canlandırmak, tarımsal ürünler ve yöresel lezzetlerimizin hak ettiği değeri görmesini sağlamak, doğal ve tarihsel mekanları iç ve dış turizme kazandırmak adına başlattığımız bu tür restorasyon projelerimizin toplumda yarattığı etkiyi gördüğümüz zamana halkımız gibi bizlerde heyecanlanıyoruz. Yeni dönem vaatlerimizden olup bölgemize farklı bir güzellik katacak olan Şahintepesi Macera Parkı ve Sosyal Tesislerimiz, yıkılan Beydağı Hastanemizin yerine inşa edeceğimiz Yeni Belediye Hizmet Binamız, iç ve dış mimarilerinin yanı sıra sağlamlığı ve dayanıklılığıyla bölgeye örneklik teşkil eden Kentsel Dönüşüm Projelerimiz, Beylerderesinde doğal güzelliklere bakan hakim bir noktada hizmete sunacağımız Millet Bahçemiz, sayısını yediye yükselttiğimiz Millet Kıraathanelerimiz, açıldığı günden beri yoğun ilgi gören Gedik Kültür Evimiz, yeşil alanları ve sosyal donatılarıyla 7’den 70’e herkese hitap eden hizmet alanlarına sahip sosyal yaşam alanlarımız, dokuz ayrı bölgeye kuracağımız Spor Tesislerimiz, doğal güzelliklerimizi korumak ve muhafaza etmek adına Gündüzbey ve Şahnahan’da yapacağımız Gençlik Kamplarımız, Topsöğüt Karşıya’da yapacağımız Sosyal Konut projemiz, topraklarımızı daha verimli ve kullanışlı hale getirmesini sağlayan ‘Yeşil Gıda Seracılık’ projemiz, beş ayrı bölgeye kuracağımız Güneş Enerji Santrallerimiz, ülke çapındaki 1.359 belediye arasında ilk 5e girmemizi sağlayan, Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde devam eden ‘Sıfır Atık’ projesine en ciddi desteği sağladığımız Ambalaj Atığı Toplama Ayırma ve 1.Sınıf Atık Getirme Merkezimiz başta olmak üzere konfor düzeyini artırdığımız ulaşım ağımız ve diğer fiziksel yatırımlarımıza hangi açıdan bakarsak bakalım bizleri ve hemşerilerimizi heyecanlandırmaktadır. Bu ve benzeri tüm yatırımlarımız hemşerilerimiz arasında büyük bir heyecan yarattığını gözlemliyoruz. Bizler üretmeyi ve yaşadığımız kente katma değer katmayı seven insanlarız, ekibimiz güçlü, kurumsal bir kimliğe sahibiz, tüm hemşerilerimizle aramızda çok sağlam iletişim ve diyalog ortamı vardır. Her zaman ifade ediyorum; ben makamda oturmayı sevmiyorum, omuzlarımıza yüklenen yükün farkındayız, ekibimizle birlikte soğuk sıcak demeden sürekli sahadayız, her gün bir veya iki mahallemizi mutlaka geziyoruz, çalışmaları inceliyoruz, muhtarlarımız ve hemşerilerimizin taleplerini dinliyoruz.Depremler ve pandemi salgını nedeniyle yaşanan ekonomik daralmaları hesap ederek bize aktarılan bütçeyi dengeli ve hesaplı bir şekilde kullanarak ihtiyaçlara cevap veren hizmetlerimize öncelik tanıyoruz. Vaat ettiğimiz projelerimizin haricinde zaman içerisinde bölgemizin ihtiyaç duyduğu her türlü yatırım ve projeye imkanlarımız ölçüsünde destek veririz, yeterki kentimiz ve ilçemiz büyüsün ve gelişsin. Zaten her projemiz toplumda farkındalık yarattığı gibi bundan sonra ki yatırımlarımızda hem farkındalık yaratacak hem de büyük bir heyecan uyandıracaktır.Karşılıklı iyiniyet, hoşgörü ve yardımseverlik içerisinde Yeşilyurt’umuzu aydınlık yarınlara hep birlikte ulaştıracağız.Çünkü bizler Yeşilyurt’a aşığız ve hemşerilerimize hizmet etmekten büyük bir keyf alıyoruz. ”

DCIM100MEDIADJI_0022.JPG

“Kooperatifimizin Faaliyetleri, Tarımsal Kalkınma Hedeflerimize Katkı Sunacak”

default

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL