Köşe Yazısı

1. DENEYİMSEL ÖĞRENME KONGRESİ ve MESVAK – Dr. Özcan KARS yazdı…

Dr. Özcan KARS drozcankars@gmail.com>   1. DENEYİMSEL ÖĞRENME KONGRESİ ve MESVAK Türkiye STK’larından olan; Deneyimsel Eğitim Merkezi (DeM) ve Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK) AB destekli Yaygın Eğitim için Diyalog Projesi..

1. DENEYİMSEL ÖĞRENME KONGRESİ ve MESVAK – Dr. Özcan KARS yazdı…

Dr. Özcan KARS

drozcankars@gmail.com>

 

1. DENEYİMSEL ÖĞRENME KONGRESİ ve MESVAK

Türkiye STK’larından olan; Deneyimsel Eğitim Merkezi (DeM) ve Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK) AB destekli Yaygın Eğitim için Diyalog Projesi kapsamında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiler.

 

23-24 Ekim 2020 tarihinde dijital ortamda 1. Deneyimsel Öğrenme Kongresi 24 ülkeden 600 dolayında kişinin katılımıyla önemli bir etkinlik oldu. İki gün konular bazında gruplar halinde süren, çok önemli yerli ve yabancı bilim insanlarının izlediği toplantıyı bende bir eğitim uzmanı olarak dikkatle takip ettim.

 

Kongrenin ardından duygu ve düşüncelerimi Flas Haber vesilesiyle kamuoyu ile paylaşma imkânı bulduğum için mutluyum. İnsanoğlunun öğrenme merakı, öğrendiklerini uygulamaya aktarma çabası ve daha fazla öğrenme isteği ile yaşadıkları arasında şüphesiz bir ilişki vardır.

 

30 yıla yaklaşan akademik ve bürokratik yaşantımda, farklı öğrenme yaklaşımlarıyla karşılaştım. Ama “soluksuz” izlediğim Kongre oturumlarında, bir kez daha öğrenmenin bir sistematik bütünlük içinde olması gerektiğini, bu işin çok paydaşlı bir yaklaşım olduğunu gördüm. Bilmediğim hatta neredeyse ilk kez karşılaştığım bu sistematik bende “Deneyimsel Öğrenmeyi” öğrenme ve deneyimleme isteği uyandırdı.

Kongrede deneyimsel öğrenmenin teorisyenlerinden, Dünyaca ünlü otoritelerden David Kolb ve Alice Kolb’un Kongre Onursal Başkanı olmaları, Türkiye’nin ilk Deneyimsel Öğrenme Kongresine ABD Deneyimsel Öğrenme Enstitüsü Başkanı Sayın Kay Peterson bizzat katılarak önemli görüşlerini birinci ağızdan dinlemek “kaynağından su içmek” gibi bir duygu yaşattı. Başta DeM Başkanı Sayın Mustafa Erdoğan, Benimde Mütevelli Heyet Üyesi olduğum MESVAK Başkanı Nurettin Konaklı ve Kongrede emeği geçenlere, bu Kongreye anlam ve değer katan konuşmacılara ve azımsanmayacak bir yoğunlukla iştirak eden tüm katılımcılara teşekkür ederim.

Bu kongrenin paydaşları arasında Vakfımız MESVAK’ında yer almış olması, gelecek için umut vericidir. Ahilik kültürünün yeniden hayata geçirilmesinde, girişimcilik ruhunun öncelikle gençlerimiz, sonrasında tüm topluma yayılmasında Vakıf Senedinde yer alan amaçların yerine getirilmesinde, önemli projelerde ve bu tip bilimsel etkinliklerde yer almak, etkin rol üstlenmek, farklı konularda bilimsel ve uygulamaya dayalı etkinlikleri hayata geçirmek artık bizler için de önemli bir deneyim oldu.

1. Deneyimsel Öğrenme Kongresi ile bir kez daha gördüm ki DeM ile MESVAK yeni işbirliklerinin yapılması toplumsal kalkınma çabalarını da güçlendirecektir. Bu vesile ile bazı düşünce ve önerilerimi paylaşmak istiyorum;

 

 

1- Belli okullarda deneyimsel eğitim yaklaşımının hayata geçirilmesi: Fen lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, meslek liseleri,

 

2- Eğitiminin her kademesinde (okul öncesi, ilk, orta, lise ve üniversite) pilot okullarda uygulanarak sürecin takibi ve değerlendirilmesi,

 

3- Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurtlarında ve Gençlik Merkezlerinde (tematik kamplar da dahil) bu yaklaşımın hayata geçirilmesi,

 

4- Yerel yönetimler belediyelerin açtığı yaygın eğitim kurslarında (meslek edindirme kursları) bu yaklaşımın hayata geçilmesi,

 

5- Seçilecek bazı üniversitelerde farklı fakültelerde ve bölümlerde uygulama şansının yaratılması (öğrenci, eğitmen be müfredat boyutunda),

 

6- Üniversitelerdeki mevcut deneyimsel öğrenme uygulamaların değerlendirilerek ihtiyaç analizlerinin yapılması,

 

7- Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezlerindeki eğitim modüllerinin güncellenmesi, yaygın eğitimlerin bu yaklaşım çerçevesinde araştırmalar yapılarak yeniden değerlendirilmelidir.

Bu vesile ile tekrar bu önemli Proje ve Kongre çalışmalarına emeği geçenleri kutluyorum. Flaş Haber okurlarına selam ve saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL