Malatya

2019 Yılı Faaliyet ve Denetim Raporları Onaylandı

YEŞİLYURT BELEDİYE MECLİSİ HAZİRAN AYI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR 1 Haziran’dan itibaren başlayan normalleşme süreciyle birlikte sosyal mesafe ve hijyen kuralları altında çalışmalarına başlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Haziran Ayı 2.Oturum Toplantısında faaliyet..

2019 Yılı Faaliyet ve Denetim Raporları Onaylandı

YEŞİLYURT BELEDİYE MECLİSİ HAZİRAN AYI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

1 Haziran’dan itibaren başlayan normalleşme süreciyle birlikte sosyal mesafe ve hijyen kuralları altında çalışmalarına başlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Haziran Ayı 2.Oturum Toplantısında faaliyet ve denetim komisyonu raporlarını görüşerek karara bağlarken, gündemdeki komisyon raporları ve tekliflerde ele alındı.

Yeşilyurt Belediyesi Gedik Kültür Merkezi Toplantı Salonunda Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar Başkanlığında yapılan toplantıda öncelikle 09 Haziran 2020 tarihli Haziran Ayı 1.Oturum Toplantısı karar özeti kabul edildi.

Toplantıda ilk olarak 2019 Mali Yılı Faaliyet ve Denetim Komisyonu Raporları görüşüldü.

2019 Yılı Faaliyet raporunun görüşülmesi sırasında Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, koltuğunu Meclis Başkanvekili Naci Şavata’ya devrederken, yapılan oylama neticesinde faaliyet raporu kabul edildi.

“2023 HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN HİÇ DURMADAN ÇALIŞIYORUZ”

Faaliyet Raporunun onaylanmasından sonra konuşma yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt’u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği 2023 hedeflerine ulaştırmak amacıyla yoğun bir tempoyla çalıştıklarını söyledi.

“GELECEĞE GÜZEL ESERLER EMANET ETMEK İÇİN EMEK SARF EDİYORUZ, MÜCADELE EDİYORUZ”

Yeşilyurt’u şeffaf, katılımcı ve çözüm odaklı bir hizmet anlayışı ile yönettiklerini, tek bir alanla sınırlı kalmayarak bütün alanlarda gelişmesine öncelik tanıdıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,  “ 2018 yılında göreve getirildik ardından 2029 yılı Mart Ayında yapılan seçimlerde hemşerilerimizin teveccüyle Yeşilyurt Belediye Başkanlığını yeniden devr aldık. Devr aldığımızda Meclisimizde totalde 90 Milyon TL borcumuz olduğunu ilan etmiştik.Şu anda belediyemizin kurumlar dışında özel sektöre tek bir kuruş bile borcu bulunmamaktadır, bunu daha öncede açıklamıştık.Hoca Ahmet Yesevi Mahallemizde  TOKİ ile birlikte Kentsel Dönüşüm Projemize başladık. Şu anda 383 dairenin %80’i tamamlandı, geride kalan daireleri de birkaç ay içerisinde bitireceğiz. Proje tamamlandıktan sonra hemşerilerimiz kaliteli depreme dayanıklı, nezih ve güzel bir alanda yaşama fırsatına kavuşacak. Kentimizin atıl kalmış bir alanında birinci sınıf inşaat kalitesine sahip, kentimizin mimari dokusuna yakışacak, bölgemizi geliştirecek çok güzel bir proje uyguladık. Her yönüyle güzel, kaliteli ve sağlam bir yerleşim alanını ilçemize kazandırmaktan gurur duyuyoruz. O bölgede her hangi bir yeşil alan alıp ve satma işimiz asla olmadı. İmar standartları çerçevesinde, kentsel dönüşüm yetkimizi kullanarak gerekli prosedürleri yerine getirerek bölgemize çok güzel bir eser kazandırdık. Malatya’nın deprem kuşağında olması, artçı depremlerin sık sık yaşanmasıyla kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı, bizlerde ilk projede edindiğimiz tecrübe, halkımızdan gördüğümüz memnuniyetle birlikte bu tür projelerimizi yaygınlaştıracağız.

Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız Turgut Özal Mahallemizde ki 68 dönüm alanda üç ayrı etap halinde uygulayacağımız Kentsel Dönüşüm Projemiz onaylamıştı, o bölgeye de kaliteli ve güzel bir yaşam alanı kazandıracağız. Özal Köyümüzde ise Yeşilyurt Belediyemizin gayrimenkul stoğunda olan bütün metrekarelerden daha fazla, yaklaşık 2 milyon 850 bin metrekarelik alanı Belediyemize kazandırdık.Yeni Hizmet Binamızın yeriyle ilgili bir kuruş bile vermeden halkımızın rahat ve kolay ulaşabileceği bir yerde, modern ve nezih mekanlara sahip, son teknoloji ile donatılmış, geleceğe hitap edecek bir Hizmet Binasını inşallah Yeşilyurt’umuza kazandıracağız.Binamızı çok güzel bir yerde, bölgemize yakışacak şekilde, belediyemizin gelişimine katkı sunacak düzeyde bir anlayışla hizmete sunacağız. Ayrıca çok güzel bir alanı da belediyemize kazandırmış olduk, bugün ki şartlarda resmi değeri yaklaşık 70 milyon TL. civarındadır. Topsöğüt Karşıyaka mahallesinde Devlet Su İşleri Binamızın hemen yan tarafındaki alanda 140 dairelik sosyal konut projemizi tamamladık, inşallah önümüzdeki haftalarda ihalesini yapacağız, alanıyla birlikte kazandırdık ve sosyal konut hamlesini de başlatmış oluyoruz.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünü kurduk ve bölgemizde daha fazla sportif aktivitenin olması için çalışıyoruz. Emanet Çarşı-Yöresel Ürünler Pazarımızı herkesin ziyaret edip, hizmetlerimizi yerinde görmelerini özellikle rica ediyorum. Ramazan ayında 11 bine yakın ihtiyaç sahibi ailemize yardımda bulunduk, bir evde beş kişi olduğunu düşünürsek toplamda 50 bine yakın aileye yardım yaptık. 11  farklı sosyal sorumluluk projemizle yaşlısından gencine, dezevantajlı grubundan yetim ve kimsesiz insanlarımıza kadar tüm kesimlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.

Sosyal belediyecilik hamlesi başlatarak hemşerilerimizin gönüllerine hitap etmeye, dualarını almaya çalışıyoruz. Ramazan ayında 42 bin adet yemeği ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.Bizler bunu reklam, tanıtım veya birilerinin gözüne girelim diye yapmadık, ailelerimize sıcak yemek ulaştırmanın derdinde olduk.Belediyemize Milli Emlak ve Maliye ile yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 20 milyon TL. değerinde gayrimenkul kazandırdık. Bu gayrimenkulleri de ağırlıkla belediyemizin hissedar olduğu yerlerle ilgili dönüşümünü yaptık.

Belediyemizin iki şirketini tek çatı altında toplayarak sosyal tesis ve inşaat alanında çok verimli, kaliteli ve güzel hizmetler sunmasını sağlıyoruz.Sosyal tesislerimiz modern ve nezih alanlarının yanı sıra sunduğu hizmetlerle halkımızın yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.Çevre hizmetlerinde ülke genelinde adımızı duyurduk, 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Mobil Geri Dönüşüm Aracı projelerimizle Sıfır Atık Yerel Yönetimler Başarı ödülüne layık görülüp, 1.359 belediye arasında ilk 5’e adımızı yazdırdık. Bölgemizde başka bir örneği olmayan, ilk kez Yeşilyurt’ta hizmete giren Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisimizle çevre hizmetlerimizi taçlandırdık. Biz bunları reklam olsun diye değil Malatya’yı, Yeşilyurt’u sevdiğimiz için yaptık. Yeşilyurt’umuzu geleceğe taşımak için, bölgemizin ihtiyaç duyduğu için hayata geçirdik.Türkiye’de ilk kez Sıfır Atık Müdürlüğünü kuran belediye olduk.Tarımsal Hizmet Müdürlüğünü kurduk, sera alanları oluşturduk, verimli topraklarımızın kalitesini gün yüzüne çıkarmaya, istihdam alanları oluşturmaya devam ediyoruz.

Tarımsal Üretim- ARGE sahası kurarak nohut, kuru fasulye ve rulo çim üretmeye başladık.Yetişen doğal, taze ve sağlıklı ürünleri Yöresel Ürünler Pazarımız, Yeşil Gıda Marketimiz ve sosyal tesislerimizle halkımızın beğenisine sunduk, rulo çimlerimizi yeşil alanlarda değerlendiriyoruz. Tarımsal alanda örnek alınan işlerin altına imza atıyoruz. Malatya’nın sanayi şehri kimliğinin yanına tarım şehri olması içinde çalışıyoruz. Çiftçilerimize fide desteği veriyoruz, kırsal bölgemizin yollarını düzeltiyoruz. Yenilenebilir enerjiden yararlanmak adına ilkini Mollakasım Mahallesine kurduğumuz Güneş Enerji Santrallerini beş farklı noktaya daha kuracağız. Samanköy’de Güneş Enerjili Sera Projemizi yakın zamanda hizmete sunacağız.

Yeşilyurt TV’yi kurduk, bir yıl içerisinde çok sayıda projeyi hayata geçirdik. Ecdat yadigarı tarihi eserlerimizi ve konaklarımızı geleceğe taşımak adına restorasyon projelerimiz devam ediyor. Seçimlerde yapmayı taahhüt ettiğimiz 45 projeden 27’sini tamamladık, buna rağmen de bir kuruşta işte hepimiz buradayız hiç kimseden yetki ve kredi kullanma talep etmedik. Belediyeyi borçlandırmadan ve kredi kullanmadan hem kaynak ürettik hem de borçlarımızı ödedik hem de projelerimizi gerçekleştirdik. İlçemiz geçen yıla oranla yaklaşık %20 oranında ekonomik olarak büyürken,  %6 oranında da nüfus bakımından büyüdü. Bizim yolumuz doğru, ekibimiz güçlü, kendimize güveniyoruz, çalışıyoruz, emek sarf ediyoruz. 2019 yılı gelir ve gider tablomuzu da diğer yerlerle kıyasladığımız zaman 145 milyonluk bütçe 179 milyona yükseldi. Bu başarı öyle kolay kazanılmadı, şansa gelmedi, halkımızın destekleri bizim çalışmalarımızla çok başarılı bir dönem yaşıyoruz. Hizmetlerimiz halk nezdinde büyük bir takdir görmektedir, gittiğimiz her yerde memnuniyet görüyoruz. Her alanda hizmet üreten bir yerel yönetimiz, çok çalışıyoruz. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Belediye Meclis Üyelerimize ve hemşerilerimize teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın konuşmasından sonra 2019 Yılı Denetim Komisyonu Raporuyla ilgili Meclis Üyelerine bilgiler verildi. Denetim Komisyonu raporuna göre Yeşilyurt Belediyesinin 2019 Yılı Gelirleri 179 Milyon 229 Bin 423 TL, Giderleri 174 Milyon 869 Bin 629 TL. olarak belirlendi. Yeşilyurt Belediyesi 2019 Mali Yılı Kesin Hesap Tasdiki, görüşüldükten sonra onaylandı.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün Yeşilyurt Belediyesinde görev yapan sözleşmeli teknikerin 2020 yılı ücretinin belirlenmesine ilişkin teklifi ile Mali Hizmetler Müdürlüğünün Yeşilyurt Belediyesi Birim Müdürlükleri arası ödenek aktarımıyla ilgili teklifi görüşüldükten sonra kabul edildi.

Yeşilyurt Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, Koordinasyon Müdürlüğü, Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Sıfır Atık Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ile Tesisler Müdürlüğünün kuruluş, görev, çalışma usul ve esasları yönetmeliğine ilişkin gündem maddesi Hukuk İhtisas Komisyonuna havale edildi.

HAZİRAN AYI 3.OTURUM TOPLANTISI 11 HAZİRAN PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 14:00’DE

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Haziran Ayı 3.Oturum Toplantısını 11 Haziran Perşembe günü saat 14:00’de gerçekleştirecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL