Köşe Yazısı

Adnan Yılmaz’la Düzce’de Anlamlı Bir Gün

Eğitimde güzel örnekleri çoğaltmak lazım. 14 Mart 2022’de Düzceli öğrenciler anlamlı günlerinden birini yaşadılar. Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlarımızdan ve halen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ‘nün davetiyle..

Adnan Yılmaz’la Düzce’de Anlamlı Bir Gün

Eğitimde güzel örnekleri çoğaltmak lazım. 14 Mart 2022’de Düzceli öğrenciler anlamlı günlerinden birini yaşadılar. Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlarımızdan ve halen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ‘nün davetiyle Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy ve Selam Sana Asım’ın Nesli kitabının yazarı 7. Düzce Valisi Sn. Adnan Yılmaz’la MESVAK Başkanı olarak ben de birlikte Düzce’ye gittik. Asımın Nesli temalı konferanslar için yoğun bir program planlanmıştı. Bir günde 4 ayrı okulda öğrencilere ve Belediye Kültür Merkezinde halka açık konferanslar oldu. İki bin kişiyi aşkın dinleyiciye Sayın Valimin coşkusu ile Asım’ın Nesli ve 18 Mart Çanakkale Zaferini anlatan, Sezai Karakoç’tan, 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 2019 yılı ilan edilen İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin ,2015 yılı Kimya Nobel Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar ile Necip Fazıl Kısakürek’e alıntılı konferanslarını verdiler. Halka açık sohbete Düzce Valisi Sn. Cevdet Atay, mülki erkan ve halk da hazır bulundular.

Okullardaki konferanslarda öğrencilerin heyecanı ve Belediye Başkanı tarafından Vali Adnan Yılmaz’ın yazdığı Sezai Karakoç kitabının öğrencilere hediye edilmesi gençleri ziyadesiyle mutlu etti. Daha güzeli halkın eski valilerini bağırlarına basmaları görülmeye değerdi. Konferanslar vesilesi ile makamında ziyaret ettiğimiz daha önce Malatya Doğanşehir Kaymakamlığı da yapan Düzce Valisi Sn. Cevdet Atay’la hemşerilerin de kulağını çınlattık. İl ziyareti vesilesiyle eğitim hayırseverlerini ziyaret, bizleri yalnız bırakmayan Düzce İl MEM Tamer Kırbaç’a, konferans için öğrencileri motive eden okul müdürlerimize, program organizatörü eğitimci Enver Şahin’e teşekkür ediyoruz. Belediyenin yanı sıra Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip lisesi “ kitap sponsoru Bilsoft yazılım Sahibi Ahmet Veli beyefendiye yaptığı güzel katkı İçin Allah razı olsun. Bu eğitimde iyi örnek çalışmanın darısı diğer illerimize inşallah.

Müşahede ettiğim gençlere insani değerleri kazandırmanın milli ve manevi bilgilerle olduğu sorulan sorulardan ve verilen geri dönüş mesajlarından anladık ve bizzat yaşadık. Konferanslarda gençler milli ve manevi konuları soluklanırcasına dinliyorlar ve bazıları da notlar alıyorlar. Araştırmacı Flaş Gazetemizin yazarı, MESVAK gönüllüsü ve hayırseverimiz, Sn. Adnan Yılmaz valimizi emeklilik sonrası 7 kitap yazmasından, bu kitaplardan telif ücreti almamasından, olabilecek gelirlerin öğrencilere bağışlanmasından ve bunları kendi imkanları ile gittiği konferanslarla insanımızla buluşturmasından dolayı bir kez daha kutlamak istiyorum.

Kamu yönetiminde bir Valinin, bir kamu görevlisinin görev yaptığı yerde sevilmesi, saygı ile karşılanması fevkalade önemlidir. Adnan Valim 2012 yılında Düzce valiliğine ataması çıktığında kendileri İç İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı (SGB) idi. Ben de aynı dönemde Millî Eğitim Bakanlığı SGB başkanı idim. İç İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı olarak 81 il yatırımlarını planlayan, bütçelerini hazırlayan, il ödeneklerini gönderen bir konumda idi. Bu birikimle Düzce’de göreve başladığında karşılaştıkları manzara iç açıcı değildi. Düzce depreminin üzerinden on yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen hala depremin yaraları sarılmamış, okullar prefabrik binalarda ve ikili eğitim yapılıyor.

Düzceli dostlarımızdan dinlediğim Adnan valim engin tecrübesi ile kolları sıvamış, ilin çözülecek önceliklerini belirlemiş, Ankara’daki iyi ilişkilerini de kullanarak Düzce’ye Devlet imkanlarının gelmesini hızlıca yoluna koymuş. Halkın ifadesi “bir yılda yedi yıllık iş yaptınız, hatta sizin başlattığınız bazı işler hala bitmedi.”  Diyorlar.

Yazar İlhan Akın’ın” İz Bırakanlar İçimizden Biri Adnan Yılmaz “kitabında (Sh:127) bu mevzuya ilişkin “2012 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzce için uygun gördüğü seksen iki dersliğin sayısını … 2013’yılı Millî Eğitim Bakanlığı yatırım programına dört yüz otuz dersliğin yapımının gerçekleştirilmesine yönelik Düzce için yeterli ödeneğin il özel idare bütçesine aktarılasını başarmıştı.” Maalesef ile bu katkıları sağlayan bu yönetici bir yıl sonra merkez Valiliğine getiriliyor. Anlatılanlar küçük hesaplar . Gözün kör olsun Köroğlu… !

Vali Adnan Yılmaz’ın duygularını paylaşalım; “Asıl gaye insanların duasını almak ve Allahu Teâlâ’nın rızasını kazanmaktır. Dünya hayatı ebedî bir âleme hazırlanmamız, bize verilen fırsatlar hazinesidir. Burada ne ekersek öbür âlemde onu biçeceğiz. Vicdan, merhamet ve sevgiyle gelişir. Biz sabırla vicdan ve merhamet tohumlarını sevgiyle ekmeye devam edeceğiz. Allah için yola çıkanlar göreve nimetleri için değil, külfetlerine rağmen taliptirler vazifeye.

Ölüm kaçınılmaz öyleyse ondan sonrası için çalışmalıdır ve insan sadece bir kul olduğunu unutmamalıdır. Güvenilir bir insan olmak bir insanın kazanabileceği en büyük payedir.  Dini gayret şart, her Müslüman üstün olmak için çalışmalı. İslam’ın ve vatanın yedeği yok, bize gayret yaraşır bize düşen sorumluluğumuzu yerine getirip çalışmaktır. Bunu hem inancımız gereği hem de Devletimiz ve milletimize olan sevgimiz, görevimiz ve borcumuz gereği yapmalıyız.  Kötülük kendiliğindendir ama iyilik çaba ister. Güzel günler sana gelmez sen ona yürüyeceksin ve kritik noktaları baypas edeceğiz ki iyileşme başlasın.  İyilik insanlığa imzamız olsun. İyiliği üstümüze giyelim ve hiç çıkarmayalım. İyilik kime yakışmaz ki!”

Bu duygularla eğitimde iyi örnekleri yeni il ve ilçelerde, okullarda yeni gençlerimizle buluşmak ve paylaşmak dileğiyle, idrak ettiğimiz Ramazan ayınızı ve Milletçe huzurla kavuşacağımız Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, esenlikler diliyorum.

(*) Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK) Başkanı

YORUMLAR (2)

 1. Ahmet VELİ diyorki:

  Nurettin Başkanımız güzel bir yazı kaleme almış. Özellikle yazıda dikkatimi çeken ve benimde aynı kanaati paylaştığım iki husus:
  “Müşahede ettiğim gençlere insani değerleri kazandırmanın milli ve manevi bilgilerle olduğu sorulan sorulardan ve verilen geri dönüş mesajlarından anladık ve bizzat yaşadık.”
  ve
  “Kamu yönetiminde bir Valinin, bir kamu görevlisinin görev yaptığı yerde sevilmesi, saygı ile karşılanması fevkalade önemlidir.”
  Çıktığınız bu yolda çalışmalarınız ve gayretleriniz gelecek nesile ışık tutması bakımından önemli. Özellikle çağımız gençlerinin milli ve manevi duygulardan uzaklaştığı, pandeminin tetiklemesi ile sanal alemde kendini kaybeden gençlere bu değerleri hatırlatmak, onlara sahip çıkmak çok değerli. Bugün bunun önemini herkes dile getiriyor ama 5-10 sene sonra çok daha iyi anlaşılacak. Teknolojinin içindeki biri olarak baş döndüren bu gelişmeleri maalesef endişeyle takip ediyorum.
  Diğer husus ise görev yaptığınız yerde size olan teveccüh. Aradan yıllar geçmesine rağmen her kesimin sevgi ve saygısını kazanıp gönüllerde hoş bir seda bırakmanız. Düzcede birçok bürokrat ve vali görev yapmıştır ama tekrar şehrimize geldiklerinde böyle bir coşku ile karşılama görmedim. Bu durum karşısında hem sevindim hemde üzüldüm. Sevincim sizin gibi değerli birisinin bu şehirde görev yapmış olması ve sizi tanımış olmamız. Üzüntüm ise 1 yıl gibi bir sürede bukadar icraat yapmış ve toplumun her kesiminin saygısını kazanmış bir Vali’ye daha uzun süre görev yapma şansı verilseydi acaba Düzce nasıl olurdu?
  Bugün daha iyi anladık ki sizin Düzceye olan gönül bağınız ve Düzce halkının size olan teveccühü her türlü bürokratik atamanın üstünde.
  Nurettin Başkanımızın yazısı vesilesiyle duygularımı dile getirdim. Kendisinin kalemine sağlık. Sürci lisan ettiysem affola. Sizlerede canı gönülden duacıyız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Ellerinizden öpüyorum. Selam ve dua ile..

  Ahmet VELİ
  Bilsoft Yazılım/Düzce
  ahmet@bilsoft.com
  16.04.2022

 2. Nurettin Konaklı diyorki:

  değerli Veli bey dost, bizlere bu duygulu yazıyı yazdıran sizlerin Düzce’deki bizlere kalbi misafirperverlğinizdir. Daha güzel programlarda buluşmak dileğiyle, sağlık ve esenlik dliyorum.

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL