TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 338.873
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 26.398
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 213
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 27.160
Siyaset

Ağbaba: Temmuz ayında her saat başı 708 kişi işsiz kaldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Temmuz ayı işgücü istatistiklerini değerlendirdi. Ağbaba, “Sadece temmuz ayında resmi verilere göre en az 506 bin kişinin işsiz kaldığını görmüş olduk. Bir başka deyişle..

Ağbaba: Temmuz ayında her saat başı 708 kişi işsiz kaldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Temmuz ayı işgücü istatistiklerini değerlendirdi. Ağbaba, “Sadece temmuz ayında resmi verilere göre en az 506 bin kişinin işsiz kaldığını görmüş olduk. Bir başka deyişle temmuz ayında her gün ortalama 17 bine yakın kişi, her saat başı ise 708 kişi işsiz kalmış oldu” dedi.

Temmuz ayı işgücü istatistiklerini değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “İktidara daha önce defalarca uyarıda bulunduk. Türkiye’de Haziran ayında normalleşme dönemi başladı ama salgının ekonomide yarattığı etkiler bitmedi dedik. En azından yıl sonuna kadar kısa çalışma ödeneğinin ve fesih yasağının devam etmesini söyledik. Deyim yerindeyse perşembenin gelişi çarşambadan belliydi” ifadelerini kullandı.

‘Temmuz ayında her gün ortalama 17 bine yakın kişi işsiz kaldı’

Ağbaba “Bugün temmuz ayı işgücü verilerine baktığımızda bu uyarımızda ne kadar haklı olduğumuzu ne yazık ki anladık. Sadece temmuz ayında resmi verilere göre en az 506 bin kişinin işsiz kaldığını görmüş olduk. Bir başka deyişle temmuz ayında her gün ortalama 17 bine yakın kişi, her saat başı ise 708 kişi işsiz kalmış oldu. İşsiz sayısı Temmuz ayında 506 bin kişi artarken, iktidar sadece 125 bin kişilik istihdam yaratabildi” dedi.

‘Son bir ayda işsizlik ödeneğine başvuran işsiz sayısı ise 232 bin kişi artmış oldu’

İŞKUR verilerinde de işsizliğin arttığına dair benzer bir tablo oluştuğunu söyleyen Ağbaba “Haziran-Ağustos ayları arasında İŞKUR’a kayıtlı resmi işsiz sayısı 244 bin kişi artarak 3.2 milyon kişiye yükselmişti. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki Türkiye’de işsiz olup iş arayan herkes İŞKUR’a kayıt yaptırmamaktadır. Yine bir diğer çarpıcı veri ise işsizlik ödeneği başvuru sayılarında gördük. Son bir ayda işsizlik ödeneğine başvuran işsiz sayısı ise 232 bin kişi artmış oldu” diye konuştu.

‘İşsizlik sayısının ilerleyen aylarda tırmanışa geçme ihtimali yüksek’

Ağbaba sözlerine “Fesih yasağının kalkmasının ardından artan işsizlik sayısı ne yazık ki ilerleyen aylarda da tırmanışa geçme ihtimali oldukça yüksektir. Daha önce taleplerimize kulak tıkayan iktidar eğer ki acil önlem almazsa bugün işi olan yüz binlerce çalışan, yarın işsiz kalma tehlikesi ile baş başa kalmaya devam edecektir” şeklinde devam etti.

YORUMLAR (3)

 1. Mehmet Aluç diyorki:

  Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur siz söyleminizle Perşembenin gelişinin Pazardan belli olduğunu söylüyor gibi siniz?Öneriniz nedir? Kısa ödenek verildi verilmedi mi? İdeal olan sizin anlayışınız nedir çözemedik!

 2. Mehmet Aluç diyorki:

  10 Eylül 2021 tarihinde açıklanan işgücü istatistiklerine göre işsizlik oranı 2021 yılı Temmuz ayında yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşti.
  Söz konusu ayda istihdam edilenlerin sayısı 29 milyon 206 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 45,8 oldu.
  Mevsim etkilerinden arındırılmış veriler dikkate alındığında;

  İstihdam oranı, yüzde 45,1 olarak gerçekleşti.
  İşgücü 2021 yılı Temmuz ayında 32 milyon 632 bin kişi, işgücüne katılım oranı ise yüzde 51,2 olarak gerçekleşti.
  Bu gelişmeler neticesinde mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 12 oldu.
  Kaynak:TUİK

 3. Mehmet Aluç diyorki:

  Ben bunu şu parti bu parti bazında söylemiyorum ortada bir yangın var bizler bu yangına su mu dökelim yoksa benzin mi dökelim asıl mesele bu yoksa karalamayla olumlu yaklaşımları olumsuz ad etmek yakışmıyor bizlere vesselam.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL