Siyaset

Ağbaba:”Saray Rejimi ‘Türkiye’yi uçuracaktı’ işsizliği uçurdu!”

Ağbaba: “Pandemi sürecinde 4 milyon 848 bin kişi gelir kaybına uğradı” CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, yeni hükümet sistemi ile birlikte işçilerin yaşadığı sıkıntıları gözler..

Ağbaba:”Saray Rejimi ‘Türkiye’yi uçuracaktı’ işsizliği uçurdu!”

Ağbaba: “Pandemi sürecinde 4 milyon 848 bin kişi gelir kaybına uğradı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, yeni hükümet sistemi ile birlikte işçilerin yaşadığı sıkıntıları gözler önüne seren bir rapor hazırladı. İki yılda istihdamın 3.1 milyon kişi azaldığını söyleyen Ağbaba, iş bulma umudu kalmayanların sayısının da 1 milyonu geçtiğini vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülkenin hiçbir sorununa çare üretmediği gibi ülke tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birine savrulmasına sebep olduğunu söyledi. Raporda işçilerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci yılına işsizlik, yoksulluk ve iş cinayetlerinin gölgesinde, geçim sıkıntısıyla girdikleri vurgulandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bakanlık verilerine göre pandemi sürecinde en az 4 milyon 848 bin kişi gelir kaybına uğradı” dedi.

AÇLIK SINIRI YÜZDE 42 ARTTI

Ağbaba tarafından hazırlanan raporda yeni sistem öncesi 29 milyon 314 bin kişi olan istihdamın, aradan geçen iki yılda 3 milyon 181 bin kişi azaldığına dikkat çekildi.Rapora göre, son iki yılda açlık sınırı, asgari ücretin 2 katı oranında artış gösterdi. Yeni sistem ile birlikte asgari ücrete ortalama yüzde 20,5 zam yapılırken, açlık sınırı ise 2018 Haziran ayından bugüne en az yüzde 42 arttı. Raporda, asgari ücret ile geçinmek durumunda kalan 10 milyona yakın işçinin yeni sistemde açlık ücretine mahkûm olduğu vurgulandı.

HERGÜN EN AZ 5 İŞÇİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Raporda resmi olmayan verilere göre, 2018 ve 2019 yılları arasında geçim sıkıntısı, borç ve işsizlik nedeni ile en az 104 kişinin yaşamına son verdiği belirtildi. İş cinayetlerine de dikkat çekilen raporda, son iki yılda en az 3 bin 684 işçinin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Buna göre her gün en az 5 işçi, evine ekmek götürebilmek için çalışırken hayatını kaybetti.

PANDEMİ İŞÇİ SORUNUNA DÖNÜŞTÜ

Türkiye’de pandemi sürecinin sağlık sorunundan ziyade adeta bir işçi sorununa dönüştüğü belirtilen raporda, “Hükümet bu süreçte virüs ile mücadeleyi bir kenara bırakıp işçilerle ve onların kazanılmış hakları ile mücadele etmeye girişti” ifadesine yer verildi.İşten çıkarma yasağı adı altında ücretsiz izin uygulamasına izin verildiğine işaret edilen raporda, ücretsiz izne çıkarılan 1 milyon 358 bin işçiye bin 177 TL yerine aylık sadece 418 TL ödendiği de kaydedildi.Toplu sözleşme hakkının üç ay süreyle askıya alındığına dikkat çekilen raporda, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Covid-19 hastalığını iş kazası/meslek hastalığı olarak tanımlamadığı da anımsatıldı. Raporda, işçi haklarına yönelik son saldırının ise kıdem tazminatının fona devredilmesi konusunun tekrar gündeme getirilmesi olduğu ifade edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL