Köşe Yazısı

6 Şubat’ı Yaşamayanlar Şehrin Kaderini Belirledi

Ak Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er oldu. Sami Er’in aday olması için en yoğun çabayı harcayan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna eden kişinin ise bizzat kendi ağzından AK..

6 Şubat’ı Yaşamayanlar Şehrin Kaderini Belirledi

Ak Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er oldu. Sami Er’in aday olması için en yoğun çabayı harcayan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna eden kişinin ise bizzat kendi ağzından AK Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan olduğunu öğreniyoruz. Her iki ismin ortak özelliği ise 6 Şubat depremini yaşamamaları. Bu büyük felaketi yaşamayan, deprem sonrası özellikle ilk bir haftalık zaman diliminde insanların çektiği sıkıntılara şahitlik etmeyen kişiler gelin görün ki bu şehrin yeniden inşa sürecinde kaderini belirleyecek.
Esasında büyük felaketi yaşayıp yaşamamaları çok da önemli değil asıl önemli olan bu şehre ait olmamaları. Milletvekili Babacan sadece Malatya’da dünyaya gelmiş sonraki hayatı İstanbul’da devam ediyor. 60 yaşını aşmış Sami Er ise üniversite eğitimi için 1985 yılında bu şehirden ayrılmış geride kalan 40 yıllık süreçte sadece 3 yıl Malatya’da İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak çalışmış bir isim. Bana gurbette olup da Malatya’da yaşayanlardan daha fazla bu şehri sevebilen insanların olabileceğini söyleyebilirsiniz ancak inanın bir insan Malatya’yı gönülden seviyorsa 6 Şubat depremlerinden sonra ilk fırsatta koşarak Malatya’ya gelirdi. Koca şehrin yok olduğu bir dönemde bile gelip şehri ziyaret etmiyorsa kimse bana Malatya sevdasından bahsetmesin.
Yüreği Malatya ile çarpan bizlerin özü tutmuyor ki çarşı merkezinden geçelim, yürürken kafamızı kaldırmıyoruz ki içimiz kan ağlamasın, etrafa o kadar boş gözlerle bakıyoruz ki hayata devam edebilelim. Çünkü bu şehrin her köşesinde bir anımız var, hikayemiz var. Eski SSK hastanesinin önünden her geçtiğimde aklıma depremde kaybettiğimiz Rahmetli Yalçın Albayım, Güllü Tuncer Ablam geliyor ve o günü defalarca olduğu gibi bir kere daha yaşıyorum. Bu şehirde insanlar kar yağmasını bile istemiyor artık bunu ancak felaketi yaşayanlar anlayabilir.
Şimdi bu şehre gönülden bağlı olmayan insanlar mı bizleri ayağa kaldıracak. Hadi oradan be?
REMZİ HAYTA-KÖŞE YAZISI

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL