Güncel

Ak Parti İl Başkanı AFAD ile ilgili  Ne Söyledi ?

AK Parti Malatya İl Başkanı Avukat Namık Gören ve yönetim kurulu üyeleri Flaş Haber’i ziyaret etti. AK Parti İl Başkanı Av. Namık Gören’e, Gazetecileri ziyaretinde Mahmut Boyraz, Ela Erkoç ve..

Ak Parti İl Başkanı AFAD ile ilgili  Ne Söyledi ?

AK Parti Malatya İl Başkanı Avukat Namık Gören ve yönetim kurulu üyeleri Flaş Haber’i ziyaret etti.

AK Parti İl Başkanı Av. Namık Gören’e, Gazetecileri ziyaretinde Mahmut Boyraz, Ela Erkoç ve Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Gazeteci Kemal Deniz eşlik etti.

Gazetecilerinin yer aldığı Basın Konteynerlerini ziyaret eden AK Parti İl Başkanı Namık Gören, Başta AFAD Müdürü olmak üzere Şehrin yeniden yapılanması ile ilgili önemli mesajlar verip “Depremi fırsata çevirip şehrimizi şimdiden 200 yıl sonrasına hazır hale getirmemiz lazım.”dedi.

6 Şubat tarihli depremlerde Malatya’da 130 bin civarında binada yıkımın meydana geldiğine işaret edip “Çok şükür Malatya’da diğer illere göre can kaybımız az.  Bin 300 civarında insanımız vefat etti. Vefat edenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” açıklamasını yaptı.

AK Parti il başkanı Namık Gören daha sonra şunları söyledi: “Halkımızın geçici barınması için Malatya’da 40 binin üzerinde konteyner kuruldu, 90 bin civarında çadır kuruldu. Günlük 490 bin yemek dağıtımı yapıldı. Dolayısıyla, ‘Malatya göz ardı edildi ve bu vesileyle de çok şeyden mahrum kaldık’ gibi bir durum söz konusu değildir.

200 yıllık bir şehirden bahsediyoruz. 200 yıllık bir şehir 2 dakika içerisinde yıkıldı. Şimdi burada asıl yapılması gereken ‘Çalışmalara bir an önce başlayalım’ psikolojisinden kurtulmamız lazım. Bizim bu şehri 200 yıl sonrasına hazır hale getirmemiz lazım.

200 YIL SONRASI…:

Şimdiden 200 yıl sonrasının planlamasını yapmamız lazım. Çarşı merkezinin projesi genişletildi. Polisevine kadar olan alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafında yapılacak. Çarşı merkezi Malatya’nın kalbi ve Malatya’nın en değerli yeri. Orada metrekarelerin birim fiyatları ciddi mana da bir değer. Çarşı merkezinde sahanın kıymetli olduğu yerlerde büyük bir yıkım var. Dolayısıyla hazır bu kadar büyük bir yıkım varken oranın sağlıklı planlanması lazım. Aceleye getirip ‘Bir an önce başlayalım’ anlayışı yanlış. Orta hasarlı yapı aslında afet kanunda yok. 2020 yılında yaşanan Elazığ depreminden sonra geçici 21.made ile orta hasarlı yapı mevzuata girmiş durumda. Islahı mümkün olan yapı şeklinde mevzuata girdi. Burada izlenmesi gereken yol şu. Orta Hasarlı yapının üzerinde Üniversitelerin bilimsel kurulunca raporlar sonucunda ıslahı mümkün olan yapı şeklinde belirlenmesi gerekiyor. 
Rapordan sonra da güçlendirme projesi gerekiyor. Islahının ne şekilde gerçekleştirileceğinin de Üniversitenin onayından geçmesi gerekiyor. 

Orta Hasarlı binaların tadilatı ve güçlendirmesi için kredilendirme ise yine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının garantörlüğünde Bankalar kredi verecek. Yani 0,25’ler ile bir miktarı faizsiz olmak üzere krediler verilecek. Güçlendirilebilir onayı alındıktan sonra o banka güçlendirme kredisini hemen verecek.”

AFAD İLE İLGİLİ NELER SÖYLEDİ ?

AFAD Müdüründen vatandaşlardan çok şikayet geldiği yönündeki bir soruya açık yüreklikle cevap veren Ak Parti İl Başkanı Av.Namık Gören “ Bu konuda biraz sabırlı olun .Bunun için gereken ne ise yapılacak. Bizede bu konuda oldukça şikayet geliyor ve durumu biliyoruz. Vatandaşımıza hizmet etmeyen, sert davranan kim olursa olsun çalışmamız mümkün değil. Yakın zamanda güzel şeyler olacak “ diye konuştu.

AK Parti il başkanı Av. Namık Gören, Malatya Gazetecilerinin de zor şartlarda görev yapmalarından dolayı hepsini ayrı ayrı kutladığını sözlerine ekledi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAMSUN’UN YENİ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ SAYIN UZM.DR. MUSTAFA U

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL