Ekonomi

Altın Fiyatları Yükselebilir!

Yaz aylarının gelmesi ve düğün sezonun başlamasıyla birlikte vatandaşın gözü altın fiyatlarında. ‘acaba altın fiyatları yükselecek mi?’ sorusuna Malatya Kuyumcular odası başkanı Murat Özhüsrev yanıtladı. Özhüsrev, sezonla birlikte yükseliş beklediklerini..

Altın Fiyatları Yükselebilir!

Yaz aylarının gelmesi ve düğün sezonun başlamasıyla birlikte vatandaşın gözü altın fiyatlarında. ‘acaba altın fiyatları yükselecek mi?’ sorusuna Malatya Kuyumcular odası başkanı Murat Özhüsrev yanıtladı. Özhüsrev, sezonla birlikte yükseliş beklediklerini söyledi.

“GÜVENİLİR BİR LİMAN”

Altının her zaman güvenilir bir liman olduğuna vurgu yaparak uzun vadede en iyi yatırım aracı olduğuna dikkat çeken Murat Özhüsrev;“Fiyatta fazla bir yükseliş yoktur. ONS bir ara 1920-30’lara çıktı, tabi Dolar’ında TL bazından yükselmesinden dolayı fiyatlar yükseldi. Altın en iyi yatırım aracı olarak nitelendirilen madendir. Hemen hemen 45 yıldır kuyumculuk yapıyorum. 20 yıldır da kuyumcular odasına başkanlık yapıyorum. Her röportajımda, müşterilerimize, halkımıza hep şunu söyledim, altın yatırım aracı olarak kullanın. 2001’de altının gramı 5 liraydı, 2022’de altının gramı 950 lira. Bunun kaç kat arttığını sizler hesaplayın. Altın her zaman güvenilir bir limandır. İstediğin zaman hemen her yerde satabileceğin bir madendir. Halkımız biraz Dolar, Euro’ya meraklı ama altına yatırım yapsalar hem ekonomi yönünden, hem de Dolar’ın o kadar cazip olmaktan çıkmasını sağlarlar. Altın her zaman güvenilir bir limandır.” Şeklinde konuştu.

SAHTE ALTIN UYARISI

Yükselen altın fiyatlarıyla birlikte sahte altına dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Özhüsrev;“Altın pahalandığı için tabi sahtesi de gelebilir. Sahte çeyrekler, bilezikler falan. Biz her zaman kuyumcu esnaflarımızı uyarıyoruz. Aldığınız ürünün ayarını gösterin, tecrübeli kuyumcu arkadaşlarımız var onlara gösterin. Mihenk taşında ayarına baktırın. Vatandaşlar ise belirli kuyumcularda, güvendiği, sürekli alış veriş yaptığı kuyumcularla alış verişte bulunsunlar. 3-5 lira ucuz diyerek yanılgıya düşmesinler. Malatya bu konuda hassas ama başka illerde bu sıkıntılar daha büyük. Malatya’da gelen çantacıları, ürünleri kontrol ediyoruz, ayarlarına bakıyoruz. Yani Malatya’ya girme şansı az. Ancak dışarıdan tek tek geldiği zaman sıkıntı olur. Yani geçmez mi? Geçtiği oluyor. Yine de takip etmek lazım.” diye konuştu.

“GÖRDÜĞÜ RAKAMI YENİDEN GÖRÜR”

Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte altında artış beklediklerini kaydeden Özhüsrev;“Piyasada altın ‘1200-1300 lira olacak’ diye bir söylenti var. Bu dünya piyasasına bağlı bir durum Türkiye ile alakalı değil. Ama düğün sürecinde biraz artış olur. Yine söylüyorum altın iyi bir yatırım aracıdır. Altın 1100 liradan düştü. Bir laf vardır ‘altın gördüğü rakamı yeniden görür’ diye bu 15 gün olur bir ay olur, iki ay olur ama sonunda gördüğü rakamı mutlaka yeniden görür. Onun için yatırımcının hiçbir zararı olmaz altında” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL