TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 306.563
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 59.187
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 273
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 52.104
Güncel

ALİ EVREN ve AHİ EVRAN

Ahilik Kültürü Bir Esnafın Aynasıdır. Çocukluktan beri duyduğum bir söz halen anlamını yitirmemiş ve devam ediyor  ““Yüzü gülmeyen Esnaf dükkân açmasın.” Çünkü Müşterisine karşı sorumluğu var, saygısı var, Müşteri hiçbir..

ALİ EVREN ve AHİ EVRAN

Ahilik Kültürü Bir Esnafın Aynasıdır. Çocukluktan beri duyduğum bir söz halen anlamını yitirmemiş ve devam ediyor  ““Yüzü gülmeyen Esnaf dükkân açmasın.” Çünkü Müşterisine karşı sorumluğu var, saygısı var, Müşteri hiçbir zaman aşık suratlı bir esnafı karşısında görmek istemez…. Hâl ve hareketleri ve örnek ticaret ahlâkı ile yalnızca para değil aynı zamanda gönüller de kazanan ve Peygamber övgüsüne mazhar olan ticaret erbaplarına şuan o kadar çok ihtiyacımız var ki .Elbette bunları yaşayan, yaşatan esnaflarımız çok. Mesela kısa bir Örnek Bir Müşteri bir dükkana girdiğinde esnaf  hemen ne içersiniz “ bu söz Ahilik kültürünün geleneğinde var olan sözdür…

Esnaf ve San.Kredi.Kef.Koop.Başkanı Esn.ve San.Kef Koop.Bölge Birl.Bşk Vek.TESKOMB Denetim Kurulu Üyesi Ali Evren Başkanımızla Ahilik Kültürü üzerine  yaptığımız sohbette Ahilik Nedir diye sorduğumda aldığımız cevap:

“Ahilik Kardeşlik mertlik yiğitlik yardımseverlik misafirperverlik dürüstlük vatanperverliktir. Türk islam kültüründe ifade edilen güzel ahlaklı insanlara ahilik denilmektedir.

Ahi EVRAN Veli Hz 1172-1261 yıllarında yaşamış Horasanda Türkiye’ye gelmiş bir alimdir.

Ahilikte bizlere düşen ve yapılması gerekenler

* Eli Açık Olmalı

* Cömert Olmalı,

* Kapısı Açık Olmalı

* Konuk Sever Olmalı,

* Sofrası Açık Olmalı

* Aç Geleni Doyurmalı,

* Gözü Kapalı Olmalı, Kötülüklere Bakmamalı,

* Dili Bağlı Olmalı, Kimseye Kötü Söylememeli,

* Beli Bağlı Olmalı

Esnaf ve sanatkarlarımız birliğini bütünlüğünü kardeşliğini her zaman bu sözler doğrultusunda devam ettirecektir.

2004 yılında dönemin Malatya Belediye Başkanı Sayın Mehmet Yaşar ÇERÇİ ile beraber yapmış olduğumuz girişimler neticesinde Sanayi Sitesi girişine Ahilik Anıtı yapalım dedik, çalışmalara başladık. Anıtın yerini belirledik.

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünde Heykel traşı yapan hocalarımız ile beraber Ahi EVRAN heykelinin maketini hazırladık. Bir araç ile beraber Ankara OSTİM’e götürdüm. Burada anıtın dökümü yapılarak ilimize getirdik. Sanayi sitesi girişine heykeli dikilerek tören ile açılışını yaptık. “ Ahilik Kültürüne büyük önem veren Değerli Başkanımız Sayın Ali Evren’i kutlamak istiyorum. Ahi Evran heykeli ile ilgili bir de kısa bir anıyıda siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Ahi Evran heykeli Sanayi Girişine yapıldı yerine konunca, orada üç beş esnaf bir araya gelmiş Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Çerçi’yi ziyaret ediyorlar. Esnaflardan biri o zaman Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Çerçi’ye,” Siz AliEvren Sağ Onun Heykelini niye yaptınız. Başkan Çerçi’de derki “ Heykelin Sakalı var neresi benziyor. Altında Ahi Evran yazıyor ,AhiEvran’ı tanımıyorsanız suç benim mi?;)) o zaman Ahi Evran heykeli ile ilgili güzel bir anı olarak halen daha konuşulmakta. Allah Helal kazanan Esnafların çoğalmasını, Nasip Etsin. Ahilik Kültürü taşıyan ne mutlu öyle Esnaflarımıza Saygılar.  KAYNAK . YENİMALATYA GAZETESİ REMZİ HAYTA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL